MOIM MARZENIEM JEST PRACA W NASA

2022-04-28 14:16:17(ost. akt: 2022-04-29 10:25:03)

Autor zdjęcia: Wojciech

Wydać własną książkę w wieku dziesięciu lat… A dodatkowo dostać najwyższe noty w recenzjach wybitnych pisarzy i literaturoznawców – wyczyn dla młodego pisarza wydawałby się nie do pomyślenia! Takich szczęśliwców jest naprawdę niewielu. Ale ta sztuka udała się uczniowi lidzbarskiej „czwórki” Jakubowi Józefowiczowi, którego gościliśmy w bibliotece szkolnej na pierwszym jego spotkaniu autorskim odbywającym się z okazji Światowego Dnia Książki.
W ubiegłym roku Jakub Józefowicz – wówczas uczeń III klasy wziął udział i od razu został laureatem 5. edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych “Popisz się talentem”, organizowanego przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Jest to największy w kraju konkurs dla młodych pisarzy, który na dodatek daje szansę na prawdziwy książkowy debiut!

Wydawnictwo „Nowa Era” w taki oto sposób zachęcało uczniów do wzięcia w nim udziału: „Wyobraź sobie, że stacja „Jutro TV” wysyła Cię w przyszłość. Masz za zadanie napisać relację z tego, co tam zastałeś. Dlaczego napisać? Ponieważ kamery i twarde dyski źle znoszą podróż w czasie – tylko tekst pisany jest w stanie ją przetrwać! Do dzieła zatem! Zrelacjonuj, co przeżyłeś w świecie jutra, kogo spotkałeś, w jakich zdarzeniach uczestniczyłeś, co zaobserwowałeś. Koniecznie dodaj także własny komentarz – jak prawdziwy reporter!”

Dlaczego taka tematyka? W roku 2021 obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema – wielkiego pisarza sciene-fiction. Dlatego też tematem przewodnim “Popisz się talentem” był “Świat za sto lat”.

Dzieci nadesłały do oceny jury aż 4023 opowiadania. Spośród nich wybrano 30 najlepszych prac, które mówiły o tym, jak będzie wyglądała przyszłość ludzkości.

Wśród wąskiej grupy nagrodzonych tekstów znalazło się opowiadanie Kuby „Zmiany i Cacany”. Wyboru prac dokonała komisja złożona z wybitnych autorów i znawców literatury.

Z województwa warmińsko – mazurskiego tylko dwóch uczniów otrzymało tytuł laureata. Jednym z nich jest właśnie Jakub Józefowicz – uczeń Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lidzbarku Warmińskim.

Uczestnicy “Popisz się talentem” wzięli także udział w specjalnej ankiecie “Świat za sto lat”. Nowa Era poprosiła dzieci, by zastanowiły się, jakie największe zadanie czeka ludzi w ciągu kolejnych 100 lat.

Dla uczestników ankiety największym wyzwaniem w przyszłości będzie opracowanie lekarstw na groźne choroby. Na drugim miejscu znalazła się ochrona ginących gatunków zwierząt i roślin, a na trzecim zatrzymanie zmian klimatu.

O sukcesie Jakuba szeroko pisała prasa; artykuły ukazały się także na naszych łamach.

Okolicznościowy reportaż z udziałem młodego pisarza nakręciła też Telewizja Polska Olsztyn. Specjalne gratulacje należą się także rodzicom Kuby - Państwu Laurze i Rafałowi Józefowiczom, którzy czuwają nad talentem syna i wspierają go w pracy twórczej.

Jesienią ubiegłego roku ukazała się pokonkursowa książka „Startujemy w przyszłość” z trzydziestoma nagrodzonymi tekstami. Wśród nich znalazło się także opowiadanie Jakuba „Zmiany i Cacany”

W tym roku uczeń wziął udział w ogólnopolskim konkursie "Życie bajką jest", organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Ireny Kwinto w Lidzbarku Warmińskim. Jego opowiadanie „Podwodne święto płetw” zdobyło nagrodę w kategorii „Proza”.

Na spotkaniu autorskim rodzice Kuby, nauczyciele i zaproszeni uczniowie mieli okazję wysłuchać dwóch nagrodzonych opowiadań naszego młodego pisarza i zadać mu pytania o jego inspiracje oraz pracę twórczą.

Jakub szybko zaskarbił sobie podziw publiczności wyrażony przez kolegów stwierdzeniem: „robi wrażenie”. A jeden z nauczycieli przyznał, ze słuchając czytanych opowiadań nie zauważył różnicy między jego narracją a tą stworzoną przez profesjonalnego pisarza.

Pani wicedyrektor, obecna na spotkaniu podkreśliła dojrzałość ucznia, która przejawiała się w jego osobowości. Młody pisarz opowiadał ponadto o swojej fascynacji książkami fantastycznymi i naukowymi.

Zdradził też jak wygląda jego technika pisania: najpierw zapisuje pomysł, potem buduje historię i na końcu nanosi poprawki. Mówił też, że pisząc dobrze się bawi i zachęcał swoich kolegów do podejmowania prób literackich: — Nieważne, czy coś będzie opublikowane, ważne jest to, że pisanie będzie dla nas dobrą zabawą — mówi.

Ale gdy sam dowiedział się, że został laureatem ogólnopolskiego konkursu przyznał, że odczuwał wielką dumę. Kuba stwierdził też, że to niezapomniane uczucie trzymać w ręku swoją książkę.

Słuchaczy interesowały także szczegóły zawarte w jego opowiadaniach i dopytywali o ich znaczenie. Młody pisarz przyznał, że lubi w swoich tekstach mieszać fikcję z rzeczywistością i dodawać „smaczki”, które czynią historię ciekawszą.

Na zakończenie zapytany o plany na przyszłość i marzenia odpowiedział: - Chciałbym w przyszłości pisać książki naukowe i pracować w NASA. Czyli jak podsumowała spotkanie jego była wychowawczyni:
— O Jakubie Józefowiczu jeszcze nie raz usłyszymy.
Wojciech Karolonek




Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: karo