Tablice informacyjne i zegary z remontowanego Dworca Głównego w Olsztynie dostały drugie życie. Teraz będą służyć podróżnym w Koronowie

2022-05-09 13:49:28(ost. akt: 2022-05-10 11:10:41)
Zabytkowy sprzęt z Dworca Głównego w Olsztynie trafi do Koronowa

Zabytkowy sprzęt z Dworca Głównego w Olsztynie trafi do Koronowa

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Pierwsze prace na Dworcu Głównym w Olsztynie już ruszyły. Budowlańcy pracują w pocie czoła, a inżynierowie martwią się o dostawy i terminy. Ot, typowy dzień na budowie. Okazuje się jednak, że nie wszystko z wiekowego już dworca trafi na śmietnik. Zegarami i tablicą informacyjną, która przez wiele lat służyła podróżnym w Olsztynie zainteresowali się społecznicy z sąsiedniego województwa.
Członkowie stowarzyszenia Rozwoju Transportu Publicznego z woj. kujawsko-pomorskiego chcą dać drugie życie tablicy informacyjnej i zegarom, które przez wiele lat wisiały na Dworcu Głównym w Olsztynie. Wszystko prowadzi do tego, by zegary zawisły na stacji kolejowej w Koronowie (woj. kujawsko-pomorskie)

Okazuje się, że z przekazaniem wiekowego już sprzętu nie było większych kłopotów, dlatego pragtrony (tablice informacyjne -red.) i zegary z olsztyńsko dworca niedługo trafią do nowej lokalizacji.

Gruntowny remont i modernizacja czeka stacje kolejową w Olsztynie. Chodzi tu o zastąpienie starych urządzeń analogowych przez nowoczesny systemy informacji elektronicznej. Objęte tym zostaną zarówno tablice informacyjne i nagłośnienia. Nareszcie, na olsztyński dworzec dotrze technologia z XXI wieku.

Prace remontowe na Dworcu Głównym w Olsztynie niedawno ruszyły. Peron numer 4 został już zamknięty.


Społecznicy nie kryją zadowolenia z uratowania zabytkowych urządzeń.

— Docelowo chcemy naprawić i przywrócić sprawność wszystkim urządzeniom, które otrzymaliśmy od Spółki Telkol. Przede wszystkim zależy nam na zegarach, których producentem jest spółka KZŁ, do której wystąpiliśmy już o pomoc w uruchomieniu otrzymanych przez nas zegarów — mówi Rafał Wąsowicz z Kujawsko-Pomorskiemu Stowarzyszeniu Rozwoju Transportu Publicznego w komentarzu dla branżowego portalu "Transport Publiczny".

Zgodnie z planami członków stowarzyszenia, zegary maja zawisnąć na stacji kolejowej w Koronowie. Niestety w tym miejscu pasażerowie nie są obsługiwani, ponieważ ostatnia próba przywrócenia połączeń kolejowych (z pomocą programu Kolej +) nie przebiegła pomyślnie.

Stacja w Olsztynie może pochwalić się jednym z większych pulpitów kostkowych w Polsce, który służy prowadzeniu pociągów. Urządzenie to, przez wiele lat służyło podróżnym. Teraz czeka je zasłużona emerytura.

Marcelina Langowska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. allsteen #3098953 11 maj 2022 01:22

  Czyli zegary i tablice trafią na nieczynną stację kolejową w Koronowie. No i git, lepsze to niż wyrzucić, ale dlaczego wprowadzacie w błąd czytelników pisząc w tytule, że tablice i zegary dostaną drugie życie i będą służyć podróżnym w Koronowie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. BZ #3098941 10 maj 2022 21:52

   Ja się pytam co znowu robi flaga obcego państwa na głównej stronie portalu. A może Gazeta Olsztyńska jest już całkowicie ukraińska? Na miłość boską, gdzie my żyjemy. Jeszcze trochę a ukry wejdą nam na głowę.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-18) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)