Olsztyn: „Marsz Pamięci” poświęcony ukraińskim dzieciom pomordowanym przez Rosjan

2022-05-03 13:21:02(ost. akt: 2022-05-03 18:35:15)
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Olsztynie miały w tym roku szczególną wymowę. Tuż po oficjalnych uroczystościach w stronę „szubienic” ruszył Marsz Pamięci poświęcony zamordowanym przez rosyjską armię ukraińskim dzieciom.
Rosjanie zabili w Ukrainie 220 dzieci, ranili 406


Swoistym znakiem czasów i wyrazem pamięci o naszych wschodnich sąsiadach było zorganizowanie przez działaczy Prawa i Sprawiedliwości Marszu Pamięci, będącego hołdem wobec nieustannie mordowanych przez wojsko rosyjskie ukraińskich dzieci.

Marsz wyruszył po oficjalnych uroczystościach wyruszył z Placu Konsulatu w stronę placu Dunikowskiego, gdzie od 68 lat olsztyńską przestrzeń zaśmieca socrealistyczny pomnik, powszechnie nazywany „szubienicami”. Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej od lat spędza sen z powiek niejednemu olsztyniakowi, a od 24 lutego przypomina, czym był i jest sowiecki/rosyjski imperializm. Dni monumentu wydają się policzone, podobnie jak jego szydercze przesłanie, będące wyrazem pogardy dla zamordowanych, ograbionych i zgwałconych w 1945 roku przez żołnierzy sowieckich Warmiaków i Mazurów.

Trzeba usunąć ten pomnik

Pod „szubienicami” odczytano Apel Pamięci i rozmieszczono drewniane tabliczki, na których widniały nekrologi dzieci zabitych przez rosyjskich żołnierzy.
– To są ojcowie chrzestni tych, którzy mordują dzisiaj dzieci w Ukrainie – powiedział Jerzy Szmit, szef olsztyńskiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości, wymownie spoglądając na wstydliwy relikt minionego ustroju. – Ci wszyscy, którzy bronią tego pomnika, bronią tego sowieckiego pomiotu, mają krew na rękach – oznajmił polityk.
Jerzemu Szmitowi wtórował poseł Wojciech Kossakowski, który powiedział: „Jako członkowie Prawa i Sprawiedliwości domagaliśmy się, domagamy i będziemy się domagać usunięcia tego pomnika z centrum Olsztyna. Niestety władze miasta nie odpowiadają na ten apel, są cały czas głuche na to, co się dzieje i tym samym uwiarygodniają to, co się dzieje w Ukrainie – to, co robi Putin, mordując tam niewinnych ludzi”.
Głos zabrała też posłanka Iwona Arent, która podobnie jak przedmówcy nie zamierzała używać łagodnych określeń. – Ten pomnik był postawiony dla swołoczy rosyjskiej, która mordowała wtedy Polaków, mordowała niewinnych ludzi, i dzisiaj ich potomkowie nic się nie zmienili. Dzisiaj dalej swołocz ruska napada innej narody i morduje – mówiła olsztyńska posłanka. – Te dzieci chciały się bawić, uczyć, chodzić do szkoły, dorosnąć i żyć w pokoju. Nie było im to dane, bo swołocz rosyjska wymyśliła sobie zapędy imperialne – dodała Iwona Arent.

Michał Mieszko PodolakKomentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Magda #3099270 13 maj 2022 16:01

  Politycy wszelakiej maści, jesteście zaraz obok celebrytów i księży największym łajnem tego świata, tak zakłamanego towarzystwa nie ma! Jesteście złem tego świata! Dzięki takim jak Wy są wojny, politycy co dzień serwują nam kolejne śruby i konflikty.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. BZ #3098675 6 maj 2022 08:26

  A kiecy doczekamy się marszu pamięci pomordowanych rodaków na Wołyniu, że o pacyfikacji Powstania Warszawskiego nie wspomnę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (21) odpowiedz na ten komentarz

 3. Paul Mark #3098668 6 maj 2022 00:46

  Ale tu kacapskiej agentury się zebrało ! I jeszcze czerwone pachołki dywagują o kulturze sowieckiej w Buczy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

 4. Paul Mark #3098671 6 maj 2022 00:46

  Ale tu kacapskiej agentury się zebrało ! I jeszcze czerwone pachołki dywagują o kulturze sowieckiej w Buczy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

 5. molibden #3098666 5 maj 2022 22:54

  Myślałam, że osoba cywilizowana, a do takich zaliczam posła, zwłaszcza europosła, prezentuje jakiś poziom kultury wypowiedzi. A tu proszę-język jak z rynsztoka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)