Miasto będzie sprzątać pozostałości po wichurach z lutego do końca roku. Las Miejski w Olsztynie może być niebezpieczny

2022-05-06 18:14:27(ost. akt: 2022-05-06 15:31:54)
Powalone drzewa w Lesie Miejskim leżą tam od wielu tygodni

Powalone drzewa w Lesie Miejskim leżą tam od wielu tygodni

Autor zdjęcia: Tomasz Głażewski

O wichurach, które w lutym przeszły przez Olsztyn większość z nas zdążyła już zapomnieć. Wszystkie jej skutki ulicach miasta już zostały posprzątane, jednak wchodząc do Lasu Miejskiego możemy sobie szybko przypomnieć o żywiole, który szalał w mieście. Okazuje się, że sprzątanie może potrwać jeszcze długie miesiące.
Wichury, które nawiedziły Olsztyn zerwały kilkanaście dachów, skrzywiły ratuszową iglicę i połamały wiele drzew, z których niektóre potraciły część gałęzi. Usuwaniem skutków ataku żywiołu w pierwszej kolejności zajmowała się Straż Pożarna, jednak posprzątaniem bezpiecznie ułożonych drzew i konarów powinien zając się Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu. I rzeczywiście w części miasta tak się stało, drzewa i gałęzie, które leżały w parkach zostały sprzątnięte, jednak część tych zalegających w Lesie Miejskim nadal leży w tej samej pozycji od ponad dwóch miesięcy.

Sezon spacery trwa w najlepsze, a Las Miejski to jedno z popularniejszych miejsc dla spacerowiczów. Okazuje się, że w lasach leżą pozostałości po wichurach w postaci przewróconych drzew i połamanych konarów, które mogą być niebezpieczne dla spacerowiczów.

Sprawą zajął się radny Tomasz Głażewski, który często podejmuje interwencje w południowych rejonach Olsztyna.

— Podczas ostatniego spaceru w Lesie Miejskim za lodowiskiem OSiR-u zauważyłem, że leży tam mnóstwo pozostałości po ostatniej wichurze — zauważa radny Tomasz Głażewski — Takie konary i powalone drzewa zupełnie psują odbiór wizualny tego pięknego miejsca, nie mówiąc już o zagrożeniu, które ze sobą niosą — komentuje radny.

I dodaje: Las Miejski to jeden z największych atutów naszego miasta, dlatego uważam, że powinniśmy szczególnie o niego dbać. Z powalonych drzew możemy zrobić ławki, które są ekologiczne, doskonale pasują do terenu i trudno je zniszczyć lub ukraść. Wystarczy tylko odrobina kreatywności.

Radny Głażewski napisał do prezydenta Piotra Grzymowicza interpelację, w której zwraca uwagę na ten problem.

Na terenie Olsztyna wichury w ostatnim czasie spowodowały dużo szkół w drzewostanie. Takie szkody są również na terenie lasu przy osiedlu Pieczewo. W niektórych miejscach pochylone czy powalone drzewa mogą stanowić zagrożenie
dla odwiedzających las mieszkańców.

Szanowny Panie Prezydencie.
Prosiłbym o informację, jakich działań możemy się spodziewać w kwestii usunięcia
drzew stanowiących zagrożenie dla odwiedzających las mieszkańców Olsztyna.

Postanowiliśmy zająć się tym tematem i sami również napisaliśmy do Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie w tej sprawie.

— Po wichurach, które przeszły nad Olsztynem w dniach 18 - 20 lutego 2022 roku wykonany został objazd terenu Lasu Miejskiego. W wyniku wichury połamanych bądź wywróconych zostało do 4,0 tys. m³ drzew, z których większość stanowiły świerki oraz sosny. Dlatego w pierwszej kolejności na zlecenie ZDZiT w Olsztynie rozpoczęto udrażnianie dróg, które po wichurze, początkowo wszystkie były nieprzejezdne. Interwencje były podejmowane także na zgłoszenia od mieszkańców ws. drzew przewróconych na posesje, ogrodzenia, domy itp. — tłumaczy nam Michał Koronowski ze ZDZiT-u — Wymagało to i wciąż wymaga od służb miejskich ciężkiej i dokładnej pracy, ponieważ poskręcane, popękane, a często także zawieszone jedno na drugim drzewa, są bardzo niebezpieczne. Szacowany termin uprzątnięcia wszystkich drzew na terenie Lasu Miejskiego, które ucierpiały na skutek ostatnich wichur oraz poprawienia stanu sanitarnego lasu, to grudzień 2022 roku — mówi Koronowski.

I dodaje: Odnosząc się do lasu położonego przy os. Pieczewo wykonanie prac porządkowych polegających na uprzątnięciu wywrotów i złomów planowane jest do końca czerwca bieżącego roku. Jednocześnie należy pamiętać, że część lasów graniczących z Gminą Olsztyn należy m.in. do nadleśnictw, które odpowiadają za znajdujący się na ich terenie drzewostan.

Karol Grosz