W tym roku w Olsztynie nie odbędą się święcenia kapłańskie. Powód? Brak chętnych

2022-05-09 10:50:38(ost. akt: 2022-05-09 13:22:54)
W tym roku w Olsztynie nie będzie święceń kapłańskich

W tym roku w Olsztynie nie będzie święceń kapłańskich

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

To już pewne, święcenia kapłańskie w olsztyńskim seminarium się nie odbędą. Taką informację podał rektor Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie ks. Hubert Tryk.
Edukacja w seminarium trwa sześć lat, podczas których klerycy są przygotowywani do posługi kapłańskiej. Podczas piątego roku klerycy przyjmują święcenia diakonatu, natomiast po szóstym święcenia kapłańskie.

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie ks. Hubert Tryk w liście odczytanym w kościołach archidiecezji warmińskiej z okazji niedzieli Dobrego Pasterze poinformował o tym, że święcenia w tym roku się nie odbędą.

— Niestety w tym roku nie odbędzie się najważniejsza chwila w życiu całego Seminarium, czyli święcenia kapłańskie. Zwykle były one udzielane diakonom, czyli alumnom roku szóstego w ostatnią sobotę miesiąca maja. Niestety rocznik ten nie doszedł nawet do diakonatu, z kilku kandydatów, którzy się zgłosili sześć lat temu nie pozostał ani jeden — napisał rektor Tryk — Wydaje się, że następujący w ostatnich latach spadek powołań kapłańskich to nie jest przejaw Bożego skąpstwa, ale przejaw „kryzysu powołanych”, którzy z różnych przyczyn nie odpowiadają na Boże wezwanie. Być może często nawet nie są w stanie tego powołania usłyszeć, a nierzadko brakuje im odwagi, by zdecydować się na tak radykalny krok, którym jest poświęcenie swojego życia, poprzez chociażby rezygnację z rodziny — możemy przeczytać w liście.

Ostatnio taka sytuacja miała miejsce chwilę po drugiej wojnie światowej


Święcenia kapłańskie w archidiecezji warmińskiej nie odbyły się w 1949 i 1950 roku, czyli ponad 70 lat temu.

Kryzys w olsztyńskim seminarium próbuje rozwiązać rektor seminarium ks. Tryk, zachęcając w swoim liście młodych mężczyzn do rozmowy wstępnej, która może pomóc rozwiać wątpliwości i rozeznać powołanie.

Karol Grosz

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. neuropteryx #3098881 9 maj 2022 17:40

  Ojoj, jak mi przykro, Czarnek do roboty więcej kremówkojada.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 2. grand #3098873 9 maj 2022 17:09

  świetna wiadomość . Dobry trend wśród młodych ludzi widzących odrażające, niemoralne, pedofilskie zachowania i pazerność kleru i watykanu. Kościoły zmienić na mieszkania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Dorota #3098863 9 maj 2022 15:26

  Założenie rodziny jest bardzo ryzykowne dla mężczyzny. Kobiety sa bardzo roszczeniowe i wyzwolone, i nadal je psuje ślepy feminizm. Prawo i cały system w polszy jest antymęski i antyojcowski. Przemoc kobiet wobec mężczyzn nagradzana jest np 500+. Młodzi Polacy, mężczyźni - nie żeńcie się i nie płódźcie dzieci.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Marcus #3098858 9 maj 2022 13:45

   i to w sumie jest dobra wiadomość. Zamiast chować się pod spódnicą to trzeba znaleźć normalną pracę, założyć rodzinę (a nie pukać po kryjomu) i żyć jak człowiek

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. wojtelk2424 #3098853 9 maj 2022 13:38

   Sensacji to z tego powodu nie należy robić. O tym, że w tym roku nie będzie święceń kapłańskich wiadomo było już dawno. Raczej należy modlić się o powołania kapłańskie aby miał kto sprawować Święte sakramenty.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)