Jak działają rowery?

2022-04-28 00:07:50(ost. akt: 2022-04-28 00:08:16)   Artykuł sponsorowany
Rowery to proste i pięknie eleganckie maszyny, które przyciągają niemal każde dziecko w młodym wieku, ale i starsze osoby, które lubią przemieszczać się po mieście lub parku o siłach własnych nóg.

Najfajniejszą rzeczą w rowerze jest to, że pozwala dotrzeć do celu o wiele szybciej, a człowiek zużywa o wiele mniej energii niż podczas chodzenia lub biegania. Kolejną fajną rzeczą w rowerach jest to, że wszystko jest całkowicie wyeksponowane. Nie ma żadnych osłon ani blach zasłaniających działające części, które napędzają Cię na drodze – na rowerze wszystko jest na zewnątrz. Wiele dzieci ze skłonnościami mechanicznymi nie może oprzeć się chęci rozebrania roweru na części!

Co także istotne dla wielu - decydując się na korzystanie z roweru dbamy o swoje zdrowie, ale również środowisko, w którym żyjemy. Jazda rowerem jest właśnie z tych powodów dla dużej ilości osób zdecydowanie najbardziej atrakcyjną formą przemieszczania się.

W tym artykule postaramy się bliżej opisać różnicę pomiędzy rowerami górskimi, a rowerami MTB, które zyskują w ostatnich latach znacząco na popularności.

Czym jednak różnią się rowery miejskie od rowerów MTB (górskich)?

● Więcej biegów (niektóre rowery mają aż iż 27).
● Postępy w technologii kół zębatych, które ułatwiają zmianę biegów.
● Zmiany biegów, które automatycznie zmieniają bieg o jeden bieg w górę lub w dół.
● Zawieszenie przednie i tylne.
● Nowe projekty ram i materiały.
● Nowe hamulce, w tym hydrauliczne hamulce tarczowe.

Rowery MTB - koła zębate

Rowery MTB (górskie) słyną z posiadania dużej ilości biegów. Obecnie tego typu sprzęt bardzo często wyposażony jest w nawet 26 przełożeń. Najbardziej prestiżowe rowery górskie posiadają kombinację 3 zróżnicowanych rozmiarów specjalnego typu zębatek z przodu i nawet 9 z tyłu.

Tego typu rozwiązanie umożliwia rowerzyście kręcenie pedałów w stałym tempie niezależnie od nachylenia na którym w danym momencie znajduje się rower. Najłatwiej jest wyobrazić to sobie wizualizując rower tylko z jednym biegiem. W takim właśnie rowerze za każdym razem, gdy obrócisz pedały jeden raz to poskutkuje to jednoczesnym obracaniem tylnego koła również o jeden obrót (jest tu zachowany zatem stosunek 1:1).

Ideą stojącą za posiadaniem wszystkich tych biegów jest umożliwienie rowerzyście wkręcania pedałów w stałym tempie (kadencji) bez względu na rodzaj nachylenia, na którym znajduje się rower. Możesz zrozumieć tę ideę, wyobrażając sobie rower z tylko jednym biegiem. W tym jednobiegowym rowerze, za każdym razem, gdy obrócisz pedały o jeden obrót, tylne koło również obróci się o jeden obrót (przełożenie 1:1).

Rowery MTB - przerzutki

Przerzutka to urządzenie, które zmienia biegi, przesuwając łańcuch z jednej zębatki na drugą. Istnieją dwie przerzutki: jedna z tyłu i jedna z przodu. Najwyższy przełożenie (kiedy rower może jechać najszybciej) powstaje, gdy łańcuch znajduje się na największej zębatce z przodu i najmniejszej z tyłu. Najniższe przełożenie (na rowerze najłatwiej wjeżdżać pod górę, ale bardzo wolno) powstaje, gdy łańcuch znajduje się na najmniejszej zębatce z przodu i największej z tyłu.