Mała kuchnia — a cieszy!

2022-04-11 11:55:21(ost. akt: 2022-04-11 12:02:50)

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Jak na ograniczonym metrażu urządzić kuchnię, która spełni swoje zadania oraz zapewni odpowiednią ilość miejsca do pracy, przechowywania i ulokowania wszystkich potrzebnych urządzeń AGD? Czy półki mogą być wtedy pomocne?
Urządzenie małej kuchni jest nie lada wyzwaniem. Chociaż brak miejsca jest dużym problemem, większym jest jego złe wykorzystanie. Jak temu zaradzić? Dobrze zaprojektowana zabudowa meblowa z praktycznymi i pomysłowymi rozwiązaniami to najlepszy sposób na udaną aranżację małej kuchni, która wymaga dobrze przemyślanych decyzji i praktycznych rozwiązań, pozwalających optymalnie ją zabudować i wyposażyć.

Pomysły na aranżację

Te muszą iść w parze z rozsądnym zagospodarowaniem przestrzeni, jaką dysponujemy. Kiedy liczy się każdy centymetr, trzeba efektywnie go spożytkować. Gdzie szukać dodatkowego miejsca, którego tak bardzo brakuje we wnętrzach o niewielkim metrażu ? Najpierw pod sufitem. To całkiem spory zapas powierzchni do przechowywania. Dzięki szafkom do wysokości sufitu nie marnujemy miejsca, ponieważ zabudowując ścianę nie tylko w szerz, ale i na wysokość, wykorzystujemy cały dostępny potencjał. Dodatkowy bonus takiego rozwiązania? Zabudowa do wysokości sufitu nie tylko więcej pomieści, ale prezentuje się atrakcyjnie wizualnie.


Zmywarka i piekarnik w jednym stały… słupku

Niedostatkowi miejsca do przechowywania możemy zaradzić wysokimi szafkami do sufitu, a jak poradzić sobie z brakiem odpowiedniego miejsca na podstawowe sprzęty AGD? Piekarnik, płyta grzewcza, zlewozmywak to wyposażenie obowiązkowe, a przecież nie powinno zabraknąć również zmywarki, która usprawnia i ułatwia codzienną pracę w kuchni. Nie będziemy musieli z niej rezygnować, nawet kiedy wydaje nam się, że absolutnie nie mamy gdzie jej ulokować, aby nie odbyło się to kosztem innego urządzenia.

— Nawet w przypadku niewielkich kuchni jednościennych, gdzie musimy pójść na pewne ustępstwa co do ilości modułów mebli, oczekujemy komfortu. Nie chcemy rezygnować ze zmywarki, która obecnie jest już jednym z podstawowych sprzętów AGD, a już na pewno nie zrezygnujemy z piekarnika, który jest nam w kuchni niezbędny. Rozmieszczenie wszystkich urządzeń w jednym ciągu zabudowy w małej kuchni, w której musimy zaprojektować jeszcze szafki i powierzchnię roboczą, mogło być kłopotliwe — przyznaje Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM z Milejewa. — Rozwiązaniem tego problemu będzie umieszczenie obu tych urządzeń w jednym wysokim słupku, co obecnie jest już możliwe dzięki specjalnej obudowie meblowej.


Zarówno zmywarkę, jak i piekarnik można ulokować w jednym, wysokim słupku. To prawda, kiedyś taki układ nie był możliwy i te dwa urządzenia były umieszczane w różnych, oddalonych od siebie miejscach zabudowy. Obecnie, dzięki specjalnie zaprojektowanej obudowie meblowej, zmywarkę można zaplanować nad podłogą w szeregu dolnych szafek, a nad nią umieścić piekarnik, na wygodnej dla użytkowników wysokości wzroku. Wymaganą technicznie przestrzeń pomiędzy nimi, można zagospodarować na niską szufladę, w której będą przechowywane drobne akcesoria kuchenne. Takie ulokowanie nie wpływa na pracę urządzeń, ani komfort ich użytkowania.

Spożytkować każdy „zakamarek”

W małej kuchni cenne są rozwiązania, które nie zabierają dużo powierzchni. Jeszcze lepiej, jeżeli pozwalają znaleźć dodatkowe miejsce, które można zaadaptować na strefę przechowywania. Pochłaniacz zapachów to niezbędne wyposażenie, z którego nie powinniśmy rezygnować, możemy natomiast zabudować go w szafce, ukrywając za frontem meblowym razem z praktycznymi półkami. Jakie są korzyści takiego wyboru? Estetycznie zamaskujemy urządzenie, zachowując minimalistyczny, nowoczesny wizerunek zabudowy meblowej, a przy okazji zapewnimy sobie miejsce do przechowywania przypraw lub produktów spożywczych, jak kasza, ryż czy makaron, po które sięgamy podczas przygotowywania posiłków. Za zamkniętym frontem łatwiej o utrzymanie w czystości odstawianych na półki pojemniczków z żywnością i przyprawami, które będą zabezpieczone przed osiadaniem pary powstającej w trakcie gotowania.

Otwórz się na półki

Podobają ci się otwarte półki, ale nie lubisz sztampowych rozwiązań? Zamontowane pod sufitem odmienią wizerunek kuchni, podobnie jak lekkie konstrukcje z metalu, które dodadzą loftowego sznytu nawet tradycyjnej zabudowie meblowej. Półki mają swój urok i można z nimi stworzyć ciekawe kreacje kuchenne nie tylko w klimacie retro, ale i bardzo nowoczesnym. Obronią się w każdej stylizacji — a tym bardziej w małej kuchni!

Zwłaszcza że otwarte półki nie muszą oznaczać kuchennego rozgardiaszu. Pora przestać kojarzyć je z nadmiarem pojemniczków z przyprawami czy zbieraniną kubków, miseczek lub talerzy, które na nich lądują — chociaż i w takim zastosowaniu mają swój urok. Półki są praktyczne i wygodne w codziennym użytkowaniu, ale mogą też cieszyć oko i być niepowtarzalną dekoracją kuchni. Nawet jeżeli cenimy minimalizm i oszczędnie dobieramy elementy ozdobne, nie musimy obawiać się, że wyeksponowane półki zepsują ten efekt. Ich prosta forma będzie subtelnym urozmaiceniem mebli, a zamiast ustawiać na nich przypadkowe naczynia, możemy przeznaczyć je na starannie wyselekcjonowane bibeloty, które podkreślą styl pomieszczenia. W kuchni nie wszystko przecież chcemy ukrywać.

Półki będą pasowały do każdej aranżacji. Podczas wyboru obowiązuje zasada spójności: powinny harmonijnie współgrać z koncepcją wystroju wnętrza i meblami.

— Półki są uniwersalne, dlatego będą pasowały do wnętrza w każdym stylu. Efekt będzie zależał od przemyślanego i estetycznego połączenia wszystkich elementów zabudowy meblowej. Spójna forma i konsekwentna kolorystyka pozwolą urządzić kuchnię w gustowny i uporządkowany sposób — tłumaczy projektantka Spółki Meblowej KAM. – Półki to prosty pomysł na przełamanie popularnych schematów aranżacyjnych. Wystarczy, że wkomponujemy je w ciekawy sposób pomiędzy szafki z pełnymi frontami czy zamontujemy w bardziej nietypowym miejscu, na przykład pod sufitem nad szafkami wiszącymi — dodaje projektantka.

Półki wyeksponowane na takiej wysokości będą przyciągały wzrok, dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednia oprawę i starannie wybrać przedmioty, które na nich ustawimy. Wysokość pomieszczenia nie zawsze pozwala na takie rozwiązanie, ale potencjał dekoracyjny półek można wykorzystać również w inny sposób. Pojedynczą lub dwa rzędy półek można poprowadzić na całej szerokości zabudowy meblowej nad blatem roboczym zamiast szafek wiszących, tworząc prywatną galerię naczyń lub przedmiotów ozdobnych.

Popularnym rozwiązaniem jest zastąpienie części zabudowy szafkowej kilkoma pojedynczymi półkami, umieszczonymi po jednej stronie nad blatem roboczym. Taki zabieg powiększa optycznie pomieszczenie, a zabudowie meblowej dodaje lekkości. Sprawdza się także w przypadku mało ustawnych wnętrz czy trudnych do zagospodarowania miejsc, gdzie półki zastępują pełną zabudowę.
Półki zapewniają dużą swobodę w urządzaniu kuchni. Można zamontować je na ścianie jako samodzielne moduły, połączyć z pozostałą zabudową szafkową albo postawić na podłodze w postaci regału.
Oprac. mmb

Przełamujemy schematy: kwiaty, a może obrazy
Półki często wykonane są z takich samych materiałów jak fronty mebli, blat roboczy lub dekory ozdobne na ścianie pomiędzy rzędami szafek, ale na popularności zyskały również metalowe konstrukcje, zwłaszcza we wnętrzach stylizowanych na industrialne, pofabryczne przestrzenie. Wyglądają nowocześnie i efektownie, a dodatkowo nadają aranżacji wizualnej lekkości.

Otwarte półki mają ogromny potencjał dekoracyjny, ponieważ są idealną bazą do wyeksponowania ozdobnych naczyń, efektownej porcelany czy designerskich bibelotów. Chociaż ich miejscem jest kuchnia, wcale nie musimy ograniczać się do przedmiotów związanych z gotowaniem i spożywaniem posiłków. Można na nich ustawić galerię zdjęć lub obrazków a także ulubione przedmioty o dekoracyjnych charakterze. To również wymarzone miejsce do stworzenia zielonego kącika. Na półkach można ustawić rośliny lub zioła w doniczkach, które będą naturalna ozdobą wnętrza, a dodatkowo poprawią nam nastrój.