Pełnymi sankcjami objęte zostaną dwie dorosłe córki Putina

2022-04-08 08:06:17(ost. akt: 2022-04-08 08:33:26)
Kamala Harris i Joe Biden

Kamala Harris i Joe Biden

Autor zdjęcia: Kamala Harris/ twitter

Biały Dom ogłosił w środę nowe sankcje przeciwko Rosji, w tym największemu rosyjskiemu bankowi, Sbierbankowi, prywatnemu Alfa Bankowi. Amerykanie liczą na trwałe zdławienie rosyjskiej gospodarki i "drenaż mózgów", czyli masowy odpływ specjalistów.
"Jasno powiedziałem, że Rosja zapłaci wysoką i natychmiastową cenę za swoje okrucieństwa w Buczy. Dziś razem z naszymi sojusznikami i partnerami ogłaszamy nową rundę dewastujących sankcji" — napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden.

Jak podał Biały Dom, Sbierbank — objęty dotąd tylko częściowymi sankcjami — posiada około jednej trzeciej wszystkich aktywów rosyjskiego sektora bankowego i jest "systemowo krytyczny dla rosyjskiej gospodarki", m.in. ze względu na wypłaty większości pensji i emerytur dokonywanych za jego pośrednictwem.

Zobacz także: Rosja robi kolejny krok w stronę bankructwa. Nie ma innego wyjścia

Tak jak w przypadku pozostałych sankcji, spod restrykcji wyjęte są transakcje związane z handlem energią. Drugi z objętych sankcjami banków, Alfa Bank należący do oligarchy Michaiła Fridmana, to czwarta co do wielkości instytucja finansowa w Rosji i największy bank prywatny. Oznacza to, że pełnymi sankcjami blokującymi USA objęte zostały dwie trzecie całego sektora bankowego w Rosji.

Zakaz nowych inwestycji w Rosji, który ma zostać wprowadzony za pomocą rozporządzenia prezydenta, ma na celu "zapewnienie, że masowy exodus sektora prywatnego z Rosji, liczący ponad 600 międzynarodowych firm (...) będzie trwały" i spowoduje "drenaż mózgów". Zakłada się, że za sprawą sankcji, Rosja zanotuje w tym roku dwucyfrowy spadek PKB i ponad 20 proc. inflację.

Waszyngton zaostrzył również sankcje przeciwko rosyjskiemu biznesowi. Dotyczą one dwóch państwowych firm - United Shipbuilding Corporation (USC) i Alrosa.
Zgodnie z decyzją amerykańskich władz zamrożone zostały majątki obu firm w USA, a także zamknięto im dostęp do amerykańskiego systemu finansowego.

USC jest głównym dostawcą okrętów wojennych dla rosyjskiej marynarki wojennej i odbiorców zagranicznych.

Alosa, to największy rosyjski producent diamentów. W 2020 r. wyprodukowała około 30 mln karatów diamentów, co uczyniło ją największym producentem diamentów na świecie. Alrosa posiada ok. 30 proc. udział w światowym wydobyciu diamentów.

Dodatkowo pełnymi sankcjami objęte zostaną dwie dorosłe córki Putina, Jekaterina Tichonowa i Maria Woroncowa, a także dzieci i żona szefa MSZ Siergieja Ławrowa. Jak powiedział przedstawiciel Białego Domu podczas briefingu prasowego, administracja uważa, że córki prezydenta Rosji pomagają mu ukrywać jego majątek.

"Mamy powody, by sądzić, że Putin i wielu z jego kolesi i oligarchów ukrywają swoje bogactwa, swoje aktywa z pomocą członków swoich rodzin i systemu finansowego USA, ale także w innych częściach świata" — powiedział. Jak podkreślił, działania te zostały podjęte w koordynacji z państwami UE i G7.