UWAGA. Od piątku drożeją bilety na komunikację miejską i parking w Olsztynie

2022-03-30 08:21:39(ost. akt: 2022-03-31 10:07:56)
Od kwietnia zapłacimy więcej za bilety w Olsztynie

Od kwietnia zapłacimy więcej za bilety w Olsztynie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta od 1 kwietnia drożeją bilety na komunikację miejską i parking w Olsztynie. Przejazd autobusem lub tramwajem będzie nas kosztował średnio 60 groszy więcej, natomiast cena parkingu w centrum wzrasta nawet o 90 groszy.
Od II kwartału 2022 roku, czyli pierwszego kwietnia za bilet jednorazowy zapłacimy 4 złote, zamiast 3,40 jak do tej pory. Drożeją także bilety parkingowe. Podwyżki wyniosą od 30 do maksymalnie 90 groszy - przykładowo za pozostawienie pojazdu w tzw. Strefie Czerwonej, czyli szeroko pojętym centrum na godzinę, opłata wyniesie 4,50 zł.

Podwyżki cen biletów to efekt zmniejszonego zainteresowania komunikacją publiczną w dobie pandemii, które widoczne jest niemal w całej Polsce. Radni rok temu również uchwalili podwyżkę cen biletów z 3 zł na 3,40 zł. Teraz, po roku okazało się, że to nie wystarcza i do utrzymania wysokiej jakości obsługi konieczna jest kolejna podwyżka.

Zmianie ulegną jedynie ceny przejazdów jednorazowych. Posiadacze biletów 30-dniowych i miesięcznych dalej będą płacić 80 zł. Zmian nie odczują również posiadacze Olsztyńskiej Karty Miejskiej, ci dalej kupować bilety po starych stawkach.

Mimo tego, że zmienione zostają stawki za parkowanie, to mandat za brak biletu pozostaje niezmienny, czyli 50 zł jeśli zapłacimy go w ciągu 7 dni od otrzymania mandatu. Jeśli będziemy zwlekać za długo, to kwota rośnie ze 100 zł, które były dotychczas do aż 150 zł.

Fot. ZDZiT

Karol Grosz