Ankieterzy zapytają o przyszłość pomnika

2022-04-19 14:41:50(ost. akt: 2022-04-19 14:50:09)   Materiał zewnętrzny

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

Po świętach Wielkanocnych rozpocznie się badanie telefoniczne, w którym ankieterzy Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych zapytają olsztynian o przyszłość pomnika autorstwa Xawerego Dunikowskiego.
- Tak ważna decyzja powinna zostać dobrze przemyślana i szeroko przedyskutowana - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Z uwagi na dramatyczne wydarzenia jakie rozgrywają się teraz za naszą wschodnią granicą jesteśmy teraz pełni emocji, a one mogą być złym doradcą. I dlatego postanowiłem zasięgnąć opinii ekspertów w tej sprawie.

Pierwsze spotkanie odbyło się w gronie historyków, architektów oraz społeczników, którzy od lat są zaangażowani w sprawy związane z przyszłością tego monumentu. Ta dyskusja pokazała, że nasze społeczeństwo jest bardzo podzielone. Większość architektów i historyków, którzy uczestniczyli w spotkaniu uważa, że pomnik jest symbolem naszej przeszłości i choć była ona trudna i bolesna to powinien on pozostać w krajobrazie Olsztyna i służyć jako świadectwo pamięci. W związku z tym należy ten monument należycie uczytelnić i umieścić przy nim tablice lub też inne instalacje, które opowiadałyby o naszej historii. Wśród postulatów była też zmiana nazwy na taką, która mówiłaby o wojnie i krzywdzie jaką wyrządzili naszym rodakom sowieci.

Podobnego zdania była także większość kombatantów, którzy uczestniczyli w drugim spotkaniu konsultacyjnym z prezydentem miasta.
- Podobny pomnik Dunikowskiego stoi na Górze Św. Anny, na Śląsku i tam nikt nie zamierza niczego burzyć - mówił Jarosław Wolski ze Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej. - Na całym świecie mamy mnóstwo przykładów pomników, które świadczą o bolesnej przeszłości ale to najlepsza lekcja historii.

- Jeśli wymażemy fragment historii to jakbyśmy wymazali pojęcie gorącego żelazka - mówił wiceprezes oddziału Związku Sybiraków w Olsztynie, Maciej Jasiński. - A przecież musimy uczyć nasze dzieci o tym co trudne i bolesne. Takie działania mogą doprowadzić do tego, że kiedyś zapomnimy o naszej historii i ona będzie mogła się powtórzyć.

Teraz czas na opinie mieszkańców. Od wtorku (19 kwietnia) do 28 kwietnia (czwartek) firma IBRIS - Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadzi badanie telefoniczne na grupie reprezentatywnej 1000 mieszkańców Olsztyna. W badaniu anieterzy zapytają czy zdaniem mieszkańców pomnik powinien pozostać na obecnym miejscu, a jeśli tak to czy powinien być uczytelniony i czy nazwa powinna zostać zmieniona. Jeśli natomiast mieszkańcy nie będą chcieli by pomnik pozostał to ankieterzy zapytają gdzie powinien zostać przeniesiony.
Wyniki badania poznamy w połowie maja.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ares #3098207 26 kwi 2022 16:35

    Muszą wyniki sondy dopasować do preferencji zamawiającego

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Ares #3098208 26 kwi 2022 16:35

    Muszą wyniki sondy dopasować do preferencji zamawiającego

    odpowiedz na ten komentarz

  3. olsztyniak #3097869 21 kwi 2022 22:16

    Uważam że pomnik zostanie zlikwidowany bo plac gdzie stał pomnik łącznie z parkingiem będzie niezłym kąskiem dla dewelopera. Jak znam życie na ten kawałek placu nie ma planu zagospodarowania i ktoś kto to kupi, a kupi to "właściwa" osoba zarobi na tym krocie nie zapominając się przy tym podzielić z "potrzebującymi" :)

    odpowiedz na ten komentarz

  4. ToR #3097830 21 kwi 2022 12:08

    Prezydencie Gie - nie ulegaj, zabetonuj teren, aby wrogie czerwonemu miastu siły nie usunęły pamiątki triumfu rosyjskiego braterstwa.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz