Olsztyn-Offenburg: wciąż bardzo blisko

2022-04-05 08:29:56(ost. akt: 2022-04-06 08:37:35)
Stephan Trahasch, rektor Uniwersytetu Technicznego w Offenburgu, i prof. Jerzy A. Przyborowski, rektor UWM

Stephan Trahasch, rektor Uniwersytetu Technicznego w Offenburgu, i prof. Jerzy A. Przyborowski, rektor UWM

Autor zdjęcia: Janusz Pająk/UWM

Po prawie 3 latach przerwy doszło wreszcie do bezpośredniego spotkania partnerów z zaprzyjaźnionych miast. Efekt? Już we wrześniu studenci germanistyki UWM pojadą do Offenburga na obóz integracyjny.
Obóz to najnowsza propozycja Fundacji im. Marii i Georga Dietrichów. Ale po kolei.

W dniach 1-3 kwietnia Olsztyn odwiedziła oficjalna delegacja Offenburga, miasta partnerskiego Olsztyna w Badenii-Wirtembergii w Niemczech. Na jej czele stał Marco Steffens, nadburmistrz. Ponadto w delegacji uczestniczyli rektor Uniwersytetu Technicznego w Offenburgu prof. Stephan Trahasch, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Procesowej prof. Dietmar Kohler, dziekan Wydziału Biotechnologii prof. Christiane Zell, dr Fabian Haitz z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Procesowej oraz dr Alexander Burdumy, dyrektor Centrum Międzynarodowego Uniwersytetu Technicznego. W składzie delegacji znaleźli się ponadto dwaj przedstawiciele Fundacji im. Marii i Georga Dietrichów: prezes dr Wolfgang Bruder i prof. Winfried Lieber, członek zarządu.
Gości z Niemiec powitał prof. Jerzy A. Przyborowski, rektor UWM. Na wstępie podkreślił, że bardzo cieszy się z tego spotkania, bo doszło do niego po długiej przerwie spowodowanej pandemią, a wojna w Ukrainie nie zdołała w nim przeszkodzić. Rektor podkreślił także, że cała społeczność uniwersytecka — szczególnie studenci — mocno zaangażowali się w pomoc Ukrainie.

— Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Offenburgu. Mamy już trzy wspólne kierunki i wspólny projekt na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa. Chcemy tę współpracę rozwijać i wzmacniać. Za chwilę będziemy rozmawiać o kolejnym nowym projekcie, tym razem informatycznym — mówił prof. Jerzy Przyborowski. — Myślę też, że warto wrócić do pomysłu prof. W. Liebera, czyli do „Uniwersytetu Europejskiego”. Zrobiliśmy już w tym kierunku pierwszy krok. Na ostatnim posiedzeniu Senatu UWM zapisaliśmy w programie kształcenia naszej Szkoły Doktorskiej, że nauka będzie się w niej odbywać w języku angielskim. Kształcenie doktorantów w języku angielskim umożliwia m.in. lepsze nawiązanie współpracy z partnerami z zagranicy, a my bardzo mocno stawiamy na umiędzynarodowienie UWM — zaznaczył.

(od lewej) prof. Winfried Lieber, członek zarządu Fundacji im. Marii i Georga Dietrichów, Marco Steffens, nadburmistrz Offenburga, prof. Stephan Trahasch, rektor Uniwersytetu Technicznego w Offenburgu i prof. Jerzy A. Przyborowski, rektor UWM

W imieniu delegacji głos zabrał prof. Stephan Trahasch, rektor Uniwersytetu Technicznego w Offenburgu. Podziękował za zaproszenie i także podkreślił wagę pierwszego po prawie trzech latach bezpośredniego spotkania. Zapewnił, że Uniwersytet Techniczny bardzo ceni sobie współpracę z UWM i pragnie ją kontynuować oraz rozwijać.

— Mamy już fantastyczną współpracę w kilku obszarach i zależy nam także na tym, aby ją rozszerzać, choćby w zakresie badań nad sztuczną inteligencją. Możliwość kształcenia w języku angielskim w Szkole Doktorskiej może tę współpracę znacznie ułatwić i doprowadzić do powstania „Uniwersytetu Europejskiego”. A ten z kolei może stać się przykładem dla całej Unii Europejskiej — mówił prof. Stephan Trahasch.

Z kolei Marco Steffens, nadburmistrz oddalonego od Olsztyna o ok. 1,3 tys. km Offenburga przypomniał, że partnerstwo miast zaczęło się w 1999 r., a zapoczątkował je dr Wolfgang Bruder, natomiast partnerstwo uczelni ze strony niemieckiej zainicjował prof. Lieber. — Kooperacja w nauce to bardzo ważny wymiar tego partnerstwa — podkreślił nadburmistrz.

Dr Bruder był nadburmistrzem Offenburga w 1999 r. i to on podpisywał umowę o partnerstwie miast. Natomiast prof. Lieber wiele lat był rektorem Uniwersytetu w Offenburgu i za jego kadencji doszło do utworzenia trzech wspólnych kierunków studiów.

— Partnerstwo Offenburga i Olsztyna to część mojego życia — zapewniał Bruder. — Dzięki Marii i Georgowi Dietrichom Fundacja jest w dobrej sytuacji finansowej i dlatego od wielu lat funduje stypendia. W ostatnim czasie mniej studentów brało udział w wymianie. Dlatego chcielibyśmy dzisiaj wzmocnić współpracę naszych uczelni, aby pozyskiwać nowe projekty, zachęcać studentów germanistyki — kontynuował prezes Fundacji.

W związku z tym zamiarem Wolfgang Bruder przybył do Olsztyna z konkretną propozycją. Jeszcze w tym roku we wrześniu Fundacja chce zorganizować dla studentów UWM na kierunku germanistyka obóz integracyjny, na którym spotkają się ze studentami niemieckimi. — Może w nim wziąć udział dowolna liczba studentów, a uczestnictwo w obozie będzie dla nich bezpłatne — zapowiedział.

[media]836613[/media[

Po oficjalnym powitaniu i wzajemnej prezentacji delegacja niemiecka podzieliła się na 4 grupy. Każda z nich spotkała się z przedstawicielami jednego z uniwersyteckich wydziałów — Geoinżynierii, Nauki o Żywności, Humanistycznego oraz Matematyki i Informatyki. W tych zespołach goście omawiali z przedstawicielami UWM dotychczasową współpracę i zastanawiali się nad nowymi jej kierunkami.
Lech Kryszałowicz/ oprac. mmb