Uchodźcy z Ukrainy w ramach wdzięczności posprzątali Olsztyn

2022-04-11 13:36:39(ost. akt: 2022-04-11 14:07:25)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

"Subotnik" to wiosenna ukraińska tradycja, która polega na nieodpłatnym wykonywaniu prac w najbliższym otoczeniu. Uchodźcy z Ukrainy postanowili odwdzięczyć się mieszkańcom Olsztyna za miłe przyjęcie, dlatego w ramach swojej tradycji posprzątali w sobotę największe parki w mieście.
W Olsztynie obecnie przebywa około 750 uchodźców z Ukrainy, którzy mieszkają w zorganizowanych obiektach, w prywatnych domach z pewnością jest ich więcej. Świadczyć o tym może chociażby ilość wydawanych numerów PESEL w Urzędzie Miasta w Olsztynie. Do końca zeszłego tygodnia wydano ich już ponad 1400.

Wśród uchodźców pojawiła się idea odwdzięczenia się za okazaną pomoc, więc w sobotę (9 kwietnia) w kilku polskich miastach zorganizowano "Subotnik". Ta ukraińska tradycja polega na bezpłatnym wykonywaniu prac, które mogą przysłużyć się najbliższemu otoczeniu. W Olsztynie było to sprzątanie dwóch największych miejskich parków.

— W Olsztynie udział w akcji zadeklarowało 40 osób — mówi organizatorka przedsięwzięcia, Jarosława Woroniuk.

Uchodźcy mieszkający w Olsztynie zajęli się sprzątaniem miasta. Grupa 25 osób uporządkowała Park Centralny, natomiast Parkiem Jakubowo zajęło się 15 uchodźców. Przy pracach pomagało dwóch inspektorów ZDZiT-u.

— Zapewniamy wszystkim uczestnikom rękawiczki, worki, grabie i inne niezbędne akcesoria - mówi Michał Koronowski ze ZDZiT w Olsztynie.

Oprócz odwdzięczenia się mieszkańcom Olsztyna za pomoc uchodźcy mogli także lepiej poznać miasto w którym spędzą najbliższe tygodnie.

Karol Grosz

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ChuckNorris #3097733 20 kwi 2022 05:40

    Wow z 750 az 40 sie zglosilo szok

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. _gość #3097350 11 kwi 2022 22:01

    To tak samo jak "uchodźcy" wyznający islam, którzy też mogą nam posprzątać portfele albo zayebać nożem, bo się zradykalizowali akurat.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)