Maląg: w tym roku na Korpus Wsparcia Seniorów przeznaczymy 80 mln zł

2022-04-18 10:35:33(ost. akt: 2022-04-18 10:37:54)
senior

senior

Autor zdjęcia: PAP

W tym roku na Korpus Wsparcia Seniorów przeznaczyliśmy 80 mln zł – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg. Pod numerem (22) 505-11-11 osoby starsze mogą zgłaszać się z prośbami o pomoc np. w zrobieniu zakupów, dostarczaniu ciepłych posiłków czy umawianiu wizyt lekarskich.
Program "Korpus Wsparcia Seniorów" skierowany jest do osób, które ukończyły 65 lat. O wsparcie mogą zwrócić się seniorzy, którzy mają problem z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzą samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkają z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

"To już trzecia odsłona tego programu, który uruchomiliśmy w 2020 r. w związku z pandemią COVID-19. Szybko okazało się, że to ważna i potrzebna forma pomocy osobom starszym. Dzięki zaangażowaniu i współpracy rządu, wolontariuszy, organizacji pozarządowych i samorządów, wielu seniorów otrzymało niezbędne wsparcie" – podkreśliła minister Maląg.

W ramach Korpusu Wsparcia Seniorów realizowane są dwa moduły działań. Pierwszy z nich polega na zapewnieniu wsparcia społecznego przez wolontariuszy, którzy m.in. pomagają w zakupach, w wizytach u lekarza i w załatwianiu podstawowych spraw urzędowych.

Pomoc obejmuje również dostarczenie ciepłych posiłków, produktów żywnościowych oraz paczek z podstawowymi artykułami pierwszej potrzeby. W ramach tego modułu seniorzy mogą uzyskać wsparcie psychologiczne.

Moduł drugi ma poprawić bezpieczeństwo oraz samodzielne funkcjonowanie osób starszych w miejscu zamieszkania przez tzw. opiekę na odległość. Zapewniają ją "opaski bezpieczeństwa". Są one wyposażone w co najmniej dwie wybrane funkcje, np. przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami lub funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe.

Program został uruchomiony w październiku 2020 r. Jak przekazał resort rodziny, w pierwszej edycji uczestniczyło w nim 2019 gmin ze wszystkich województw. (PAP)