Franciszek Pieczka, w wieku 94 lat, idzie na zasłużoną emeryturę

2022-04-28 19:39:50(ost. akt: 2022-04-28 19:50:34)

Autor zdjęcia: TVP VOD "Ranczo Wilkowyje" 2007r.

- Nie planuję żadnych występów, bo nie mam już siły - wyznał Franciszek Pieczka na łamach "Super Expressu" i dodał, że nigdy już nie stanie na scenie. - Mam 94 lata. Czas odpocząć - stwierdził.
Franciszek Pieczka ma na swoim koncie wiele wspaniałych ról, zarówno teatralnych, jak i filmowych. W ostatnim czasie wielką sympatię widzów przyniosła mu kreacja Stanisława Japycza w serialu "Ranczo". Z kolei wcześniej ogromną rozpoznawalność przyniosła mu rola Gustlika Jelenia w kultowej produkcji pt. "Czterej pancerni i pies".

Aktorstwo od najmłodszych lat jest wielką pasją Franciszka Pieczki, dlatego bardzo trudno było mu zrezygnować z pracy w teatrze. Niestety, od jakiegoś czasu gwiazdor zmaga się z problemami ze zdrowiem. 94-letni aktor coraz gorzej słyszy i szybciej opada z sił.

Franciszek Pieczka kończy karierę


Franciszek Pieczka uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. Niekwestionowaną popularność przyniosła mu bez wątpienia rola Gustlika w kultowym serialu "Czterej pancerni i pies", ale lista osiągnięć artysty na przestrzeni ostatnich kilku dekad zapełniła się wieloma ciekawymi kreacjami. "Quo Vadis", "Wesele", "Chłopi" czy "Potop" to zaledwie część znakomitych produkcji, w których wystąpił.

W ostatnim czasie 94-letni aktor skupił się na pracy w charakterze lektora, wszyscy jednak oczekiwali na jego powrót na scenę. W najnowszym wywiadzie dla "Super Expressu" aktor otwarcie przyznał, że nie zdecyduje się na taki krok.

- W teatrze już nigdy nie zagram, nie planuję żadnych występów, bo nie ma już siły. Mam już 94 lata. Czas odpocząć - wyjaśnił Franciszek Pieczka.
Na co dzień gwiazdor może jednak liczyć na pomoc swoich bliskich. Franciszek Pieczka mieszka z synem, który dotrzymuje mu towarzystwa. Minione święta wielkanocne aktor spędził natomiast u swojej wnuczki w Warszawie.

W 2004 roku Franciszek Pieczka pożegnał żonę, Henrykę, z którą przeżył wspólnie 50 lat. Niedawno w rozmowie z Katarzyną Stoparczyk gwiazdor przyznał, że bardzo tęskni za ukochaną i ma nadzieję, że spotka ją po śmierci.

- Tylko proszę Boga, żeby odejść w miarę spokojnie, bez boleści. No i żeby później spotkać się z małżonką. Tam, na górze. Może już przygotowała dla mnie jakie przyjęcie? To by było fantastyczne - mówił aktor.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as #3098415 29 kwi 2022 20:06

    Wielki aktor z ogromną wiarą... Właśnie tacy ludzie powinni być przykładem dla młodych Polaków... Stu lat w zdrowiu Panie Franciszku!

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz