Ełcki skarb znów zachwyca. Kogo?

2022-04-13 00:06:53(ost. akt: 2022-04-13 06:58:53)

Autor zdjęcia: Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Jaćwież

Ełcki skarb w postaci 680 nowożytnych srebrnych monet, pochodzących z XVII wieku, znalazł się zdaniem National Geographic Polska wśród 10. najważniejszych odkryć archeologicznych ostatniej dekady.
2020 rok przyniósł wiele dobrych i złych informacji. Jedną z tych najciekawszych było z pewnością znalezienie 680 nowożytnych srebrnych monet, pochodzących z XVII wieku. Wśród nich znalazły się monety polskie, niderlandzkie, duńskie, szkockie i szwedzkie.

Do takich odkryć nie dochodzi w naszym regionie często.
W tamtych czasach Ełk i Mazury były częścią Prus Książęcych, państwa utworzonego w wyniku tzw. Hołdu Pruskiego (1525), kiedy to ostatni Wieki Mistrz krzyżaków rezydujący w Prusach, Albrecht Hohenzollern, ukorzył się przed Zygmuntem Starym, przeszedł na luteranizm i został pierwszym księciem nowego tworu, lenna Królestwa Polskiego.

Wśród znalezionych monet znalazły się m.in. szelągi, trojaki, talary, półtoraki, orty oraz szóstaki - waluty bite za czasów lub przez takich władców, jak np. Fryderyk Wilhelm, Zygmunt III Waza, Karol X Gustaw, Karol II (Szkocja). To bardzo cenne i wartościowe historycznie odkrycie ełckich fanów historii i archeologii ze stowarzyszenia „Jaćwież”.

Monety odnaleziono w warstwie ziemi nawiezionej na osiedle podczas remontu ul. Wojska Polskiego.

O znalezisku tym było głośno już nie raz. Teraz uznano, że jest to jedno z 10. najważniejszych odkryć archeologicznych ostatniej dekady.

Każdego roku naukowcy dokumentują nowe znaleziska. Nie wszystkie z nich mają wielką wartość historyczną, ale wśród nich znajdują się też najprawdziwsze perły — czytamy na stronie National Geographic Polska. — Archeologiczne skarby, odkryte gdzieś w krainach antycznego świata, niezmiennie elektryzują wszystkich miłośników historii i dziejów ludzkości. Nie zapominajmy jednak, że polska ziemia też skrywa bezcenne artefakty, niektóre znacznie starsze niż ślady pierwszych Piastów.

Wśród 10 najważniejszych odkryć archeologicznych ostatniej dekady znalazło się jeszcze jedno z Warmii i Mazur, a mianowicie z Barczewa.

Podobne odkrycie miało miejsce w kościele św. Andrzeja Apostoła w Barczewie. Skarb był ukryty pod posadzką, a został ujawniony w toku prowadzonych badań ratowniczych. W ceramicznym kuflu schowany był depozyt składający się z ok. 1000 srebrnych monet z przełomu XVI i XVII wieku. Poza groszami, trojakami i szóstakami, w naczyniu były także szelągi pruskie. Skarb najprawdopodobniej ukryli sami zakonnicy — czytamy na stronie National Geographic Polska.