Orły 2022. Jerzy Skolimowski nagrodzony za Osiągnięcia Życia

2022-05-03 10:38:35(ost. akt: 2022-05-03 10:44:49)
Jerzy Skolimowski

Jerzy Skolimowski

Autor zdjęcia: TVP

Artysta ma na koncie ponad 20 filmów, a opowieść o jego artystycznej i życiowej drodze przedstawiono m.in. w dokumencie Leszka Orlewicza „Introwizje – Jerzy Skolimowski”, który można obejrzeć na platformie TVP VOD.
Polska Akademia Filmowa przyznała pierwszą statuetkę w ramach rozdania Polskich Nagród Filmowych Orły 2022. Laureatem, który został uhonorowany przez jury za Osiągnięcia Życia, został polski reżyser, scenarzysta, aktor filmowy i malarz Jerzy Skolimowski. Niedawno jego film „Eo” został nominowany w Konkursie Głównym 75. Festiwalu Filmowego w Cannes i ma szansę na zdobycie Złotej Palmy.
Twórca, który ma w dorobku takie produkcje jak nominowany do Złotej Palmy film „Eo” czy nakręcony w międzynarodowej koprodukcji „Essential Killing”, został doceniony przez Polską Akademię Filmową i nagrodzony za Osiągnięcia Życia.
Informacje o uhonorowaniu artysty przekazał podczas specjalnego wystąpienia prezydent organizacji Dariusz Jabłoński, który podczas przemówienia przypomniał, że w przypadku tej nagrody – inaczej niż w kwestii przyznania pozostałych Orłów – nie ma głosowania, a członkowie jury samodzielnie wpisują nazwisko osoby, która ich zdaniem powinna otrzymać statuetkę.

Reżyser, scenarzysta, malarz.


Nagroda przyznawana jest od 1999 roku, a wcześniej jej laureatami zostali m.in. Wojciech Jerzy Has, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, Jerzy Matuszkiewicz, Tadeusz Konwicki i Jerzy Kawalerowicz.
Urodzony w 1938 roku Jerzy Skolimowski po raz pierwszy szerszej publiczności dał się poznać jako współscenarzysta produkcji „Niewinni Czarodzieje” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Zagrał w nim również jedną z pobocznych ról.

Następnie współpracował z Romanem Polańskim przy wielokrotnie nagradzanym filmie „Nóż w wodzie”, który w 1961 roku został nominowany do Oscara i zdobył Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.
Reżyserskim debiutem Skolimowskiego był nakręcony w 1964 dramat obyczajowy „Rysopis”, w którym zagrał również główną rolę, wcielając się w postać młodego i zagubionego w życiu studenta Andrzeja Leszczycy.

Orły 2022. Spotkanie z nominowanymi


Podczas imprezy zorganizowano również spotkanie z twórcami i współtwórcami produkcji nominowanych do Orłów 2022, wśród których są m.in. filmy tworzone przy współpracy z Telewizją Polską. Zostały one nominowane w 13 z 18 kategorii nagród, a najwięcej szans na zdobycie statuetki ma „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego.
Film nominowano w kategoriach: Najlepsza Charakteryzacja (Mirosława Wojtczak), Najlepsza Główna Rola Męska (Piotr Głowacki), Najlepsza Scenografia (Ewa Skoczkowska) i Najlepsze Zdjęcia (Witold Płóciennik).