Okrągły stół z udziałem prezydenta Olsztyna. Piotr Grzymowicz rozmawiał na temat uchodźców z Ukrainy

2022-05-13 08:30:00(ost. akt: 2022-05-12 15:53:56)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta Olsztyn

We Wrocławiu samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, biznesu i nauki dyskutowali na temat wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. W spotkaniu wziął też udział prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.
Okrągły stół powołany został przez Ruch Samorządowy -TAK! dla Polski. Zrealizowano go w partnerstwie z reprezentantami strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, w tym Związku Miast Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Gmin Wiejskich, Związku Powiatów Polskich i Ogólnopolską Federacją Organizacji Pozarządowych oraz zaproszonymi przedstawicielstwami Ukrainy i Komisji Europejskiej.

— Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek zdajemy egzamin z naszej solidarności. Patrząc na postawę Polek i Polaków, widzę, że nie uchylamy się od niego. Więcej, zdajemy ten test z człowieczeństwa celująco. Bardzo za to dziękuję. Jednak przed nami nie pomocowy sprint, a bardzo długi marsz, do którego musimy być przygotowani. — powiedział gospodarz spotkania, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Zaproszeni do rozmowy w kilkunastoosobowych składach stolikowych poruszali tematy integracji społecznej, działań obywatelskich, rynku pracy, ekonomii społecznej, gospodarki, wsparcia dla Ukrainy, sieciowania i współpracy europejskiej.

Następnego dnia odbył się okrągły stół. Zasiadło przy nim 52 przedstawicieli samorządów, rządu, organizacji pozarządowych, strony ukraińskiej i Komisji Europejskiej. W całym spotkaniu chodziło o przygotowaniu propozycji do "białej księgi", czyli zestawu rekomendacji i zmian prawnych dotyczących przyjęcia około 3 mln obywateli z Ukrainy przez Polska.

— To potężne wyzwania, ale jestem przekonany, że jako samorządowcy uporamy się z ich rozwiązaniem. Potrzebujemy tylko wsłuchania się w nasze propozycje i partnerskiego traktowania w ich wdrażaniu. — mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Wśród przygotowanych rekomendacji znalazły się m.in.:
* stworzenie programu finansowego wsparcia przedsiębiorstw w tworzeniu nowych miejsc pracy,
* stały monitoring zapotrzebowania na zatrudnienie w poszczególnych sektorach,
* stworzenie programu masowej i szybkiej nauki języka polskiego dla obywateli Ukrainy,
* pilne pozyskanie środków europejskich na pomoc uchodźcom,
* zbudowanie partnerstwa miast dla ich odbudowy pomiędzy miastami europejskimi, a tymi z Ukrainy.

Aktualnie w zbiorowych obiektach zakwaterowania na terenie Olsztynie przebywa ok. 1030 uchodźców z Ukrainy.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ares #3099273 13 maj 2022 16:12

  Zastanawiające kacapy będą dyskutować jak "pomagać" Ukrainie , w 45 Polsce "pomagali"

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Stary dziad #3099198 13 maj 2022 09:34

  A może w ramach tego wsparcia zorganizować środki na budowę nowego stadionu piłkarskiego? Przydałby się i mieszkańcom i uchodźcom.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. BZ #3099181 13 maj 2022 08:31

  Mam pytanie do redakcji, jak długo na głównej stronie będzie powiewać flaga obcego wrogiego nam państwa? A może to nie jest Gazeta Olsztyńska, a już Gazeta ukraińska.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz