Ranking Szkół Ponadpodstawowych wskazuje najlepsze szkoły w Polsce. Olsztyn wysoko!

2022-04-27 14:48:23(ost. akt: 2022-04-27 17:33:46)
"Nie sztuką jest mieć dobrych uczniów i mieć wysokie wyniki. Sztuką jest ich nie zepsuć"

"Nie sztuką jest mieć dobrych uczniów i mieć wysokie wyniki. Sztuką jest ich nie zepsuć"

Autor zdjęcia: facebook.com/akademickie.olsztyn

Jakie jest najlepsze liceum i technikum w Olsztynie? Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych daje odpowiedź na to pytanie. Prym wiodą XII Liceum im. Marii i Georga Dietrichów i Technikum nr 7.
Szkół w Polsce są tysiące, więc znaleźć się w pierwszej setce to spore wyróżnienie. W tym roku w Rankingu Szkół Ponadpodstawowych portal edukacyjny WaszaEdukacja.pl wziął pod lupę publiczne i niepubliczne licea i technika.

W rankingu udział wzięło udział 1812 liceów, w tym 14 liceów z Olsztyna. Najlepszą szkołą w Olsztynie okazało się XII Liceum im. Marii i Georga Dietrichów, które zajęło 81 miejsce. Tuż za nim, na 117 miejscu, znalazła się „dwójka”, a trzecia pozycja, a w skali kraju 149 miejsce, przypadło „jedynce”.

— Na sukces składa się wiele czynników. To nie tylko najlepsi nauczyciele, ale przede wszystkim świetni uczniowie — mówi Dorota Linkiewicz, dyrektor XII Liceum im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie. — Rankingi cieszą, ale często to straszak dla młodych ludzi. Uważają, że nie podołają wysokiemu poziomowi. U nas rzeczywiście na wielu lekcjach inaczej się pracuje — jednak w taki sposób, który przemawia do młodzieży. Uczniowie, którzy u nas się uczą, chcą się realizować i spełniać swoje marzenia.

I dodaje: — Rankingi to wartość dodana. Szkoda jednak, że nikt nie zwraca uwagi na to, jaki uczeń przychodzi do szkoły, a z jakim potencjałem ją kończy. To jest najważniejszy wskaźnik. Nie sztuką jest mieć dobrych uczniów i mieć wysokie wyniki. Sztuką jest ich nie zepsuć. To naprawdę wymaga wiele pracy.

„Dwunastka” również w rankingu Fundacji „Perspektywy” od lat zajmuje miejsce w pierwszej trójce najlepszych szkół średnich regionu. W tym roku okazała się najlepszym liceum w województwie warmińsko-mazurskim i uplasowała się na 55. miejscu w kraju. Jest to spory awans, bo w zestawieniu w roku 2021 liceum znalazło się na 85. miejscu.

W rankingu pod uwagę wzięto też 1520 techników. W Olsztynie najlepsze okazało się Technikum nr 7 w Zespole Szkół Ekonomicznych na ul. Bałtyckiej, które w ogólnopolskim konkursie zajęło 83 miejsce. Na drugim miejscu z 169 lokatą w skali kraju zdobyło Technikum Informatyczno-Ekonomiczne nr 9 z ul. Kołobrzeskiej w Olsztynie. Trzecie i 546 okazało się Technikum nr 2 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych z ul. Paderewskiego. Natomiast 89 miejsce zdobyło Technikum w Zespole Szkół Mechanicznych z Elbląga.

Tworząc ranking liceów oraz techników, wzięto pod uwagę wyniki z egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. Uwzględnione zostały również wyniki z ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych. Dodatkowym kryterium były wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD). W technikach istotne były również wyniki z egzaminów zawodowych.

W Polsce pierwsze miejsce zdobyło XIV Liceum im. Stanisława Staszica w Warszawie i Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie.

ADA ROMANOWSKA