Dla pacjentów i Mikołaja Kopernika

2022-03-30 13:19:46(ost. akt: 2022-04-01 10:48:17)

Autor zdjęcia: Janusz Pająk/UWM

Jestem niezwykle dumny, że Uniwersytet Warmińsko-Mazurski może brać udział w organizacji tak ważnego wydarzenia, jakim niewątpliwie będzie XI Kongres Polonii Medycznej połączony z IV Światowym Zjazdem Lekarzy Polskich — powiedział prof. Jerzy A. Przyborowski, rektor UWM, podpisując list intencyjny w tej sprawie.
30 marca władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podpisały list intencyjny w sprawie organizacji XI Kongresu Polonii Medycznej połączonego z IV Światowym Zjazdem Lekarzy Polskich. Ze strony organizatorów list podpisali: dr Kornelia Król reprezentująca Federację Polonijnych Organizacji Medycznych, dr Anna Lella w imieniu Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej oraz prof. Andrzej Matyja w imieniu Naczelnej Izby Lekarskiej. Pod listem w imieniu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” podpisał się także Dariusz Bonisławski — Stowarzyszenie będzie partnerem w organizacji Kongresu i Zjazdu.

W wydarzeniu wzięli udział: wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin i prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Ważna jest współpraca

XI Kongres Polonii Medycznej, który odbędzie się w Olsztynie w dniach 1-4 czerwca 2023 r., ma upamiętnić 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika — wybitnego uczonego, astronoma, ekonoma, prawnika, ale także lekarza.

Zdaniem organizatorów i sygnatariuszy listu warto jednak przy tej okazji zacieśnić także międzynarodową współpracę naukową polskich i polonijnych lekarzy. Poza tym Kongres połączony z IV Światowym Zjazdem Lekarzy Polskich to także szansa na szerszą promocję tworzenia programów edukacyjnych dla polskich lekarzy niezależnie od miejsca ich zamieszkania, w ośrodkach, w których pracują wybitni polscy naukowcy, oraz na łatwiejszy kontakt i współpracę pomiędzy studentami, początkującymi lekarzami oraz doświadczonymi specjalistami różnych dziedzin.
Wszyscy podpisani pod listem partnerzy zgodnie wyrazili intencję czynnego udziału w przygotowaniu i realizacji działań związanych z organizacją Kongresu.

— Jestem wdzięczny wszystkim, którzy zdecydowali się na swój udział w organizacji Kongresu i Zjazdu. To duże przedsięwzięcie i tym bardziej udział zarówno Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Lekarskiej, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, jak i władz miasta i regionu — jest tak cenny — mówił prof. Jerzy A. Przyborowski, rektor UWM. — To będzie bezprecedensowe wydarzenie w skali uczelni, miasta i całego regionu. Cieszę się także, że przy okazji tego wydarzenia uczcimy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika — a przybyłych gości poznamy z ogromną spuścizną, jaką nasz wielki uczony astronom, ekonom, prawnik, a także lekarz pozostawił na Warmii. Żył tu przecież, tworzył, pisał kolejne dzieła i brał czynny udział w wielu wydarzeniach przez 40 lat swojego życia.

Od lewej: rektor Jerzy A. Przyborowski, dr Kornelia Król, dr Anna Lella

Ogromne wyzwanie

— Podjęliśmy się organizacji Kongresu i Zjazdu z pełną świadomością — bo to ogromne wyzwanie, nie tylko organizacyjne — mówiła dr Anna Lella. — Pragnę też podkreślić, że spotkanie i wymiana doświadczeń z pewnością służą naszym lekarzom: dają im możliwość poznania specjalistów z całego świata i różnorakich spojrzeń na problemy, które dotykają w ostatnim czasie nas wszystkich. Ale tak naprawdę Kongres i Zjazd organizujemy przede wszystkim z myślą o mieszkańcach naszego regionu, czyli o naszych potencjalnych pacjentach. Bo każdy lekarz zdobywa wiedzę i doświadczenie wyłącznie z myślą o zdrowiu swoich pacjentów. To dlatego to wydarzenie jest tak ważne.

— Wiodącym tematem XI Kongresu będą „Wyzwania w medycynie XXI wieku” — zapowiedziała dr Kornelia Król z Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych. — Taki temat ukierunkowuje oczekiwania merytoryczne, ale jednocześnie daje przestrzeń dla wielu różnorodnych tematów i problemów, z którymi boryka się lub mierzy współczesna medycyna. Mogą to być najnowsze osiągnięcia w terapii genowej, chirurgia rekonstrukcyjna czy rehabilitacja po covidzie. W kongresach zawsze czynny udział biorą lekarze dentyści — mają swój osobny panel. Pamiętajmy, że wciąż mamy ponad rok do wydarzenia — a to w medycynie sporo czasu i szanse na odkrycia lub osiągnięcia, o których dziś nawet nie myślimy. Spójrzmy, jak nasz świat zmienił się w ciągu ostatnich tygodni — mamy w Europie wojnę, która na świat medycyny i lekarzy także wpłynęła i z pewnością zostawi swój trwały ślad. Miejmy nadzieję, że w czerwcu 2023 r. wojna będzie tylko bolesnym wspomnieniem, a za to będziemy w stanie omówić działanie już przynajmniej kilku preparatów skierowanych konkretnie dla chorych na covid.

Zaszczyt dla miasta i regionu

— Pierwszy raz w Olsztynie i naszym regionie będziemy gościć Kongres Polonii Medycznej i Światowy Zjazd Lekarzy Polskich. To dla nas wielki zaszczyt, wyróżnienie, ale i zobowiązanie. Tym bardziej gratuluję zarówno naszej uczelni, jak i Fundacji, obu Izbom, Stowarzyszeniu, że wspólnie podjęli się zadania o randze zdecydowanie światowej. Natomiast dla miasta i regionu to wielka szansa na promocję. Z jednej strony Olsztyn ma możliwość zaistnieć jako ośrodek medyczny, zyskać kontakty z najlepszymi, najbardziej wyspecjalizowanymi ośrodkami. Ponadto medycyna stanowi też bardzo ważną oś rozwoju całego naszego regionu. A poza tym to także wielka promocja całego naszego regionu. Turystycznie i w kontekście wartości historycznych mamy przecież tak wiele do zaoferowania. Wciąż mało kto wie, że to właśnie na olsztyńskim zamku można oglądać tablicę astronomiczną służącą przedstawieniu pozornego ruchu słońca w dniach bliskich równonocy wiosennej i jesiennej, połączoną ze swoistą formą zegara słonecznego, którą Mikołaj Kopernik wykonał własną ręką — mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Warto uczyć się od KopernikaNa jednej ze ścian gabinetu rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wisi portret Mikołaja Kopernika. Jakich wartości z życia, twórczości i działalności tego wielkiego uczonego może nauczyć się dziś młody człowiek — ot, choćby student naszego Uniwersytetu?

— Jeśli dokładnie prześledzić całe życie Mikołaja Kopernika, to już począwszy od pierwszych lat jego edukacji, którą potem kontynuował na najlepszych uczelniach Europy — można podziwiać jego zapał do nauki, a więc i uczyć się od Kopernika dbałości o własny rozwój, o wykształcenie. I czynić to z takim zaangażowaniem, jak on — uważa rektor Jerzy A. Przyborowski. — Późniejsze życie Kopernika, w większości związane z Warmią, ukazało go jako człowieka wielu zainteresowań i pasji — tego też chciałbym młodych ludzi uczyć. Pasji do nauki, do stałego rozwoju własnego, ale i do pomagania innym ludziom w wielu aspektach ich życia. I pracowitości — tego młodych ludzi warto i trzeba uczyć zawsze. Mikołaj Kopernik miał przecież w swoim życiu takie chwile, kiedy z niepokojem zastanawiał się, jak na jego odkrycia zareaguje świat, czy środowisko naukowe zaakceptuje to wszystko, co wypracował. A zatem nieustępliwość, odwaga i walka o swoje cele i ideały — to kolejne cechy osobowości Kopernika, które chcę, by absolwenci UWM-u zdobywali razem z wiedzą swojego kierunku. A poza tym to był człowiek renesansu, broniąc olsztyńskiego zamku wykazał się też świetnymi umiejętnościami stratega i przywódcy. Każdy z nas może od Kopernika nauczyć się naprawdę wiele!
Magdalena Maria Bukowiecka

#407263
Fot. Janusz Pająk/UWM
Wczoraj podpisany został list intencyjny w sprawie organizacji XI Kongresu Polonii Medycznej
!!! Wykadruj na płaskie!!!