Chcą powiesić banery na "szubienicach"

2022-05-05 08:38:54(ost. akt: 2022-05-05 08:47:27)

Autor zdjęcia: Igor Hrwyna

Czy na olsztyńskim Pomniku Wdzięczności Armii Czerwonej 9 maja zawisną banery nawiązujące do rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie? Chcą tego organizacje niepodległościowe oraz opozycji antykomunistycznej.
Olsztyn, dnia 4 maja 2022 r.


Szanowny Pan
Marcin Szwarc
Dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni
i Transportu w Olsztynie


Szanowny Panie Dyrektorze

Rocznica zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami i zakończenia II Wojny Światowej przebiega w tym roku w szczególnie dramatycznych okolicznościach. Coroczna defilada w Moskwie, będąca demonstracją siły rosyjskiego militaryzmu, tym razem ma być także okazją do wykazania słuszności „operacji specjalnej” na Ukrainie i służyć propagandzie militarnych sukcesów armii rosyjskiej.
Opór wobec rosyjskiej agresji przybrał w Europie i na całym świecie różnorodne formy: pomocy militarnej dla walczącej Ukrainy, sankcji gospodarczych nakładanych na Rosję oraz niezliczonych metod bojkotu i obywatelskich inicjatyw.
W centrum Olsztyna od 1954 r. stoi Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej na którym w naturalny sposób skupiły się emocje i protesty związane z dramatycznymi skutkami rosyjskiej inwazji. Ich słuszność potwierdził prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz na konferencji prasowej 2 marca 2022 roku, nazywając powieszenie banerów przez Wojciecha Kozioła „potrzebą serca”.
Dlatego też zwracamy się do Pana w imieniu organizacji niepodległościowych oraz opozycji antykomunistycznej o zezwolenie na umieszczenie na w/w pomniku instalacji, której wizualizację załączamy do naszego pisma. Jej treść nawiązuje do baneru jaki powiesił na pylonie pomnika Wojciech Kozioł, a który stał się przedmiotem zawiadomienia złożonego przez Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu do Prokuratury Rejonowej w Olsztynie.

Ponieważ prokuratura nie stwierdziła znamion czynu zabronionego, więc zakładamy, że treść instalacji nie będzie przeszkodą w udzieleniu stosownego zezwolenia przez ZDZiT. Nadmieniamy przy tym, że sposób mocowania instalacji nie zagraża materialnej substancji pomnika, którego – w ocenie prezydenta Piotra Grzymowicza – „wartość zabytkowa budzi uzasadnione wątpliwości”.
Nasz formalny wniosek opiera się na fundamentalnym w państwach demokratycznych prawie do obywatelskiego protestu i pokojowego demonstrowania poglądów w przestrzeni publicznej. Jego istotą jest możliwość podejmowania oddolnych, obywatelskich inicjatyw w sprawach szczególnie ważnych dla narodowych i lokalnych wspólnot, niezależnie od bieżących, partykularnych interesów i opinii władzy politycznej.
Zgadzamy się z prezydentem Olsztyna, że „w świetle trwającej napaści Rosji na Ukrainę przekaz ideowy pomnika nabiera innego znaczenia, gloryfikującego Armię Czerwoną, której spadkobiercą poczuwa się obecna, agresywna armia Federacji Rosyjskiej”. Dlatego liczymy na współpracę, ponieważ naszym wspólnym, moralnym obowiązkiem jest jednoznaczna, adekwatna do tej sytuacji reakcja.
Ponieważ naszym zamiarem jest montaż instalacji na pomniku w dniu 9 maja, prosimy Pana o możliwie szybkie rozpatrzenie naszego wniosku.


Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Warmińsko-Mazurskiego "Pro-Patria"
Związek Piłsudczyków RP oddział warmińsko-mazurski
Stowarzyszenie Historyczne im. Grota Roweckiego

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. BZ #3098794 8 maj 2022 12:27

  Mam pytanie do tych co tak zawzięcie popierają ukrów, czy gdy było obchodzone święto Flagi, to w dowód wdzięczności i przyjaźni na ukrainie została wywieszona choć jedna flaga biało-czerwona?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Warmiak #3098682 6 maj 2022 09:05

  Nie jestem z Olsztyna i nie znalazłem pomnika o takiej nazwie. Pytam więc czy to jest ten pomnik co ma nazwę "Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej" i nigdy ten nazwy nie zmieniał i znajduje się przy ulicy znanego dyktatora tow. Wiktora?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. Paul Mark . #3098667 6 maj 2022 00:36

  Komunistyczni PZPR owskie i pro kacapskie władze tego upadającego czerwonego miasta chroniące "zabytek sowieckiej okupacji"a obecnie ludobójstwa gwałtu i zbrodni na Ukrainie znowu w akcji gloryfikacji ruskich monumentów .

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

 4. jaaa #3098660 5 maj 2022 20:07

  I znów to samo i znów ci sami nie dają za wygraną ,a weźcie sobie w domu te szmaty wywieszajcie do woli !!! A 9 maja to dzień Pobiedy i trzeba go świętować dumnie bez wywyższania jedyne dojnej partii ! Bo oni ciągle biją pianę czy jest potrzeba czy też nie !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-23) odpowiedz na ten komentarz