Złodzieje wykorzystują dobre serca seniorów. Emeryci z Olsztyna i Elbląga stracili grube tysiące

2022-05-02 12:35:33(ost. akt: 2022-05-02 16:54:22)
Emeryci z województwa warmińsko-mazurskiego stracili swoje całe oszczędności

Emeryci z województwa warmińsko-mazurskiego stracili swoje całe oszczędności

Autor zdjęcia: Shutterstock

Pewien 88-latek z Olsztyna stracił 63 tysiące złotych chcąc pomóc swojemu wnukowi. Inny starszy mężczyzna z Elbląga również padł ofiarą podobnego oszustwa. Złodzieje wykorzystują miłość dziadków do swoich wnuków i bez żadnych skrupułów zabierają im wszystkie oszczędności.
W piątek (29 kwietnia) 88-latek myślał, że pomaga swojemu wnukowi. W efekcie przekazał on przestępcom aż 63 tysiące złotych. Do starszego mężczyzny zadzwonił oszust, który powiedział mu, że jego wnuk potrącił ciężarną kobietę i teraz należy wpłacić kaucje w wysokości 100 tysięcy złotych, by mógł on uniknąć odpowiedzialności karnej. W tle było słychać płacz kobiety, co miało nadać większej autentyczności całej sytuacji.

88-latek wraz z żoną zebrali wszystkie swoje pieniądze i przekazali je oszustom w umówionym miejscu. Niestety kwota 63 tysięcy wciąż nie wystarczała przestępcom. Namawiali oni starszego mężczyznę, by zapłacił on jeszcze więcej. Gdy 88-latek przedzwonił do swojego wnuka, (któremu jednak nic nie groziło), zorientował się, że został oszukany.

Kolejnym, dawnym przykładem jest oszukanie 72-latka. Mężczyzna odebrał telefon od rzekomo „swojej wnuczki”, która spowodowała wypadek i również prosiła go o pomoc finansową. Po kwotę na opłacenie kaucji miał zgłosić się do mężczyzny „policjant”. 72-latek przekazał więc zapakowane w reklamówkę pieniądze oszustowi, który w cywilnym ubraniu przyszedł do jego mieszkania.

Oszuści nie śpią. Swoje oszczędności tracą nie tylko seniorzy


W zeszłym roku olsztyniankę rozkochał w sobie mężczyzna na jednym z portali randkowych, podając się przy tym za lekarza. Oszust namówił ją do przyjęcia paczki, która miała przyjść aż z Turcji. Po jakimś czasie skontaktował się z nią agent pocztowy. Fałszywy pracownik powiedział kobiecie, że na jej adres została wysłana zagraniczna paczka i by ją odebrać, musi opłacić rachunek w wysokości 1500 złotych. Na drugi dzień kwota ta wzrosła już do 2000 złotych. 48-latka, zamiast zgłosić sprawę na policję, postanowiła uregulować rachunek, a paczka nie dotarła.

Zrozumiała w końcu, że padła ofiarą kradzieży internetowej. Wkrótce złożyła zawiadomienie w olsztyńskiej jednostce policji.

To również nie jest jedyny przypadek „rozkochania”, na jaki dają się złapać liczne osoby. Jednak to długi proces, polegający na nawiązywaniu zażyłej i dłuższej relacji. Kiedy oszuści zdobędą już zaufanie swojej ofiary, nagle potrzebują pieniędzy, o które nie wahają się prosić.

Policjanci walczą z oszustami


Do osób pokrzywdzonych przestępstwem skierowany został Projekt „Fałszywy telefon- zagrożone oszczędności”. Został on współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Udział w projekcie biorą funkcjonariusze z Komend Wojewódzkich Policji w Rzeszowie, Białymstoku, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim oraz Olsztynie.

Fot. Policja

Dedykowane zwłaszcza osobom starszym są dyżury telefoniczne z poradami policjantów. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie będą pełnić dyżury, w trakcie których doradzą jak reagować na próby oszustwa oraz gdzie szukać pomocy.

Dyżury będą się odbywały dwa razy w miesiącu do końca tego roku. Terminy dyżurów można znaleźć na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji.
Można skontaktować się z funkcjonariuszami, poprzeć bieżące numery telefonów:

572 189 674
572 189 679

W godzinach od 7:30 do 15:30

Marcelina Langowska