Bądźmy czujni i ostrożni podczas zakupów

2022-04-13 08:01:00(ost. akt: 2022-04-12 16:16:41)

Autor zdjęcia: Pixabay

Za kilka dni będziemy obchodzić święta wielkanocne. Jednak wcześniej czas intensywnych zakupów. I to właśnie w tych dniach trzeba być szczególnie ostrożnym. W sklepach i galeriach handlowych należy być czujnym, aby nie paść ofiarą złodziei.
Święta Wielkanocne nieodzownie wiążą się z „gorączką” zakupową, a także ze świątecznymi wyjazdami do rodziny bądź kurortów. Niestety jest to czas również wielu zagrożeń ze strony przestępców, którzy wykorzystują pośpiech i świąteczną aurę dla swoich niecnych procederów. Oto kilka porad, których warto przestrzegać, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i spędzić święta w spokojnej, radosnej atmosferze.

Bądźmy czujni i ostrożni podczas zakupów


Pieniądze w torebce rozdzielajmy i schowajmy w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabierajmy na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.

Torebkę zamykajmy i nośmy z przodu. Nie odstawiajmy jej, płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.

Nie pokazujmy innym zawartości portfela, płacąc za zakupy.

Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp. dlatego nie nośmy kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany nasz adres. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść mieszkanie.

Jeżeli przewidujemy wyjazd na święta, pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania — włamywacze nie świętują! Dobrze pozamykajmy wszystkie drzwi i okna, wyłączmy prąd, gaz i wodę. Poprośmy też sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na nasze mieszkania, a w czasie nieobecności o zapalanie wieczorem światła, zabieranie poczty itp.

Nie zostawiajmy w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych a o naszym wyjeździe nie informujmy na portalach społecznościowych.


Zakupy w sieci


Kupując przez internet, kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdzajmy jego rzetelność. Zapoznajmy się też z opiniami o sprzedającym.

Używajmy do zakupów tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. W razie oszustwa pozwoli to policji szybko go ująć.

Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na stronie powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki. Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze. Dodatkowo przy odbiorze przesyłki sprawdź jej zawartość w obecności kuriera.

Otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy, wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

KPP Malbork