Innowacyjne i nowoczesne zmiany w edukacji szkolnej w Olsztynie

2022-05-07 11:30:00(ost. akt: 2022-05-06 15:40:35)

Autor zdjęcia: Olsztyn eu

By rozwinąć sposób kształcenia, olsztyńskie szkoły przystępują do szeregu fantastycznych programów. Takowy, międzynarodowy projekt realizuje V Liceum Ogólnokształcące.
Projekt „Uczymy się uczyć na nowo” opracowali i przygotowali pracownicy jednej ze szkół w Olsztynie. Przedsięwzięcie powstało, by zapoczątkować nowoczesne i innowacyjne podejście do edukacji.

W europejskich ośrodkach doskonaliła się kadra nauczycielska szkoły oraz jej zarządzający.

Podjęto również działania polsko-francuskie, by podzielić się doświadczeniami i wiedzą. W poprzednim roku delegacja olsztyńska gościła we Francji. Teraz stolice Warmii i Mazur odwiedzili goście z bretońskiej szkoły w Dinan. Realizują oni podobny projekt.

—Goście brali udział w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli V LO oraz w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez szkołę Poza tym poznawali także zasady pełnienia nadzoru pedagogicznego oraz administrowanie szkołą — mówi dyrektorka placówki, Anna Struk.

Takie spotkania z przedstawicielami instytucji, z jakimi na co dzień pracuje szkoła (m.in. Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, Warmińsko-Mazurską Biblioteką Pedagogiczną, Centrum Polsko-Francuskim i Zespołem Placówek Edukacyjnych) są dla obu stron bardzo rozwijające i ciekawe. Działania te mają służyć rozwojowi dzieci i młodzieży.

— We Francji funkcjonuje stanowisko asystenta nauczyciela w szkole ponadpodstawowej, to osoba która pełni nadzór nad uczniami podczas przerw, przygotowuje eksperymenty w pracowniach. W naszych warunkach można osiągnąć podobny efekt poprzez stworzenie pracowni, która będzie już gotowa do ćwiczeń praktycznych. Wówczas uczniowie tylko wchodzą do takiego szkolnego laboratorium, każdy zajmuje swoje osobne stanowisko, nauczyciel podaje preparaty do pracy. Już powstała u nas taka nowoczesna pracownia biologii, natomiast laboratorium chemiczne jest w trakcie modernizacji — wyjaśnia dyrektorka Anna Struk.

We wrześniu tego roku zaplanowane już zostało otwarcie pracowni.

Przedsięwzięcie zaakceptowała Narodowa Agencja Programu Erasmus.


Marcelina Langowska