Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

2022-04-26 07:13:39(ost. akt: 2022-04-25 20:21:10)

Autor zdjęcia: Pixabay

W dzisiejszych czasach czytanie jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej w historii - napisano na stronie internetowej UNESCO, patronującemu obchodzonemu w sobotę Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. 23 kwietnia stał się świętem książki blisko sto lat temu
"Podczas Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, szczególnie w obecnych niepewnych czasach, musimy pielęgnować książki i bronić ich statusu jako symboli nadziei i dialogu"

- zaapelowało na oficjalnej stronie internetowej UNESCO.

Poinformowano również, że status Światowej Stolicy Książki przyznano w tym roku meksykańskiemu miastu Guadalajara.

"Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich" UNESCO ustanowiło 1955 roku, jednak jego obchody mają dłuższą genezę. Po raz pierwszy święto powołano w 1926 r. z inicjatywy wydawcy z Walencji Vicente Clavel Andrésa. Data 23 kwietnia nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1616 roku zmarli William Szekspir i Miguel de Cervantes.

Pierwszym miastem, które otrzymało status Światowej Stolicy Książki był Madryt. Tytuł ten każdego roku UNESCO przyznaje miastom, które przygotowują najlepszy program promujący czytelnictwo.

"Dawno temu człowiek dał książkom moc tworzenia światów, tych realnych i wyimaginowanych, odzwierciedlając wielorakość ludzkiego doświadczenia. To pisarze pomagają nam dzielić się pomysłami, zyskiwać informacje oraz inspirować podziw dla odmiennych kultur, umożliwiając w ten sposób nieograniczone formy komunikacji pomiędzy ludźmi w różnych czasach i przestrzeniach"

– czytamy na stronie UNESCO.