Dlaczego Donbas jest tak ważny dla Rosjan?

2022-04-25 08:02:12(ost. akt: 2022-04-25 08:04:17)

Autor zdjęcia: Fratria

Amerykański ośrodek ISW wskazał, że w Donbasie Rosjanie kontynuują prowadzone na dużą skalę ataki artyleryjskie i naloty bombowe, ale rozwijają również swoje zaplecze logistyczne i systemy dowodzenia potrzebne do przeprowadzania większej ofensywy. Dlaczego Donbas jest tak ważny dla Rosjan?
Wojna w Donbasie trwa od ośmiu lat. W 2014 roku prorosyjscy separatyści ogłosili obwody ługański i doniecki niezależnymi „republikami ludowymi”. W 2015 roku w ramach drugiego porozumienia mińskiego uzgodniono kruche zawieszenie broni i „linię kontaktową” oddzielającą część kontrolowaną przez Ukrainę od obszarów separatystycznych w regionie graniczącym z Rosją.

Przypomnijmy, że 21 lutego 2022 roku – zaledwie trzy dni przed inwazją na Ukrainę – Rosja oficjalnie uznała „republiki ludowe”.

Reporter The Kyiv Independent Illia Ponomarenko zamieścił na Twitterze mapę pokazującą sytuację na froncie. Wskazał, że nieprzyjaciel próbuje odeprzeć siły ukraińskie dwoma dużymi uderzeniami z północy i południa.

Także mapy zamieszczane przez brytyjskie ministerstwo obrony pokazują, o jak wielki obszar toczy się bitwa.

Warto zwrócić uwagę również na to, że po aneksji Krymu Moskwa uzyskała całoroczny port morski, który nie jest zimą skuty lodem. Sam Krym połączony jest z rosyjskim lądem jedynie otwartym w 2018 roku Mostem Krymskim przez Cieśninę Kerczeńską między Morzem Azowskim a Morzem Czarnym. Podbiciem całego obszaru Rosja otwiera sobie nową drogę na Krym.

za zgodą wpolityce.pl
Fot. wPolityce