Najpopularniejsi gamerzy - kim są, czym się zajmują, ile zarabiają?

2022-04-13 22:20:20(ost. akt: 2022-04-13 22:23:51)   Artykuł sponsorowany
E-sport rozpala wyobraźnię nie tylko ze względu na niezwykłe umiejętności najlepszych graczy, ale przede wszystkim na otoczkę wokół zawodników. Najlepsi na świecie i w Polsce gracze gromadzą na kontach fortuny, a w ich przypadku powiedzenie o „pierwszym milionie przed trzydziestką” jest jak najbardziej na miejscu. Oto sylwetki polskich e-sportowców, które trzeba znać.
Ile zarabiają gamerzy?
Dokładne zarobki najlepszych e-sportowców są zazwyczaj owiane tajemnicą. Kwoty, o których możemy przeczytać w branżowych mediach, obejmują z reguły sumy turniejowych wygranych, a te nie stanowią tajemnicy. Gamerzy zarabiają jednak na wiele innych sposobów – m.in. dzięki kontraktom z organizacjami i klubami, sponsorom, donacjom od widzów czy biznesowym przedsięwzięciom. Sytuacja jest analogiczna do innych dyscyplin sportowych. Wszyscy kibice mogą zapoznać się z kwotami, jakie w trakcie sezonu „wyskakał” Kamil Stoch w zawodach Pucharu Świata, jednak nie mają wglądu w wysokość jego indywidualnych kontraktów reklamowych czy dochodów z innych działalności.
Warto wspomnieć też o tym, że choć e-sport pozwala zarobić dużo pieniędzy, wymaga też sporych nakładów na sprzęt. Przekonaj się o tym na przykładzie kart graficznych – tu https://www.sferis.pl/karty-graficzne-2889 najlepsze modele kosztują kilka, a niekiedy nawet kilkanaście tys. zł. A przecież to tylko jeden z wielu podzespołów komputera.

Poznaj czołowe postacie polskiej sceny e-sportowej. Kim są? Czym się zajmują? Ile zarabiają?

Michał „Nisha” Jankowski
Choć urodził się w 2000 roku, jest już prawdziwą gwiazdą rozgrywek DOTA 2, ponieważ reprezentuje znaną na całym świecie drużynę Team Secret. Młody mieszkaniec Łomży zdążył już zarobić na turniejach przeszło 1,7 mln dolarów.

Piotr „Kanister” Głogowski
Poznaniak znany jako „Kanister” jest światowej sławy graczem MTG Arena (Magic: The Gathering Arena). Trudno porównywać skalę zainteresowania tą grą np. z DOTA 2 czy CS:GO, ale wciąż mówimy o młodym e-sportowcu, który dzięki swoim umiejętnościom wywalczył na turniejach nagrody o łącznej puli setek tysięcy dolarów.

Byli zawodnicy Virtus.pro
O e-sporcie nad Wisłą stało się głośniej głównie dzięki wyczynom tzw. Złotej Piątki ekipy Virtus.Pro, która wygrała EMS ONE Katowice 2014. Polskie gwiazdy CS:GO miały dobre wzorce, bo już wcześniej część ekipy – np. Filip „NEO” Kubski – odnosiła ogromne sukcesy na scenie CS 1.6. Każdy z członków Virtus.pro zdążył zarobić na turniejach setki tysięcy dolarów, a zdobyta sława jest przez nich dyskontowana po dziś dzień. Przykładowo Jarosław „pashaBiceps” Jarząbkowski doskonale odnalazł się w świecie MMA i występuje w federacji High League.

Marcin „Jankoś” Jankowski
„Jankoś” jest niekwestionowaną gwiazdą League of Legends. Grając w LoL-a, nie tylko zdobył zainteresowanie światowych mediów, ale przy okazji nieźle zarobił. Warto wspomnieć, że to kolejny z poznaniaków, który zaznaczył swoje miejsce na mapie polskiego i światowego e-sportu.

Mikołaj „Elazer” Ogonowski
Warszawiak „Elazer” reprezentuje AGO Sports i jest m.in. mistrzem świata 2017 w grze StarCraft II. Choć nie jest to najbardziej dochodowa gra, to w jej ramach należał do najlepiej zarabiających zawodników.

Podsumowanie
Świat e-sportu jest dynamiczny, dlatego w każdym roku na scenie pojawiają się kolejni utalentowani i popularni zawodnicy. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w gamingu, zacznij od doinwestowania komputera. Polecamy komputery gamingowe na sferis.pl.