Zaskakujący pomysł Macrona: „nowa, europejska wspólnota”

2022-05-11 07:34:59(ost. akt: 2022-05-11 17:30:35)

Autor zdjęcia: kremlin.ru

Prezydent Francji Emmanuel Macron ocenił, że przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej może trwać „dziesięciolecia” i zasugerował budowę szerszej wspólnoty politycznej państw demokratycznych wokół UE.
Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że jest zwolennikiem nowego typu "politycznej wspólnoty europejskiej", która pozwoliłaby krajom spoza Unii Europejskiej, w tym Ukrainie i Wielkiej Brytanii, dołączyć do "europejskich wartości podstawowych".

Prezydent Francji Emmanuel Macron, wygłaszając przemówienie podczas konferencji poświęconej przyszłości Europy, docenił poświęcenie Ukrainy. - Ukraina poprzez swoją walkę i odwagę jest już w sercu naszej Europy, naszej rodziny, naszej Unii — mówił prezydent Francji.

- Nawet gdybyśmy jutro przyznali jej status kandydata, wszyscy doskonale wiemy, że proces umożliwiający jej przystąpienie do UE trwałby kilka lat, a prawdopodobnie nawet kilkadziesiąt lat — przyznał szczerze Macron.

Zamiast obniżać surowe standardy, aby umożliwić krajom szybsze przystąpienie do Unii, Macron, jak informuje Reuters, zasugerował stworzenie równoległego podmiotu, który mógłby zainteresować kraje aspirujące do członkostwa w UE lub kraje, które wystąpiły z Unii.

Ta nowa europejska wspólnota pozwoliłaby demokratycznym narodom europejskim, wiernym naszym podstawowym wartościom, znaleźć nową przestrzeń dla współpracy politycznej, w zakresie bezpieczeństwa, energetyki czy transportu, inwestycji w infrastrukturę - wyjaśnił Macron.
Jak zauważa serwis Politico, ta inicjatywa jest "wizją bez szczegółów"
„Wykorzystał przemówienie z okazji Dnia Europy do przedstawienia daleko idącej, awangardowej, ale ogólnikowej propozycji przerysowania politycznej mapy kontynentu z nową organizacją, która zapewniłaby Ukrainie bliższe relacje z UE bez członkostwa, i może nawet objęłaby Wielką Brytanię” – wskazał portal. Politico podkreśliło, że Pałac Elizejski nie zaprezentował żadnych raportów ani dokładniejszych informacji, tak jak to robił, gdy poprzednio Macron przedstawiał „śmiałe recepty dla Europy”.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. B.K. #3099161 12 maj 2022 17:17

    Czyżby Macron postanowił dołączyć państwo Putina do UE, jak to kiedyś jeden dureń mówił, ze Rosję można przyjąć do NATO ?! A Wielka Brytania jego propozycje raczej będzie miała w nosie! Strzeżmy się takich polityków... :(

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. BZ #3098968 11 maj 2022 08:19

    Ja się pytam co znowu robi flaga obcego państwa na głównej stronie portalu. A może Gazeta Olsztyńska jest już całkowicie ukraińska? Na miłość boską, gdzie my żyjemy. Jeszcze trochę a ukry wejdą nam na głowę.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)