Olsztyn: Dorośli śmiecą, a młodzież sprząta

2022-04-15 08:30:00(ost. akt: 2022-04-14 15:43:19)

Autor zdjęcia: arch. Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie

Olsztyn jest bardzo zanieczyszczony, co szczególnie widać wiosną. Dlatego uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie dołączyli do ogólnopolskiej inicjatywy Operacja Czysta Rzeka i we wtorek (12 kwietnia) posprzątali drogę od szkoły do jeziora Długiego. Młodzież była zachwycona efektem pracy i teraz planuje kolejne sprzątanie.
Inicjatorką akcji jest nauczycielka Angelika Fydrych, która w internecie natknęła się na informację o ogólnopolskiej inicjatywie. Nauczycielka postanowiła zachęcić swoich uczniów do działania i uświadomić im skalę "śmieciowego" problemu w Olsztynie.
— Chciałam pokazać uczniom, że wspólnie możemy zadbać o otaczające nas tereny. Olsztyn jest pięknym miastem, tutejsze krajobrazy robią ogromne wrażenie, lecz zalegające śmieci szpecą okoliczności przyrody. Chyba nam wszystkim zależy na tym, by spędzać czas w czystym środowisku. Raczej nie chcemy patrzeć na śmieci, które nas otaczają — mówi Angelika Fydrych.

Wiele osób narzeka na dzisiejszą młodzież, która według nich niechętnie angażuje się w jakiekolwiek inicjatywy. Uczniowie "ekonomika" udowodnili, że potrafią wziąć sprawy w swoje ręce i to, co dorośli wyrzucają do lasu, oni później posprzątają.

— Byłam zaskoczona reakcją uczniów. Trochę bałam się, że uczniowie niechętnie podejdą do zadania, lecz ich reakcje przerosły moje oczekiwania! Gdy tylko weszli do lasu, zaczęli zbierać wszystkie śmieci. Robili wyścigi kto najszybciej zbierze najwięcej śmieci. Byli dumni ze swojej pracy. Co chwila podchodzili do mnie i pokazywali mi, co udało im się znaleźć — opowiada nauczycielka.

Uczniowie podzielili się na dwie drużyny, dzięki czemu mogli posprzątać większy teren okolic jez. Długiego. Młodzi wolontariusze byli zaskoczeni "różnorodnością" śmieci. Uczniowie znajdowali ubrania, pręty metalowe, części maszyn oraz dużą tablicę informacyjną. W okolicach ławeczek było mnóstwo kapsli od piw... Nie bali się nawet wyciągać śmieci z wody.

Do akcji Czysta Rzeka może dołączyć każdy. Wystarczy założyć swój własny sztab, zgłosić się do organizatorów inicjatywy i poinformować ich o terminie i miejscu planowanego sprzątania oraz ilości uczestników. Wolontariusze nie muszą zabierać swoich worków czy rękawiczek, ponieważ niezbędne rzeczy do przeprowadzania porządków są wysyłane pocztą przez inicjatorów akcji. Uczestnicy dostają specjalne dyplomy oraz koszulki pamiątkowe.

— 22 kwietnia planuję kolejną akcję. Tym razem posprzątamy lasek na Redykajnach przy ul. Jemioły u Rumiankowej. Jest to przepiękne miejsce, lecz potwornie zaśmiecone. Dawno nie widziałam tylu śmieci w jednym miejscu...Wystarczyłoby kilka godzin pracy, by zmienić ten lasek nie do poznania. Mam nadzieję, że frekwencja będzie duża — dodaje Anglika Fydrych.

lew

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dorotka #3097533 15 kwi 2022 08:57

    Tytuł jest tendencyjny. Młodzi też śmiecą, nawet może więcej od dorosłych. Szczególnie kiedy się napiją lub chcą zaszpanować „co to nie on”.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2. Olsztyniak_cd #3097531 15 kwi 2022 08:45

    Brawo !!! Wyrazy szacunku i uznania dla młodzieży i inicjatorów.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz