Jacek Kostka, burmistrz Górowa Iławeckiego: Zawsze jest dla mnie ważna dobra współpraca

2022-04-08 12:00:00(ost. akt: 2022-03-30 17:07:46)
Podpisanie umowy o dofinansowanie termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej przy ul. Szkolnej

Podpisanie umowy o dofinansowanie termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej przy ul. Szkolnej

Autor zdjęcia: arch. Urzędu Miasta w Górowie Iławeckim

Łączenie funkcji burmistrza z koordynacją Polskiej Sieci Miast Cittaslow wymaga wiele wysiłku, aktywności i zdecydowania. Czasem również korzystania z możliwości, by rozwijać swoją społeczność. Jacek Kostka skutecznie łączy te możliwości.
— Od kilku lat oświata jest jednym z priorytetów w działaniach samorządu Górowa Iławeckiego.
— Zgadza się. W ostatnich latach, dzięki wsparciu samorządu województwa i funduszom europejskim blisko 3 mln złotych przeznaczone zostały na nowoczesne wyposażenie sal lekcyjnych w szkołach i przedszkolu miejskim. Nowe kompetencje zdobywali także nauczyciele. Obecnie nasze przedszkole i pozostałe placówki oświatowe są jednymi z najlepiej wyposażonych w województwie.

— Jakie „twarde” inwestycje związane z oświatą zostały wykonane w 2021 roku?
— Przede wszystkim rozpoczęliśmy remont budynku Szkoły Podstawowej przy ulicy Szkolnej. Już na początku zakładaliśmy, że w całości sfinansujemy ja z naszych środków. Jednak dzięki dobrej współpracy z Zarządem Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a w szczególności wicemarszałkiem Mironem Syczem, dziś już wiemy, że ponad 1 mln 300 tys. złotych pochodzić będzie z dofinansowania w ramach funduszy Unii Europejskiej. Wiedząc o przyznanym dofinansowaniu podjęliśmy decyzje o rozszerzeniu prac na wiele klasopracowni i innych pomieszczeń szkoły, tak by dostosować ja do potrzeb XXI wieku i nowoczesnego sprzętu, który w ciągu kolejnych lat zakupiliśmy na potrzeby naszych uczniów.
Burmistrz Górowa Iławeckiego Jacek Kostka
Fot. arch. domowe
Burmistrz Górowa Iławeckiego Jacek Kostka

— Jakie są plany na kolejne inwestycje?
— Po zakończeniu remontu budynku przy ul. Szkolnej, planujemy w kolejnych latach remont budynków Przedszkola Miejskiego i Szkoły Podstawowej przy ulicy Sikorskiego. Dofinansowanie planujemy zdobyć w ramach kolejnych funduszy zarezerwowanych w naszym województwie dla miasteczek Cittaslow. Podsumowując sprawę oświaty Samorząd Miasta na inwestycje w Górowskie szkoły przeznaczył w ostatnich latach już ponad 4 miliony złotych, a w ramach perspektywy unijnej 2021-2027 dzięki przynależności do sieci miast Cittaslow planujemy wydać kolejne 15 milionów.

— Górowo Iławeckie w zarządzaniu oświatą zbiera też nagrody.
— Osobiście bardzo mnie cieszy, że nasze starania doceniane są na forum krajowym, w roku 2021 nasze miasto w kategorii jakości zarządzania oświatą znalazło się wśród 10 najlepszych w kategorii małych miast (800 samorządów), gdzie wyróżniono w kolejności: Podkowę Leśną, Kowal, Pilicę, Piastów, Łebę, Górowo Iławeckie, Kock, Milanówek, Polanicę-Zdrój i Boguchwałę. Natomiast w tym roku, już za kilka dni, będę miał przyjemność odebrać w imieniu Naszego Miasta nagrodę za miejsce III.
Podpisanie umowy o dofinansowanie termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej przy ul. Szkolnej
Fot. arch. Urzędu Miasta w Górowie Iławeckim
Podpisanie umowy o dofinansowanie termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej przy ul. Szkolnej

— Górowo Iławeckie także kulturą „stoi”.
— Druga ważna i trwająca już inwestycja, to kapitalny remont naszego Ośrodka kultury. Można powiedzieć, że w zasadzie budujemy go od nowa. Wartość inwestycji to ponad 5 milionów złotych. Powstanie nowa sala widowiskowa z nagłośnieniem, nowoczesne pomieszczenia biblioteczne, sale na potrzeby prowadzenia nowoczesnych zajęć kulturalnych. Do tego zagospodarowane będzie całe otoczenie, wraz z budową koniecznych miejsc parkingowych.

— Powoli zbliża się do końca modernizacja drogi z Pieniężna do Bartoszyc. A jak wyglądają drogi w samym Górowie?
— Udało nam się skutecznie zabiegać o pieniądze na remonty naszych dróg. W ramach różnego rodzaju programów rządowych, w tym „Polskiego Ładu”, udało nam się zdobyć ponad 7 milionów złotych na remont ulicy Słowackiego, remontu części dróg przy ulicy Bema oraz ulicy Przemysłowej i pozostałej części Armii Krajowej. Będą one sukcesywnie remontowane w tym i następnym roku. Trzeba podkreślić, że stało się tak, dzięki wsparciu naszego posła na sejm Adama Ołdakowskiego.

— Nie da się chyba realizować tylu inwestycji samotnie.
— Zawsze jest dla mnie ważna dobra współpraca. Bez pomocy władz każdego szczebla trudno byłoby skutecznie dbać o poprawę naszej infrastruktury. W bieżącej edycji Funduszu Dróg Samorządowych na listę przewidzianą do dofinansowania trafił remont ulic Krasickiego i Sikorskiego. Są to drogi należące do Powiatu Bartoszyckiego, ale nasze miasto zarówno partycypowało w kosztach dokumentacji projektowej, jak i zadeklarowało pokrycie 50% kosztów wkładu własnego. Mam nadzieję, że dzięki temu będzie to dla naszego starostwa inwestycja priorytetowa.

— Górowo dochodzi do siebie po pandemii?
— Swoją działalność, po zawieszeniu ze względu na zagrożenie epidemiologiczne wznowiły ratuszowe Piwnice. Odbywają się tam, oprócz spotkań Uniwersytetu III wieku, zajęcia szachowe, spotkania z muzyka i imprezy okolicznościowe. W okresie wakacji funkcjonuje w weekendy kawiarenka, którą chętnie odwiedzają zarówno mieszkańcy jak i turyści.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w piwnicach ratusza
Fot. arch. Urzędu Miasta w Górowie Iławeckim
Uniwersytet Trzeciego Wieku w piwnicach ratusza

— W 2021 roku pisaliśmy o pierwszej w mieście Spółdzielni Socjalnej „Tradycja”.
— Jej powstanie było bardzo ciekawym, ale i potrzebnym przedsięwzięciem. Udziałowcami są tu, zgodnie z wymaganiami prawa, dwie „osoby prawne”: Gmina Miejska Górowo Iławeckie oraz Stowarzyszenie „Jesteśmy razem”. W stworzeniu spółdzielni pomogły oczywiście środki europejskie. Wyremontowana została dawna piwnica na ziemniaki i wyposażona kuchnia, a stałą pracę znalazło w spółdzielni pięć pań. U podstaw pomysłu, oprócz aktywizacji bezrobotnych kobiet stało zjawisko, przejmowania przez firmy cateringowe z dużych miast żywienia w szkołach i innych placówkach w sąsiednich gminach. Chcieliśmy się w Górowie przed tym bronić, a regulacje prawne w przypadku podmiotów ekonomii społecznej pozwalają na to, by to nasze kucharki, w naszej kuchni przygotowywały posiłki dla naszych dzieci.

— Oprócz pełnienia funkcji burmistrza zajmuje się pan również Polską Siecią Miast Cittaslow.
— Kierowanie Polską Siecią Miast Cittaslow to wiele pracy, ale też ogromna satysfakcja. Po pierwsze sieć się rozrasta – to już 35 miast w całej Polsce, z czego większość leży w naszym województwie. Po drugie z sukcesem wdrażanie potężne przedsięwzięcie rewitalizacyjne, obejmującego ponad 70 ważnych inwestycji w 19 miastach regionu (w Górowie Iławeckim to zakończony remont Ratusza wraz z piwnicami, szlak spacerowy doliną rzeki Młynówki, zagospodarowanie Stawu Garncarskiego i trwająca przebudowa Ośrodka Kultury). I po trzecie kończymy prace nad założeniami kolejnego – podobnego programu na nową perspektywę budżetową Unii Europejskiej. Ściśle współpracujemy w tym względzie oczywiście z władzami regionu z Gustawem Markiem Brzezinem na czele.
XII Festiwal Cittaslow w Bartoszycach
Fot. Dariusz Dopierała
XII Festiwal Cittaslow w Bartoszycach