Najpiękniejsze palmy powstają w Rozogach

2022-04-10 16:40:25(ost. akt: 2022-04-10 19:31:34)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Kultywowanie naszych zwyczajów to nasz obowiązek, zwłaszcza że wielu z nas zbyt szybko podąża ku „nowoczesności”. Od 1996 roku w Niedzielę Palmową w Rozogach odbywa się konkurs, który kultywuje tradycję wykonywania świątecznych palm.
Rozogi można chyba spokojnie nazwać „palmową stolicą” naszego województwa. Dlatego, że zwyczaj robienia palm jest tam wciąż żywy, ale też dlatego, że co roku odbywa się tam konkurs na wielkanocne palmy. Nawiązując do tej pięknej tradycji przygotowywania palm i święcenia ich w kościele, w niedzielę (10 kwietnia) w Rozogach odbył się XXV Powiatowy Konkurs „Palmy Wielkanocnej” (przez dwa lata konkurs się nie odbył ze względu na pandemię koronawirusa).
Obrazek w tresci

Jego celem jest kultywowanie tradycji, kultury i zwyczajów ludowych. Wykonane palmy są przynoszone do kościoła św. Marii Magdaleny w Rozogach. Po niedzielnej Mszy Świętej procesja z palmami okrąża świątynię. W tym roku ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród oraz koncert miejscowego zespołu ludowego nastąpiło w kościele. Zgromadzonych powitał ks. prał. Józef Midura oraz wójt Zbigniew Kudrzycki, dziękując uczestnikom konkursu za trud i czas poświęcony w wykonanie tych pięknych palm.
Obrazek w tresci

— Niedziela Palmowa upamiętnia wjazd Chrystusa do Jerozolimy i zgodnie z tradycją katolicką w tym dniu wierni przynoszą do kościoła palemki – symbol odradzającego się życia, aby przez ich poświęcenie zapewnić sobie pomyślność w całym roku. Kultywowanie ludowych zwyczajów to nasz obowiązek zwłaszcza w czasach, gdy większość z nas w zawrotnym tempie podąża za nowoczesnością — mówił ks. prał. Józef Midura. — Dziękuję, że przez tyle lat ten konkurs jest kultywowany.
Obrazek w tresci

Prace zgłaszane do konkursu oceniane są w dwóch kategoriach: indywidualnej i zespołowej, a każda z nich podzielona na dorosłych, młodzież i dzieci. Wszystkie palmy wielkanocne posiadają swój charakterystyczny, niepowtarzalny wyraz. Cechują je zarówno rozmiary – niektóre palmy mają nawet kilka metrów wysokości – jak i sposób wykonania czy też bogata dekoracja. Palmy z Rozóg są wyjątkowe i różnią się bardzo od tych, które można kupić w supermarketach czy kwiaciarniach. Są ręcznie robione, smukłe i powabne, kunsztownie wykonane z wiklinowych prętów, ozdobione barwnymi kwiatami i wstążkami.
Obrazek w tresci

Do tegorocznego konkursu zgłoszonych zostało kilkadziesiąt palm. Każda z nich różniła się wykonaniem, rodzajem zdobień i wielkością. Oryginalną palmę wykonali mieszkańcy Łuka. To palma w kolorze naszych barw narodowych z akcentem barw Ukrainy.
Obrazek w tresci

— Rodzima tradycja jest najważniejszym i najcenniejszym dobrem, jakie możemy przekazać przyszłym pokoleniom. W zrobienie takiej palmy trzeba włożyć wiele pracy i serca. W Rozogach tradycja robienia palm jest wciąż żywa i kultywowana. Buduje to tożsamość i więzi społeczne, jak również stanowi piękny przykład sztuki ludowej — tłumaczy wójt Zbigniew Kudrzycki. I dodaje: — Gratuluję wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym. Bardzo nas cieszy, że z roku na rok palmy są coraz piękniejsze. Nie pozwólmy na zanik tej pięknej tradycji – uczyńmy jak najwięcej, by wciąż była obecna wśród nas. Palmy to nasza tradycja i warto przekazywać ją kolejnym, młodszym pokoleniom.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. U ha ha ha #3097325 11 kwi 2022 14:54

    Tu pani Joanna przesadziła. Kultywowanie tradycji jest w pewnym sensie chwalebne ale nie jest to niczyj obowiązek. Wszystko zależy od rodzaju tradycji. W tradycji świątecznej rodaków jest też świąteczne chlejstwo, więc co, mamy obowiązek też to kultywować? A co do palm? Fajne ale wolę podziwiać wypasionego smartfona tyle tylko, że jako narzędzia pracy, a nie bezmyślnej rozrywki. To jest wg pani uganianie się za nowoczesnością? Wesołych Świąt!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz