Kurs gwary warmińskiej w Olsztynie po raz czwarty

2022-04-23 19:08:00(ost. akt: 2022-04-22 15:16:57)
Warsztaty gwary warmińskiej w roku 2019

Warsztaty gwary warmińskiej w roku 2019

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Coraz chętniej wracamy do korzeni, stąd wciąż rosnące zainteresowanie gwarą i kulturą warmińską. Dlatego też Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie po raz czwarty zorganizuje kurs językowy oraz wydarzenia artystyczne, nawiązujące do folkloru naszego regionu.
— Dostaliśmy dofinansowanie z programu „EtnoPolska”, jednak wciąż czekamy na ustalenie szczegółów projektu. Kurs gwary warmińskiej odbędzie się w drugim tygodniu września, a zapisy ruszą w czerwcu. Dwudziestu chętnych będzie mogło wziąć udział w zajęciach, które prawdopodobnie będą realizowane dwa razy w tygodniu przez pięć tygodni. Jednak więcej informacji podamy w późniejszym terminie. Prowadzącymi będą Edward Cyfus i Łukasz Ruch — powiedziała Marta Guściora z MOK-u w Olsztynie. — Oprócz kursu językowego planujemy realizację instalacji artystycznej łączącej legendy warmińskie z komiksem oraz organizację koncertu zespołu Sploty, założonego przez Anię Brodę, Marię Rumińską oraz Małgorzatę Makowską, które w roku 2021 zostały laureatkami konkursu Nowe Tradycje. Te wydarzenia również są zaplanowane na wrzesień.

Informacje dotyczące zapisów na kurs i samego projektu pojawią się na stronie internetowej i facebooku Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

Już pojawiają się pierwsze pytania dotyczące kursu, co tylko świadczy o dużym zainteresowaniu. Nic dziwnego, ponieważ nie ma wielu instytucji organizujących takie zajęcia. W internecie jest strona prowadzona przez Łukasza Rucha i Edwarda Cyfusa, poświęcona gwarze warmińskiej, a w Dywitach co roku organizowany jest Regionalny Konkurs Prezentacji Gwary Warmińskiej, jednak dla zainteresowanych nauką jest to za mało.

Kultura warmińska inspiruje wielu artystów, dlatego powstaje coraz więcej zespołów folkowych związanych z naszym regionem, a gwara warmińska pojawia się na kartach powieści lokalnych pisarzy. Przykładem jest powieść olsztynianki Aleksandry Dobies pt. „Uroczysko”, której bohaterowie mówią gwarą, a konstrukcja świata przedstawionego oparta jest na lokalnych legendach. Pojawiają się postaci znane z folkloru warmińskiego, takie jak Smętek czy kłobuk. Powieść olsztyńskiej autorki została nominowana do tegorocznej Nagrody Literackiej Warmii i Mazur „Wawrzyn”.