Czas na rozliczenie PIT 37

2022-04-03 20:46:28(ost. akt: 2022-04-03 20:49:39)   Artykuł sponsorowany
Druk pit wypełniamy co roku. To jeden z obowiązków społecznych. Coraz częściej również siadamy przed monitory komputerów, by skorzystać z rządowej platformy i licznych programów online do rozliczeń z wysokości osiągniętego dochodu. To bardzo wygodne rozwiązanie, które minimalizuje ilość możliwych błędów oraz przyspiesza zwrot podatku. Poza tym nie trzeba nigdzie wychodzić, stać w urzędach, zastanawiać się, który formularz będzie odpowiedni, ani płacić księgowemu za rozliczenie pit. W ten sposób szybko można się rozliczyć z wysokości dochodów uzyskanych na przykład za pośrednictwem płatników na ogólnych zasadach, wykazać rozliczenie straty w zapłaconym podatku czy też wskazać przychód uzyskany od zagranicznego pracodawcy za rok 2021.

Jakich informacji nie może zabraknąć w deklaracji pit?
By rozliczyć zeznanie podatkowe online wystarczy sięgnąć po przygotowaną przez Ministerstwo Finansów usługę „Twój e-PIT”. Można się do niej zalogować danymi autoryzacyjnymi takimi jak numer PESEL lub NIP oraz datą urodzenia, kwotą przychodów uzyskanych w 2020, kwotą nadpłaty/niedopłaty z tej deklaracji oraz jedną z kwot przychodu za 2020 rok, którą znajdziemy w informacji od płatników. Logowanie jest też możliwie profilem zaufanym, bankowością elektroniczną lub e-dowodem lub przez aplikację Obywatel. Dzięki temu mamy pewność, że cała procedura jest bezpieczna, a obsługa bardzo intuicyjna. Po złożeniu deklaracji otrzymuje się urzędowe poświadczenie odbioru. Wskazuje się oczywiście właściwy urząd skarbowy.

Rozliczenie z działalności wykonywanej osobiście
Od 2019 roku są wprowadzone ułatwienia dla podatników, którzy chcą złożyć deklarację pit przez Internet, a usługa Twój e-PIT obejmuje coraz więcej formularzy, więc mogą z niej korzystać nie tylko ci, którzy w zeznaniu podatkowym uwzględniając wysokości dochodu podlegające opodatkowaniu z tytułu stosunku pracy lub też z tytułu działalności gospodarczej. Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów po zalogowaniu otrzymujemy gotową, wypełnioną już deklarację podatkową. Można ją sprawdzić, poprawić i wysłać. Obecnie w systemie znajdują się najpopularniejsze formularze PIT 37 oraz PIT-38 (dla rozliczających się na podstawie umów o pracę, zlecenie, dzieło lub z przychodów kapitałowych), a także PIT 36 i PIT 28. Te dwa ostatnie zeznania będą wymagać ręcznego uzupełnienie w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Podatnicy, którzy osiągają dochody z najmu oraz zagranicznych emerytur i rent informacje będą mieli sprowadzone automatycznie. System Twój e-PIT działa od 15 lutego o podatnicy mogą korzystać z niego do 02 maja 2022. Wątkiem są sytuacje, gdy chce się rozliczyć ryczałt przy PIT-28 lub PIT-28S. Wówczas obowiązującym terminem był 1 marca 2022.

Formularz dla tych, którzy nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej
Przed wysłaniem deklaracji można zmienić sposób rozliczenia – na przykład dla małżonków rozliczających się wspólnie lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Wskazuje się lub zmienia się organizacji pożytku publicznego, której przekazuje się 1%. Można dodać ulgę na dzieci lub zmienić dane w tym punkcie oraz oczywiście zmodyfikować informacje o innych przysługujących ulgach takich jak odliczenie darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania Internetu. Podatnik może również wpisać numer rachunku bankowego, na który ma być wpłacona nadpłata. Dzięki temu termin zwrotu podatku skróci się do 45 dni. Warto pamiętać, że korzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe i podatnik może się rozliczyć samodzielnie lub też za pomocą licznych dostępnych programów online do celów podatkowych.
Rozliczenie PIT przez internet w roku podatkowym 2021 dla osób fizycznych
Najpopularniejszą deklaracją jest PIT 37. Korzystają z niego osoby, które uzyskali przychody opodatkowane według skali podatkowej za pośrednictwem płatnika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Będą to więc dochody z tytułu umowy o pracę czy innych umów zlecenia, o dzieło, emerytur, rent, świadczeń przedemerytalnych oraz zasiłków przedemerytalnych, stypendiów praw autorskich oraz innych praw majątkowych czy też świadczeń pochodzących z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Funduszu Pracy, spółdzielczego stosunku pracy. To natomiast nie jest formularz właściwy dla tych podatników, którzy uzyskują dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, doliczają dochody małoletnich dzieci czy też odliczają minimalny podatek dochodowy do urzędu skarbowego.

Rozlicz się z wysokości osiągniętego dochodu
Formularz PIT 36 natomiast będą składać osoby, które prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną przy zastosowaniu skali podatkowej w konkretnym roku podatkowym. Ta deklaracja będzie także obejmować działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane skalą podatkową. Można także tu wykazać ulgi podatkowe z tytułu krwiodawstwa, darowizny na cele walki z COVID, na cele edukacji zawodowej. Warto też korzystać z ulg podatkowych – rehabilitacyjnej, prorodzinnej czy na internet. Deklaracja PIT 36l będzie obowiązywać w przypadku podatników, którzy rozliczają się na zasadach podatku liniowego. W tym wypadku można odliczyć składki ubezpieczenia społecznego, IKZE, ulgę B+R, termomodernizacyjną oraz z tytułu darowizn na cele edukacji zawodowej.

Ważne formularze pit
Należy pamiętać o ważnych terminach. Deklaracje PIT 28 trzeba złożyć do 28 lutego. Na złożenie deklaracji PIT-36, PIT-37 i PIT-38 w 2022 jest czas do 2 maja. Co istotne, jeśli podatnik do tego czasu nie podejmie działania w usłudze Twój e-PIT, to zostanie on wysłany automatycznie. Wynika to z faktu, że nie ma obowiązku już samodzielnego składania rocznego zeznania podatkowego, szczególnie gdy nie przysługują podatnikowi ulgi lub też nie chce przekazać 1% podatku.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. And.cza123 #3097149 9 kwi 2022 10:45

    Terminy są bardzo ważne. Ja rozliczenia robię z programem Pitax, darmowa opcja z podpowiedziami, z jakich odliczeń korzystać i wiele innymi wskazówkami.

    odpowiedz na ten komentarz