W kolejnych miesiącach płace będą rosnąć w dwucyfrowym tempie

2022-04-21 17:26:46(ost. akt: 2022-04-21 17:30:23)

Autor zdjęcia: PAP

Po tym, jak w marcu wzrost wynagrodzeń przyspieszył do 12,4 proc., w kolejnych miesiącach płace będą rosnąć w dwucyfrowym tempie - poinformowali w czwartek analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w komentarzu do danych GUS.
"Wzrost wynagrodzeń przyśpieszył w marcu. W kolejnych miesiącach płace będą rosnąć w dwucyfrowym tempie" - napisali analitycy w komentarzu do danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2022 r. wyniosło 6.665,64 zł, co oznacza wzrost o 12,4 proc. w stosunku do marca roku ubiegłego. Zatrudnienie w tym sektorze wzrosło w tym samym czasie o 2,4 proc.

Analitycy PIE zwrócili uwagę, że komunikat GUS wskazuje, iż pensje rosły najszybciej w sektorze nieruchomości oraz branży informacyjnej. Słabsze wyniki były natomiast w górnictwie oraz branży rolniczej.

Według analityków, płace w najbliższych miesiącach będą mocniej rosły w branży budowlanej i przemyśle, a nieco słabiej - w handlu i usługach.

"Osłabienie tempa wzrostu płac będzie efektem słabszej koniunktury. Obecnie wzrost wynagrodzeń jest niewiele wyższy od inflacji" - napisano w komentarzu.

Zaznaczono, że dynamika zatrudnienia wzrosła do 2,4 proc., nieznacznie powyżej oczekiwań rynkowych (2,3 proc.). "Miesięczny Indeks Koniunktury PIE i BGK wskazuje na stabilną sytuację na rynku pracy – chęć zwiększania zatrudnienia raportują przede wszystkim firmy budowalne" - dodano.(PAP)