Nowe Miasto Lubawskie: W tej szkole zamiast dzwonka gra muzyka

2022-03-29 07:10:00(ost. akt: 2022-03-28 14:26:43)
Dyrektor szkoły Ewelina Niścigorska-Bojarska podczas apelu z okazji pierwszego dnia wiosny

Dyrektor szkoły Ewelina Niścigorska-Bojarska podczas apelu z okazji pierwszego dnia wiosny

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W nowomiejskiej "Trójce" zamilkł dzwonek. Uczniów wita teraz ich ulubiona muzyka. Wszyscy są zachwyceni.
Coraz więcej szkół w Polsce rezygnuje z klasycznych dzwonków, które wyznaczały początek i koniec lekcji. Do tego grona dołączyła Szkoła Podstawowa nr 3 w Nowym Mieście Lubawskim. Jako pierwszą piosenkę, zamiast dzwonka, uczniowie usłyszeli utwór Dawida Kwiatkowskiego.

— Od tej pory dzieci i młodzież będą proponowały piosenki, które zastąpią tradycyjny dzwonek — mówi dyrektorka szkoły Ewelina Niścigorska-Bojarska.

Uczniom pomysł bardzo się spodobał. Jak wiadomo, muzyka łagodzi obyczaje, może poprawić koncentrację, podnieść morale i pozytywnie wpływać na ogólne samopoczucie. Obniża stres i poprawia zdrowie, wzmacnia pamięć. Lista korzyści ze słuchania muzyki jest nieskończenie długa. Przecież muzyka jest obecna w życiu każdego człowieka.

Ta zmiana to bez wątpienia strzał w dziesiątkę. Rezygnacja z dzwonków jest po to, aby zadbać o prawidłowy rozwój dzieci i nie narażać ich na niepotrzebny hałas i stres. Hałas na korytarzach szkolnych to nawet 100 decybeli, ucho przyjmuje 45 decybeli. Po takiej dawce hałasu ucho ucznia dochodzi do siebie 38 minut. Zatem ledwo się zregeneruje, już zbliża się kolejna przerwa.

Bez dzwonków w szkole jest ciszej, warunki pracy i nauki w placówce są bardziej komfortowe. Uczniowie nie przepychają się, nie biegają wszyscy naraz do drzwi wyjściowych ze szkoły, nie wybiegają z klas wszyscy naraz, tłocząc się na korytarzach.

Uczniowie "Trójki" teraz na przerwę będą szli tanecznym krokiem. Szkoła bez dzwonka to edukacja oparta na wzajemnym zaufaniu, szacunku i partnerstwie.

Alina Laskowska