Komisja zwiększa wsparcie dla wysiedlonych naukowców z Ukrainy
2022-05-10 18:34:59(ost. akt: 2022-05-10 18:39:50)
Komisja oficjalnie ogłosiła uruchomienie programu MSCA4Ukraine, będącego częścią działań „Maria Skłodowska-Curie”. Program ten będzie wspierać wysiedlonych naukowców z Ukrainy, tak by mogli kontynuować swoją pracę w organizacjach akademickich lub pozaakademickich w Europie. Umożliwi on im również powrót do kraju w celu odbudowy potencjału badawczego i innowacyjnego Ukrainy.
Program MSCA4Ukraine otrzymał łączny budżet w wysokości 25 mln EUR. Zapewni on naukowcom na poziomach doktoranckim i podoktorskim stypendia, które pozwolą im kontynuować pracę w organizacjach akademickich i pozaakademickich w państwach członkowskich UE i w państwach stowarzyszonych w ramach programu „Horyzont Europa”. Będzie on realizowany przez doświadczone konsorcjum zajmujące się wspieraniem naukowców znajdujących się w trudnej sytuacji.
Wypowiedź wiceprzewodniczącej Margrethe Vestager: W wyniku rosyjskiej inwazji ludność Ukrainy znalazła się w niezwykle trudnej sytuacji. Pomoc uchodźcom, a w tym wypadku naukowcom, jest więc sprawą najwyższej wagi. Dzięki temu nowemu programowi naukowcy z Ukrainy będą mieli możliwość kontynuowania badań.
Wypowiedź komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marii Gabriel: W tych niezwykle trudnych czasach doskonałość naukowców z Ukrainy w dziedzinie badań naukowych zasługuje na nasze wsparcie. Program MSCA4Ukraine pozwoli nam jeszcze bardziej wzmacniać solidarność i współpracę naukową między UE a Ukrainą oraz zadbać o to, by ukraińscy naukowcy mogli kontynuować swoją pracę.
Nowy program, uwzględniony w zmianie do programu prac w ramach programu „Horyzont Europa” na lata 2021–2022, będzie wspierał doskonałość naukową, rozwój umiejętności i kariery, równość szans, inkluzywność oraz atrakcyjne warunki pracy. W ramach wsparcia udzielanego naukowcom prowadzone będą m.in. działania szkoleniowe, skupiające się zarówno na rozwijaniu umiejętności związanych konkretnie z badaniami naukowymi, jak i najważniejszych umiejętności i kompetencji przekrojowych. Podobnie jak w przypadku innych działań „Maria Skłodowska-Curie”, program ten będzie również obejmował wypłacanie naukowcom dodatków rodzinnych.
Uruchomienie programu MSCA4Ukraine jest częścią odpowiedzi UE na rosyjską inwazję na Ukrainę oraz na konieczność szybkiego podjęcia działań, by wesprzeć wysiedlonych naukowców z Ukrainy i umożliwić im kontynuowanie pracy w Europie, przyczyniając się do ochrony ukraińskiego systemu badań naukowych i innowacji oraz wolności badań naukowych w ogóle.
Więcej informacji na temat warunków wdrażania dla instytucji, które chcą przyjąć naukowców w ramach tego programu, będzie dostępnych na jesieni 2022 r.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez