Co piszczy w Obwodzie Kaliningradzkim? Czy sankcje stają się odczuwalne?

2022-04-25 12:34:51(ost. akt: 2022-04-25 18:42:46)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: RUPTLY/x-news

Kilkukrotnie pisaliśmy o tym, jak mieszkańcy Obwodu Kaliningradzkiego przyjmują sankcje, związane z agresją Rosji na Ukrainę. Okazuje się, że skutki sankcji są coraz bardziej odczuwalne.
Sankcje nałożone na Rosję wpływają nie tylko na dostęp do produktów oraz ich ceny. Europejskie firmy wycofują się z rosyjskiego rynku, co przekłada się również na… miejsca pracy. Jak informuje portal kgd.ru, w ciągu miesiąca liczba bezrobotnych w obwodzie kaliningradzkim wzrosła o 18,3%. Informowała o tym minister polityki społecznej regionu Angelica Meister.

Liczba osób bezrobotnych z 4.249 osób (stan na 16 marca) wzrosła do 5.015 osób (stan na 21 kwietnia). Rosjanie nie tracą jednak optymizmu zwracając uwagę na fakt, że sytuacja na rynku pracy poprawiło się w latach 2020-2021, gdyż do listopada 2021 bezrobocie wróciło do poziomu sprzed pandemii. Stopa bezrobocia za 2021 rok wyniosła 5%.

Jednocześnie w obwodzie ryzyko zwolnienia pracowników ogłosiło 18 przedsiębiorstw. Jak wskazuje „regionalna rzeczniczka biznesu” Swietłana Niżegorodowa ma to związek z „problemami w gospodarce”, czyli faktycznie z nałożonymi sankcjami. Firmy mają problem w imporcie komponentów i surowców spoza Rosji. Holding Avtotor produkujący samochody obniżył produkcję… trzykrotnie.

Pojawił się też pomysł… importu równoległego sprzętu AGD i odzieży około 200 marek, które wycofały się z Rosji. Ministerstwo Przemysłu i Handlu opracowało listę towarów, które można importować do kraju w ramach importu równoległego. Informacje na ten temat pojawiły się na kanale Telegram portalu „Explain.rf”. Można będzie importować m.in. komponenty do samochodów, sprzętu RTV i AGD, sprzęt przemysłowy, odzież i obuwie, łącznie ponad 50 grup produktów – czytamy w raporcie.

W Polsce znany jest import równoległy leków który polega na tym, że można je kupować na najtańszym rynku, następnie leki są przewożone do kraju docelowego, przepakowywane i sprzedawane po cenie niższej niż ta, po której ten sam preparat sprzedawany jest lokalnie.

Kolejna zmiana w polityce Rosji dotyczy… listy zagranicznych agentów. W Rosji zaproponowano, by dziennikarze oraz organizacje non-profit otrzymały status „agenta zagranicznego” nawet wtedy, jeśli nie otrzymali finansowania z zagranicy. Autorzy nowego pomysłu proponują, by za agenta zagranicznego uznać każdą osobę, „która otrzymała wsparcie i (lub) jest pod obcym wpływem w innych formach”. Takie wsparcie może dotyczyć finansowania, pomocy metodycznej, naukowej czy technicznej. Agentem miałaby się też stać firma komercyjna, jeśli zacznie prowadzić działalność polityczną w Rosji, opierając się na finansowaniu z zagranicy.
W ten sposób Rosja stara się skutecznie tłumić niezależnych dziennikarzy, którzy piszą o niewygodnych dla władzy faktach.
dar

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wojtelk2424 #3098212 26 kwi 2022 18:51

    O czym Wy piszecie? Przecież 80 proc mieszkańców tego obwodu to wojskowi. Przecież to ich koledzy czerwonoarmiści mordują, gwałcą, kradną na Ukrainie. Zajmijcie się poważniejszymi tematami: chore wizję przezydenta tego miasta i jego radnych. Sprzeniewierzanie publicznych pieniędzy. Podwyżki radnych i Arbuza vel Pinokio. Upadek sportu w Olsztynie. Brud i syf na ulicach. Chyba, że piszecie na zamówienie. Pozdrawiam

    Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

  2. olsols #3098145 26 kwi 2022 05:43

    Nadal nie ma woli politycznej aby wprowadzić blokadę obwodu, bo na mapie to dobrze nie wygląda.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  3. josos #3098117 25 kwi 2022 20:22

    Będziemy im rzucać kanapki przez płot. :D

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz