Maciej Nawacki ukarany. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie musi zapłacić 15 tys. zł grzywny

2022-04-12 17:13:55(ost. akt: 2022-04-12 15:51:08)
Prezes Maciej Nawacki został ukarany grzywną w wysokości 15 tys. zł

Prezes Maciej Nawacki został ukarany grzywną w wysokości 15 tys. zł

Autor zdjęcia: Stanisław Kryściński

Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, ma zapłacić 15 tys. zł grzywny. To kara, jaką Sąd Rejonowy w Bydgoszczy nałożył na członka Krajowej Rady Sądownictwa za niedopuszczenie do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna.
4 kwietnia w ramach postępowania egzekucyjnego Sąd Rejonowy w Bydgoszczy wyznaczył Maciejowi Nawackiemu określony termin na przywrócenie Pawła Juszczyszyna do orzekania, który z kolei będzie mógł wrócić do swoich obowiązków na podstawie tzw. zabezpieczenia.

W przypadku, gdyby prezes Nawacki odmówił wykonania wyroku, sąd nałoży na niego karę 15 tys. zł grzywny.


Jednakże bez względu na decyzję Macieja Nawackiego w rzeczonej sprawie, bydgoski sąd i tak ukarał go grzywną w kwocie 15 tys. zł z tytułu utrudnianiu Juszczyszynowi powrotu do pracy. Gdyby prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie nie zastosował się do wytycznych bydgoskiego organu, to 15 tys. zł grzywny zostanie zamienione na 15 dni aresztu. Warto również podkreślić, że sąd może nałożyć na Macieja Nawackiego nawet milion złotych kary.

Zadowolenia z wyroku nie kryje Paweł Juszczyszyn


...który w rozmowie z OKO.press powiedział: „Moja walka o powrót do sądu jest do wygrania. To pokazują kolejne orzeczenia zapadające w mojej spawie”. Niemogący od ponad dwóch lat orzekać Juszczyszyn stwierdził również, że „te orzeczenia pokazują też, że sędziowie nie dadzą się zastraszyć i pomimo ogromnej presji wywieranej na sądy wciąż orzekają niezależnie od oczekiwań władz politycznych”.

Wedle pełnomocnika sędziego Juszczyszyna, prof. Michała Romanowskiego orzeczenie z 4 kwietnia ma szczególną wagę.

— Orzeczenie sądu w Bydgoszczy ma precedensowy charakter. Do tej pory nie zdarzyło się w Polsce po 1989 roku, by trzeba było przymuszać prezesa sądu do wykonywania prawomocnych orzeczeń. To prawdopodobnie precedensowe orzeczenie również w skali europejskiej — powiedział prof. Romanowski.

To kolejna odsłona konfliktu na linii Paweł Juszczyszyn – Maciej Nawacki

.

Wszystko zaczęło się w lutym 2020 roku, gdy sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie został zawieszony w obowiązkach służbowych w wyniku postanowienia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Powodem takowej decyzji był fakt, że jako sędzia delegowany do Sądu Okręgowego w Olsztynie, rozpatrując w listopadzie 2019 roku apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nowopowstałą Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W związku z powyższym w wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie list poparcia kandydatów do KRS.

Działania Juszczyszyna nie spotkały się z aprobatą ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który cofnął mu delegację do Sądu Okręgowego. Chwilę później Piotr Schab (rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych) z powodu „uchybienia godności urzędu” wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko Juszczyszynowi.

29 listopada 2019 roku prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie podjął decyzję o zawieszeniu Pawła Juszczyszyna na miesiąc w orzekaniu. Jednakże jeszcze w grudniu 2019 roku Izba Dyscyplinarna zdecydowała o uchyleniu zarządzenia prezesa Olsztyńskiego Sądu Rejonowego, toteż na początku 2020 roku sędzia Juszczyszyn ponownie wrócił do orzekania (zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych zaskarżył tę uchwałę Sądu Najwyższego).

W lutym 2020 roku Izba Dyscyplinarna postanowiła zawiesić Pawła Juszczyszyna oraz obniżyć mu wynagrodzenia o 40 proc. Półtora roku później bydgoski sąd prawomocnie orzekł o przywróceniu Juszczyszyna do pracy. Olsztyński sędzia nadal jednak nie może orzekać.

Michał Mieszko Podolak

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. basilo #3097434 13 kwi 2022 07:37

  Sie chłopczyk nawet nie kryje, image do swoich idoli upodabnia

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 2. Stary dziad #3097426 13 kwi 2022 07:26

  A czemu na zdjęciu jest urzędnik z carskiej Rosji? Poznałem po bokobrodach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 3. as. #3097413 12 kwi 2022 20:11

  Juszczyszyn i inni członkowie "nadzwyczajnej kasty" nie chcą Izby dyscyplinarnej, bo nadal chcą być bezkarni. I dlatego robią wszystko, by tę Izbę zlikwidować. A jak wiadomo samooczyszczenia się kasty sędziowskiej nie zadziałało, bo włos z głowy nie spadł nawet tym sędziom, którzy kradli, współpracowali z przestępcami lub doprowadzili do bankructwa niewinnych ludzi. Są kraje, gdzie sędziowie nie mają immunitetu i za popełnione przestępstwa odpowiadają jak zwykli obywatele. Tak samo powinno być u nas.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-15) odpowiedz na ten komentarz

 4. Dorota #3097404 12 kwi 2022 18:57

  Niech poczuje chociaż jeden z "nadzwyczajnej kasty" jak to dobrze być podsądnym w polszy. W podobnej sytuacji są setki tysięcy ludzi w tym kraju i nikt im nie współczuje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. jaaa #3097400 12 kwi 2022 18:26

  Nareszcie się za tego pana biorą ! Mam nadzieję że po tych wszystkich pisach ziobrach i innych kukizach sędziowie się tym panom dobiorą do tyłeczków !

  Ocena komentarza: warty uwagi (25) odpowiedz na ten komentarz