Antyporadnik — czego NIE robić przed maturą?

2022-05-04 07:01:11(ost. akt: 2022-05-04 07:01:55)   Artykuł sponsorowany
Matura zbliża się wielkimi krokami i z pewnością znasz już wszystkie dobre rady, które pomogą Ci w skutecznych przygotowaniach. A czy wiesz, czego NIE robić przed maturą? Sprawdź!
Matura to zwieńczenie kilkuletniej nauki i przepustka na wymarzone studia, więc wynik często decyduje o najbliższej przyszłości maturzysty. Przygotowanie do matury pochłania mnóstwo czasu, energii i z pewnością kosztuje Cię wiele stresu. A im bliżej egzaminu, tym trudniej zapanować nad emocjami i… tym łatwiej popełnić błędy. Sprawdź, czego unikać przed egzaminem, by łatwiej znieść ten trudny etap.

1. Nie porównuj się do innych
Łatwo się zniechęcić, gdy mamy trudności w nauce, a koleżanka z ławki zdobywa same piątki i powtarza, że nie musi się uczyć. Skup się na sobie i swoich osiągnięciach i porównuj się tylko do… siebie z przeszłości. Najważniejsze w tym momencie jest to, czy Twoje przygotowanie do matury (np. z pomocą repetytoriów z księgarni TaniaKsiazka.pl) przebiegło zgodnie z planem. Łatwo ulec presji grupy i zacząć stresować się porównaniami. Pamiętaj, że niektórzy opowiadają o swoich osiągnięciach tylko po to, by poczuć się lepiej — ostatecznie może się okazać, że zdasz maturę na wyższym poziomie niż osoby, które chwalą się sukcesami — na przykład dlatego, że lepiej panujesz nad stresem.

2. Nie twórz czarnych scenariuszy
To zajęcie, któremu maturzyści niestety poświęcają sporo czasu. Co, jeśli nie dostanę się na studia? Co, jeśli nie zdam matury? Albo się na nią spóźnię? Zamartwianie się zabiera cenny czas, który można poświęcić na naukę. Jeśli czarne scenariusze działają na Ciebie przytłaczająco, porozmawiaj z kimś dorosłym — rodzicami, starszym rodzeństwem. Zapisz swoje zmartwienia na kartce i przy każdym dopisz rozwiązanie. Przykładowo, jeśli nie zdasz matury — możesz zapisać się na korepetycje i podejść do egzaminu poprawkowego. Dzięki zapisaniu problemów i rozwiązań zauważysz, że z każdej sytuacji można wybrnąć i przestaniesz rozważać, co zrobisz w razie pojawienia się trudności. Spisane rozwiązania schowaj głęboko na dnie szafki.

3. Nie trać czasu
Zwłaszcza na ostatnim etapie przygotowań czas jest na wagę złota. Znajdź skuteczne sposoby na prokrastynację (możesz np. wykorzystać wtyczki blokujące wybrane strony internetowe, zostawiać telefon w innym pokoju podczas nauki). Nie poświęcaj przesadnie dużo czasu mniej ważnym zagadnieniom. Oceń, które tematy warto powtórzyć i wykorzystaj repetytoria oraz vademeca, które przedstawiają materiał „w pigułce”. Jeśli to możliwe, poszukaj w planie dnia dodatkowego czasu, który możesz poświęcić na naukę — może rodzice zwolnią Cię z części domowych obowiązków?

4. Nie rezygnuj z odpoczynku
Pamiętaj, że odpoczynek jest bardzo ważny w procesie nauki. To podczas snu mózg porządkuje nowe informacje, a relaks pozwala zredukować stres i powrócić do nauki z nowymi siłami. Zadbaj jednak, by wypoczynek był wartościowy. Po całym dniu nauki włączenie serialu na Netflixie lub scrollowanie mediów społecznościowych to najgorszy sposób na relaks. Zamiast tego wyjdź na spacer, udaj się na siłownię lub basen, spotkaj się ze znajomymi. I — w miarę możliwości — nie zarywaj nocy, zwłaszcza jeśli nie uczysz się wówczas efektywnie.

5. Nie odrzucaj pomocy
Jeśli wciąż są jakieś tematy, których nie rozumiesz, to ostatni dzwonek na nadrobienie zaległości. Zwróć się o pomoc do przyjaciół, którzy (być może) dobrze radzą sobie z tematami, które sprawiają Ci trudności, możesz także wykupić pojedyncze lekcje z korepetytorem. Dzięki temu poczujesz się pewniej i zrobisz duży postęp w krótkim czasie. Samodzielne przygotowanie do matury jest bardzo trudne — nie musisz robić wszystkiego sam(a).

6. Nie zostawiaj przygotowań na ostatnią chwilę
Tuż przed maturą przygotuj odpowiedni ubiór i wszystkie potrzebne rzeczy (dokument tożsamości, długopisy i inne przybory) z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie ma nic gorszego niż poszukiwanie długopisu lub odpowiednich butów tuż przed wyjściem! To grozi spóźnieniem i niepotrzebnie zwiększa poziom stresu. Zadbaj o skompletowanie potrzebnych rzeczy kilka dni wcześniej, by w razie potrzeby zdążyć kupić to, czego Ci brakuje.

Przygotowanie do matury to długi proces i z pewnością, po stresie związanym z egzaminem, poczujesz dużą ulgę, że ten etap wreszcie się skończył! Myśl o czymś pozytywnym — na przykład o tym, jak spędzisz najdłuższe wakacje w swoim życiu. I daj z siebie wszystko! Trzymamy kciuki.