Łucznicy zmierzą się na Polach Grunwaldzkich
2022-04-24 12:30:00(ost. akt: 2022-04-22 15:41:45)
Galopujące konie, świst strzał – cztery dni pełne sportowych wrażeń i emocji. Przed nami jedenaste International Mounted Archery Games na Polach Grunwaldzkich.
W dniach 30 kwietnia – 3 maja, na największe, międzynarodowe zawody łucznictwa konnego w Polsce, zjedzie ponad 50 zawodników z 11 państw. Swoje umiejętności zaprezentują wirtuozi łucznictwa konnego m.in. z Iranu, Węgier, Niemiec, Francji, Indonezji, Holandii, Szwecji oraz Szwajcarii. Swój udział potwierdził Irańczyk – Ali Ghoorchian oraz pierwsza dama łucznictwa konnego, najlepsza polska zawodniczka – Anna Sokólska.
Zawodników będzie można podziwiać w 3 konkurencjach. W konkurencji węgierskiej (Tower 90) trzeba wykazać się doskonałą techniką strzelania na dużych dystansach; w konkurencji koreańskiej (Raid 235) trzeba mieć silne nerwy oraz wykazać się szybkostrzelnością. Najtrudniejsza zaś konkurencja grunwaldzka (na zasadach Toru Polskiego), rozegrana zostanie w ciągu dwóch dni. Dla uczestników to będzie prawdziwy sprawdzian umiejętności zarówno łuczniczych, jak i jeździeckich.
Dla publiczności przygotowano wiele atrakcji. Dorośli, młodzież i dzieci będą mieli możliwość strzelania z łuku pod okiem wykwalifikowanych instruktorów; konne przejażdżki; prelekcje o współczesnym i historycznym łucznictwie konnym; zwiedzanie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem; otwarty turniej łuczniczy. Organizatorami kolejnej Majówki z łukiem i koniem są Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz ośrodek łucznictwa konnego AMM Archery.
Majówka z łukiem i koniem – International Mounted Archery Games (IMAG) to od 11 lat, największe międzynarodowe zawody łucznictwa konnego w Polsce. Od początku istnienia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród zawodników z Polski i zagranicy. Przez tych kilka lat w imprezie wzięło udział ponad 200 zawodników z blisko 20 państw. Pola Grunwaldu odwiedzali zawodnicy z tak dalekich krajów jak: Iran, Malezja, Korea, USA, Turcja, Brazylia oraz najlepsi Europejczycy. Nic w tym dziwnego - zawody organizowane są na najwyższym, światowym poziomie. Trzykrotnie podczas nich była rozgrywana pierwsza runda Pucharu Europy. A co roku IMAG przyciąga najlepszych łuczników konnych z kraju i ze świata - Mistrzów Europy i świata, medalistów Mistrzostw Świata, Pucharu Europy, Euroazji i oczywiście czołowych polskich zawodników. Kilkukrotnie podczas zawodów były bite rekordy Polski (podczas zawodów w 2017 roku ustanowiony został nowy rekord Polski oraz nowy rekord toru w konkurencji węgierskiej).
Łucznictwo konne to współcześnie przede wszystkim sport i forma aktywnego wypoczynku. Jednak w tak wyjątkowym miejscu, na terenie gdzie „rozegrała” się jedna z największych bitew średniowiecznej Europy nie sposób zapomnieć o historii. Dlatego na zawodach wprowadzona została jeszcze jedna klasyfikacja – historyczna. Dedykowana zawodnikom, którzy startują w strojach odtwarzających minione epoki: średniowiecze oraz XVI i XVII wiek. Na publiczność i widzów czeka nie tylko moc sportowych emocji, ale również uczta dla oczu: piękne siedemnastowieczne żupany, tatarskie czapy oraz łuki, strzały, kołczany i łubia odtworzone ze szczególną dbałością o zgodność z historią.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez