Bank Światowy: W 2022 r. gospodarka Ukrainy skurczy się prawie o połowę.

2022-04-12 11:29:38(ost. akt: 2022-04-12 11:40:54)

Autor zdjęcia: Pixabay

W wyniku rosyjskiej inwazji ukraińska gospodarka skurczy się w bieżącym roku o ok. 45 proc. Z kolei PKB Rosji w wyniku zachodnich sankcji ma spaść o ok. 11 proc. - szacuje Bank Światowy,
Według najnowszych szacunków Banku Światowego gospodarka Ukrainy skurczy się w tym roku o 45,1 proc., choć ostateczny spadek będzie zależeć od czasu trwania i intensywności wojny. Natomiast rosyjska gospodarka, która zmaga się zachodnimi sankcjami, "już pogrążyła się w głębokiej recesji", a jej PKB ma spaść o 11,2 proc.

Jako przyczyny tak drastycznego spadku PKB Ukrainy bank wymienia w swoim raporcie zamknięcie firm, zmniejszenie eksportu i uniemożliwienie działalności gospodarczej na dużych obszarach kraju oraz zakłócenie procesu sadzenia i zbiorów w rolnictwie.

Raport informuje, że ponad połowa przedsiębiorstw na Ukrainie jest zamknięta, podczas gdy inne, które nadal funkcjonują, działają znacznie poniżej normalnej wydajności.

Zamknięcie szlaków żeglugowych z Ukrainy przez Morze Czarne odcięło około 90 procent eksportu zboża z tego kraju i połowę jego całkowitego eksportu.

W raporcie wymieniane są ogromne zniszczenia w infrastrukturze oraz odpływ siły roboczej jako czynniki negatywnie wpływające na przyszłe wyniki gospodarki Ukrainy.

Szacunki dotyczące zniszczeń infrastruktury, które na początku marca przekroczyły 100 miliardów dolarów - około dwie trzecie PKB Ukrainy w 2019 roku - są już nieaktualne, "ponieważ wojna trwa i powoduje dalsze zniszczenia" - wynika z raportu.

Również Białoruś, Kirgistan, Mołdawia i Tadżykistan mają wpaść w tym roku w recesję. Bank podkreśla, że prognozy wzrostu zostały obniżone we wszystkich gospodarkach z powodu skutków wojny, słabszego od oczekiwań wzrostu w strefie euro oraz szoku handlowego, finansowego i surowcowego.