Przedsiębiorcy będą mogli zmienić jeszcze formę opodatkowania?

2022-04-05 12:42:28(ost. akt: 2022-04-05 12:47:05)

Autor zdjęcia: Prawo i Sprawiedliwość/Twitter

2 kwietnia 2022 r. oficjalnie zakończyły się 10-dniowe konsultacje społeczne dotyczące zmian w Polskim Ładzie, a efekty tych konsultacji mogą być bardzo korzystne dla podatników.

Rząd rozważa umożliwienie przedsiębiorcom zmiany formy opodatkowania, jeśli dokonali złego wyboru – wierząc, że Polski Ład się już nie zmieni. Takich przedsiębiorców mogą być w kraju nawet dziesiątki tysięcy.
Przypomnijmy: rząd – ustami premiera Mateusza Morawieckiego – zachęcał np. jednoosobowe działalności gospodarcze z dochodem do 12 tys. zł miesięcznie do zmiany opodatkowania, z podatku liniowego na ryczałt ewidencjonowany, który miał być w tym momencie korzystniejszy dla przedsiębiorcy. Podatek liniowy w Polskim Ładzie mało komu się opłacał.

Po ogłoszeniu w marcu br. nowego projektu ustawy naprawczej, wiele się zmieniło. Zmiany w podatku liniowym sprawiły, że ta forma z kolei jest korzystniejsza dla większości przedsiębiorców(w porównaniu do ryczałtu).

W świetle obowiązujących obecnie przepisów przejście z ryczałtu na podatek liniowy jest niemożliwe, ale resort finansów zapewnia, że klamka nie zapadła. 25 marca br. na spotkaniu z doradcami podatkowymi wiceminister Soboń miał powiedzieć, że taka możliwość mogłaby pojawić się na zakończenie roku.

W praktyce oznacza to, że podatnicy, przy składaniu deklaracji PIT, mieliby jeszcze raz szansę, żeby określić wybraną formę opodatkowania. Taką chęć wyrażałoby się na formularzu PIT.