Na zachodzie bez zmian, prezydentem Francji ponownie Macron

2022-04-25 06:54:24(ost. akt: 2022-04-25 07:07:29)
Macron karykatura

Macron karykatura

Autor zdjęcia: Pixabay

Emmanuel Macron pokonał w drugiej turze wyborów Marine Le Pen. W nocy z niedzieli na poniedziałek opublikowane zostały ostateczne, pełne wyniki głosowania. Wygrywając, Emmanuel Macron został pierwszym od 20 lat prezydentem Francji, który z sukcesem ubiegał się o reelekcję.
Według ostatecznych oficjalnych wyników Emmanuel Macron uzyskał 58,55 proc. głosów, jego kontrkandydatka — Marine Le Pen — uzyskała 41,45 proc. głosów.

Macron uzyskał lepsze wyniki w dużych miastach oraz na zachodzie Francji. Z kolei Le Pen odnotowała wyższe poparcie na północnym wschodzie i południu kraju.

Zwycięzcę wskazali wyborcy skrajnej lewicy


Marine Le Pen i Emmanuel Macron weszli do drugiej tury wyborów prezydenckich po uzyskaniu odpowiednio 23 i 27,6 proc. głosów dwa tygodnie wcześniej. Macron uzyskał szerokie poparcie innych kandydatów. Le Pen mogła liczyć jedynie na wsparcie skrajnie antyislamskiego Erica Zemmoura.

Najbardziej kluczowa była jednak grupa wyborców Jean-Luca Mélenchona, który w pierwszej turze uzyskał trzeci wynik i poparcie na poziomie 22,2 proc. Kandydat skrajnej lewicy wielokrotnie zwracał się do swoich wyborców, aby nie wybierali Marine Le Pen.

Według sondażu Ipsos 42 proc. wyborców, którzy w pierwszej turze oddali swój głos na skrajnie lewicowego Jean-Luc Mélenchona, poparło Macrona w drugiej turze, o 10 pkt proc. więcej niż w 2017 r., a 17 proc. wybrało Le Pen, o 10 pkt proc. mniej niż pięć lat temu.

Kim jest Emmanuel Macron?


Emmanuel Macron to urzędujący prezydent Francji. W 2017 r. wygrał wybory prezydenckie jako najmłodszy kandydat w historii.

Był nieznaną szerzej postacią, byłym ministrem gospodarki, który nigdy wcześniej nie prowadził takiej kampanii wyborczej. Na początku otrzymał wsparcie przez byłego prezydenta François Hollande'a.
Pięć lat temu Macron przez długi czas cieszył się komfortową przewagą w sondażach nad jego kontrkandydatką Marine Le Pen. Ostatecznie zdecydowanie wygrał, uzyskując 66 proc. głosów.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tex #3098088 25 kwi 2022 13:14

    Skrajna lewica vs skrajna prawica. Gdzie w dzisiejszych czasach są normalni ludzie?

    odpowiedz na ten komentarz