Piętnastolatki z "Żeromka" reprezentują polskich uczniów w międzynarodowym badaniu

2022-04-07 13:09:20(ost. akt: 2022-04-07 13:33:15)
Od lewej: Wanda Wróblewska, ankieter, Iwona Michniewicz ankieter, Artur Miśkiewicz, wicedyrektor szkoły oraz Grażyna Soroka z Instytutu Badań Edukacyjnych

Od lewej: Wanda Wróblewska, ankieter, Iwona Michniewicz ankieter, Artur Miśkiewicz, wicedyrektor szkoły oraz Grażyna Soroka z Instytutu Badań Edukacyjnych

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Czterdziestka piętnastolatków z iławskiego Zespołu Szkół im. Stefana Żeromskiego. została wylosowana do badania umiejętności w Programie Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (PISA).
Cele badania są czysto statystyczne, a samo wzięcie udziału – anonimowe. Wśród 10.000 uczniów znalazło się też czterdziestu z iławskiego "żeromka". Zostali wybrani na zasadzie losowania ze 150 swoich rówieśników. Wszyscy to piętnastolatkowie, uczniowie klas 1 i 2, a badani są pod kątem wiedzy matematycznej, przyrodniczej, logicznego myślenia. Tak jak ich równolatkowie z 85 krajów. – Wszystko odbywa się na komputerach – mówi Iwona Michniewicz, jedna z ankieterek. – Dzieciaki mają dwie sesje po 60 minut, a trzecia sesja dotyczy rodziny, szkoły, problemów młodzieży. Wszystko jest anonimowe – podkreśla.

Dlatego wyników z podziałem na szkoły nie będzie. – Będzie za to wiadomo, jak Polska i nasz system edukacji wypadły na tle innych – mówi wicedyrektor szkoły, Artur Miśkiewicz.

Badanie PISA jest realizowane od 2000 roku co trzy lata. Zespół Szkół im. Stefana Żeromskiego jest jedną z 250 szkół w Polsce badanych w tym roku.


Edyta Kocyła-Pawłowska
e.kocyla@gazetaolsztynska.pl