To nie będzie żaden moloch

2022-05-06 08:29:31(ost. akt: 2022-05-13 17:54:21)
Hotel będzie znajdował się w odległości ponad stu metrów od jeziora

Hotel będzie znajdował się w odległości ponad stu metrów od jeziora

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

W Rybakach nad Jeziorem Łańskim ma powstać nowoczesny, ekologiczny hotel. Ale są tacy, dla których ta inwestycja stała się solą w oku. Rozmawiamy z Rafałem Szczepańskim, prezesem zarządu spółki Projekt Rybaki-Łańsk, która ma zbudować hotel.
— Dlaczego budowa hotelu nad Jeziorem Łańskim jest przez niektórych tak atakowana? Trudno o lepszą inwestycję w takim regionie jak Warmia i Mazury, które stawiają na turystykę. Gdzie mają powstawać hotele, jak nie w atrakcyjnych miejscach?

— Dobre pytanie. Protestują przede wszystkim osoby, które mają po sąsiedzku swoje dacze, biznesy i chciałyby mieć Jezioro Łańskie tylko dla siebie. Marzy im się jezioro na wyłączność. I nie są to raczej lokalni mieszkańcy, a głównie, jak to się często określa, tzw. „warszawka”. Odnoszę wrażenie, że każdego nowego sąsiada widzą jako zagrożenie, każdy remont drogi im przeszkadza, każda nowa inwestycja ich boli.

— Pan też jest z Warszawy...
— Z Warmią jestem związany od lat. Tu inwestuję, ale także działam społecznie. Od wielu lat wspieram lokalne inicjatywy, współpracując z mieszkańcami, którym na sercu leży rozwój Plusek i okolic. Harmonijne łączenie biznesu z pracą społeczną to swoiste DNA mojej firmy. Dlatego pamiętamy o tradycjach tej ziemi. Właśnie z tego powodu w statucie spółki przygotowującej inwestycję w Rybakach określiliśmy, że jednym z głównych naszych celów będzie wsparcie rewitalizacji zabytkowego kościoła i odbudowa plebanii w Orzechowie. Wierzę – ba, jestem tego nawet pewien – że nasza inwestycja może być jednym z motorów rozwoju nie tylko gminy, ale też regionu.

— Gmina Stawiguda jest jedną z bogatszych w Polsce, w ostatnich latach wyrastają tu jak grzyby po deszczu centra logistyczne. Nie ma większych kłopotów z pracą.
— Każde nowe miejsce pracy cieszy. Nie jestem jednak pewien, czy wszyscy chcą przez osiem godzin stać przy taśmie i pakować towar do pudeł. To ciężka praca fizyczna. Tak pan chce zatrzymać młodych ludzi w regionie? Za minimalną płacę? Taką przyszłość im zafundować?

— Nawet córki nie udało mi się zatrzymać, to co tu dopiero powiedzieć o innych. Hotel da nowe miejsca pracy?
— Zapewni przynajmniej 100 nowych miejsc pracy dla mieszkańców gminy i okolic. Nie na chwilę. Będzie to praca całoroczna, bo tak będzie funkcjonował nasz hotel. Jestem przekonany, że stworzymy stałe miejsca pracy, z którymi młodzi i starsi będą mogli związać swoją przyszłość. Hotel to też dodatkowe wpływy do budżetu gminy, a co za tym idzie – inwestycje dla mieszkańców. Tylko z tytułu podatku od nieruchomości do gminy popłynie ponad milion złotych rocznie, ale też inwestycja przyniesie gminie inne podatki i opłaty lokalne. To poważne wzmocnienie budżetu samorządu, które przyczyni się do rozwoju okolicy i poprawy jakości życia wszystkich mieszkańców całej gminy Stawiguda.

— A mieszkańcy sołectwa, na terenie którego zamierzacie budować?
— Budowa hotelu pozwoli wreszcie doprowadzić do Plusek i Rybak instalację gazową. Wcześniejsze próby zbudowania instalacji gazowej kończyły się klapą, bo na prośby mieszkańców odmownie odpowiadała spółka handlująca gazem. Dla samych Plusek gazociągu nie opłacało się budować. Teraz, dzięki naszej inwestycji, gaz popłynie zarówno do hotelu, jak i do mieszkańców Plusk i Rybak.

— Ale ponoć to ma być moloch, bo na dwa tysiące gości. Obawy okolicznych mieszkańców są więc w pełni uzasadnione, boją się, że turyści zadepczą gminę.
—  Te obawy są wyłącznie efektem rozpowszechnianych przez naszych przeciwników kłamstw. Stanowczo oświadczam, że nie planujemy budowy żadnego molocha, co niektórzy próbują nam zarzucać, insynuując, że będzie to hotel na dwa tysiące gości. W skali kraju to będzie obiekt średniej wielkości, niewysoki, generalnie trzypiętrowy i harmonijnie wpisujący się w otoczenie. Hotel będzie w stanie pomieścić maksymalnie ok. 700 gości, dla których chcemy przygotować szeroką ofertę usług leczniczych. Z usług o charakterze sanatoryjnym będą mogli też skorzystać okoliczni mieszkańcy, bez potrzeby zatrzymywania się w hotelu. Straszenie olbrzymią skalą planowanego przez nas obiektu, gdy w rzeczywistości będzie to obiekt na ok. 700 osób, jest celową manipulacją. Proszę też pamiętać, że rzadko hotele turystyczne są obłożone w stu procentach. Na Warmii i Mazurach to obłożenie w skali roku wynosi przeciętnie ok. 60 proc., a zatem w hotelu przebywać będzie zwykle ok. 400 gości.
Nowoczesna i należycie zabezpieczona turystyka to przyszłość Jeziora Łańskiego i wierzę, że także całej gminy Stawiguda. Kto nie wierzy, może przyjrzeć się wybudowanym w okolicy hotelom: Warmia Park (niedawno rozbudowany) i Marina Golf Club Mazury. Oba działają już od dłuższego czasu, oba leżą nad okolicznymi jeziorami. Nie tylko nie zaszkodziły okolicy, ale pozwalają wypoczywać turystom i zarabiać okolicznym mieszkańcom, a wszystko to w harmonii z okoliczną przyrodą i z zachowaniem wysokich standardów ochrony środowiska. Obecnie modernizowany jest dawny hotel Kormoran w Mierkach nad jeziorem Plusznym. Naszą ambicją jest stworzenie w Rybkach jednego z najbardziej ekologicznych hoteli w Polsce.

— W czym ma się to przejawiać?
— Planujemy zabudowę tylko 10 proc. z naszej 16-hektarowej działki. Pozostała część terenu pozostanie nietknięta. Ekologia i nowoczesność mają być wizytówkami naszego hotelu. Budynek będzie ogrzewany gazem i obsługiwany przez instalację fotowoltaiczną oraz pompy ciepła. Nawet pojazdy obsługujące hotel będą nowej generacji – stawiamy na silniki elektryczne. Dzięki sieci kanalizacyjnej pobliskie Jezioro Łańskie będzie zabezpieczone i wolne od zanieczyszczeń. Przy okazji budowy nowej sieci, zmodernizowana będzie przestarzała sieć kanalizacji obejmująca Pluski i Rybaki. Skorzystają na tym mieszkańcy sołectwa, skorzysta też środowisko.

— Niektórzy obawiają się, że budowa hotelu nad Jeziorem Łańskim wpłynie na zwiększenie ruchu na drogach i uprzykrzy przez to życie mieszkańcom Stawigudy.
— Zapewniam, że te obawy są niepotrzebne. Zobowiązaliśmy się wobec gminy, że dołożymy się do przebudowy i modernizacji drogi z Plusek i Rybak, która omija centrum Stawigudy. Dzięki temu komfort i bezpieczeństwo mieszkańców nie tylko się nie pogorszą, ale wręcz poprawią. To nie puste obietnice. W tej sprawie złożyliśmy gminie ofertę, na podstawie której będzie można nas rozliczać.

— Spółka mogła skorzystać z innej ścieżki inwestycyjnej, a mianowicie wystąpić do wójta gminy o wydanie o tzw. warunków zabudowy dla swojej inwestycji.
— Oczywiście, ale postanowiliśmy poczekać na uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co do którego każdy może się wypowiedzieć. Teraz czekamy na zakończenie procedury, dopiero wówczas przystąpimy do zasadniczych prac projektowych.
Działamy transparentnie, zgodnie z literą prawa i tego oczekujemy od naszych adwersarzy. Nie pozwolimy jednak na straszenie mieszkańców nieprawdziwą skalą naszej inwestycji. Dlatego będziemy występować na drogę sądową przeciwko tym, którzy szerzą nieprawdę, uderzając w dobre imię naszej spółki.

Andrzej Mielnicki


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. JACK #3099413 15 maj 2022 21:42

  Biedronkę by postawili. To skandal że ide na grzyby i nie mam gdzie piwka kupić!

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Akuku #3099385 15 maj 2022 09:49

   Jest to przekazane w Ewangelii Mateusza: "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie! Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. 1 Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski! Wart jest bowiem robotnik swej strawy." Tak mieli zachowywać się Apostołowie i ich następcy....

   Ocena komentarza: warty uwagi (25) odpowiedz na ten komentarz

  2. Akuku #3099384 15 maj 2022 09:40

   A w Ewangeliach jest napisane: "Darmo dostaliście, darmo dawajcie...".

   Ocena komentarza: warty uwagi (25) odpowiedz na ten komentarz

  3. Akuku #3099362 14 maj 2022 21:51

   Teren przekazany za darmo kościołowi przez państwo polskie. Zacytuję fragment dowcipu o rabinach zwiedzających Watykan: "Po zwiedzeniu Watykanu jeden rabin mówi do drugiego: - Ty patrz jaki oni mają sklep, a zaczynali w stajence."

   Ocena komentarza: warty uwagi (24) odpowiedz na ten komentarz

  4. j. #3099283 13 maj 2022 18:43

   to nie jest ta spółka kościelna w której Archidiecezja ma 51% akcji i już buduje luksusowy hotel w Warszawie przy Nowogrodzkiej?

   Ocena komentarza: warty uwagi (24) odpowiedz na ten komentarz