Największa farma fotowoltaiczna w Polsce powstanie w województwie warmińsko-mazurskim

2022-03-29 08:30:00(ost. akt: 2022-03-28 14:10:44)
PV Wielbark zasili nawet 46 tysięcy gospodarstw

PV Wielbark zasili nawet 46 tysięcy gospodarstw

Autor zdjęcia: mat. pras. Grupa Orlen

To będzie największa farma fotowoltaiczna w kraju. Prace przy PV Wielbark weszły w zaawansowaną fazę. Instalacje, które powstają na blisko 120 hektarach gruntów są nie tylko poważną inwestycją w odnawialne źródła energii, ale także szansą samorządu.
Czysta energia pochodząca ze słońca grzejącego nad Warmią i Mazurami popłynie do ponad 40 tysięcy gospodarstw. Jednocześnie zagospodarowane zostaną grunty o niskiej jakości. Jak podał serwis prasowy Grupy Orlen - trwają zaawansowane prace nad ostatnim etapem budowy farmy fotowoltaicznej PV Wielbark w gminie Wielbark.

Do tej pory w ramach procesu akwizycyjnego tej inwestycji Energa OZE, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, nabyła 12 MW mocy zainstalowanej w dwóch instalacjach wybudowanych na terenie liczącym ok. 27 ha. Ale to tylko początek, bowiem spółka z wyprzedzeniem nabyła też grunty pod kolejne instalacje o mocy 48 MW, które planuje pozyskać do połowy 2023 roku.

Docelowa moc zainstalowana całej farmy to 62 MW, posadowione na ok. 119 ha.


— Zwiększanie potencjału w fotowoltaice to kolejny krok na drodze do skutecznej realizacji strategii Orlen2030. Inwestycje w odnawialne źródła wytwarzania energii realizujemy wieloaspektowo, nie tylko poprzez budowę własnych obiektów, ale także poprzez nabywanie atrakcyjnych biznesowo aktywów. PV Wielbark to obecnie jedna z największych budowanych inwestycji fotowoltaicznych w Polsce. Docelowo dysponować ma mocą zainstalowaną ok. 62 MW, z czego ok. 54 MW posiada wsparcie w ramach aukcji OZE, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność tej inwestycji — powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Z informacji prasowych wynika, że obecnie trwa realizacja ostatniego etapu budowy. Z zaplanowanych w jego ramach instalacji o łącznej mocy 48 MW, w pełni zrealizowane jest już 13 MW. Pod kolejne 23 MW przygotowane zostały kompletne konstrukcje nośne, na których zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne. Do końca zbliża się też palowanie pod pozostałe 12 MW instalacji.

Oprócz budowanych obecnie 48 MW w 2023 roku Energa OZE nabędzie jeszcze instalacje o mocy 2 MW.


PV Wielbark jest jedną z największych powstających obecnie w Polsce farm fotowoltaicznych. Jej budowa wymagała pozyskania 56 pozwoleń na budowę, a do jej realizacji niezbędne jest użycie 2,5 tys. ton stali. Na inwestycję złoży się łącznie ok. 140 tys. paneli fotowoltaicznych, z których większość posiada moc jednostkową rzędu 445-530 W, obsługiwanych przez 337 inwerterów (falowników). Potencjalna roczna produkcja farmy fotowoltaicznej PV Wielbark szacowana jest na ok. 62 GWh – taki wolumen może zasilić ok. 31 tys. gospodarstw domowych. Z 62 MW docelowej mocy zainstalowanej 54 MW posiadają wsparcie w ramach aukcji OZE.

— Na tę inwestycję patrzymy z punktu widzenia podatkowego – mówi Grzegorz Zapadka, burmistrz Wielbarka. — U nas są słabe gleby to w większości szósta klasa, one są zwolnione z podatku. Natomiast z farmy będą realne przychody od przyszłego roku. To ważne, bo gmina potrzebuje sporych środków na inwestycje.

Po zakończeniu akwizycji PV Wielbark i innych realizowanych obecnie inwestycji, Energa OZE dysponować będzie 92,5 MW mocy zainstalowanej w farmach fotowoltaicznych (dla porównania obecnie, z uwzględnieniem zakupionych w ubiegłym roku instalacji, potencjał ten wynosi ok. 17,4 MW). Przełoży się to na łączną roczną produkcję z aktywów fotowoltaicznych wynoszącą ok. 92 GWh energii elektrycznej – dość, aby zasilić przeszło 46 tys. gospodarstw domowych.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Paul Mark śmierdzi szczochem #3096464 29 mar 2022 10:37

  Dodać do tego zabezpieczenie przed nawałnicami, a raczej brak zabezpieczeń.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 2. Paul Mark śmierdzi szczochem #3096461 29 mar 2022 10:36

  15 lat i panele do wyrzucenia. Raz, że skończy się gwarancja, dwa, że wydajność spadnie o 20% lub więcej, trzy, że za 15 lat będą znacznie nowocześniejsze technologie. Policzył ktoś rzetelnie koszty wytworzenia i UTYLIZACJI takich paneli z takiej powierzchni w oparciu o korzyść dla środowiska ? Czy na pewno to ekologia czy sztucznie napędzany twór ekopodobny.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. Akuku #3096455 29 mar 2022 10:00

  A gdzie macie "magazyny energii elektrycznej" żeby wykorzystywać ją np. w nocy ? Już teraz przy istniejących na naszym terenie "farmach" w słoneczny dzień napięcie w gniazdkach przekracza 240 woltów a w nocy spada do 230 woltów. Podwyższone i niestabilne napięcie sieciowe znacznie skraca żywotność urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz wpływa na zawyżanie rachunków za zużytą energię elektryczną.

  Ocena komentarza: warty uwagi (32) odpowiedz na ten komentarz

 4. summoning_redemption #3096450 29 mar 2022 09:10

  To jest przyszłość. Codziennie odbieram kilka telefonów z propozycją instalacji paneli fotowoltaicznych. Za każdym razem tłumacze ze mieszkam w bloku i że prezesowi spółdzielni to sie nie spodoba.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz