Powitali wiosnę w doborowym towarzystwie i w świetnym stylu [ZDJĘCIA]

2022-03-22 13:43:42(ost. akt: 2022-03-26 09:34:36)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Pierwszy dzień wiosny i Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa to dwie okazje niezwykle ważne i zasługujące na szczególną oprawę. I tak właśnie było w Akademickim Zespole Placówek Oświatowych w Fijewie.
W poniedziałkowy poranek, 21 marca wszystkich obudziło piękne słońce na bezchmurnym niebie. Co jakiś czas widać było klucze ptaków wracających po zimie. Nikt nie miał wątpliwości, że to pierwszy dzień wyczekanej, wytęsknionej wiosny. Niezwykle gwarno, kolorowo i radośnie było w AZPO, u dzieci ze Żłobka i Przedszkola.

Byli także goście, bardzo wyjątkowi, którzy tego dnia także obchodzili swoje święto. Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowych z Lubawy zasiedli na widowni. Co zobaczyli?

Fantastyczne występy dyrekcji i nauczycielek z AZPO, które zaprezentowały autorską piosenkę powitalną oraz fenomenalną grę aktorską do scenariusza wprost z wiersza Juliana Tuwima "Rzepka". Urocze panie wcieliły się w role wszystkich bohaterów wiersza, była babcia, dziadek, wnuczek i Mruczek, była Kicia i Kurka, a także Gąska, Bociek i Żabka, była też Kawka. Wszyscy się bardzo starali, aż wreszcie rzepkę wyrwali. Potem na scenie pojawiły się dzieci, maluszki ze żłobka i odrobinę starsi aktorzy z przedszkola. Wszyscy prezentowali się cudownie, piosenką i tańcem witali panią wiosnę. Brawa jakie otrzymały panie i dzieci słychać było z pewnością na samym środku lubawskiego rynku. Wszystko to dla Pani Wiosny i dla gości z WTZ, którzy bawili się świetnie i także mocno bili brawo. 21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

W tym dniu wszyscy okazujemy naszą solidarność z osobami z trisomią 21. Włączamy się w akcje społeczne pokazujące akceptację i zrozumienie. Dajemy osobom z zespołem Downa i ich bliskim czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty. Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów.

— Wśród występujących dzieci były też takie, które mają ten jeden chromoson więcej. Zależało nam na tym, abyśmy wszyscy zobaczyli, że jesteśmy piękni, wartościowi i znaczymy tyle samo — mówiła dyrektor Marlena Ornowska — Mój mąż powiedział kiedyś bardzo mądre słowa, które bardzo mi utkwiły w sercu. Mówimy, że to osoby z zespołem Downa są inne, a on powiedział, że to one mają więcej, to im Pan Bóg więcej dał, bo one mają ten chromosom plus. A może to my jesteśmy troszkę uszkodzeni...? I z taką myślą, że ci ludzie, wszyscy, z tymi plusami i brakami są wspaniali i piękni.


Tego dnia, na ulicach Lubawy oraz w niemal każdej klasie szkolnej i przedszkolnej, wszyscy witali wiosnę. I niemal wszyscy tego dnia mieli skarpety nie do pary. Działanie prowadzone jest w ramach akcji PFRON: "Załóż skarpety nie do pary!" Różne skarpetki stały się symbolem światowego Dnia Zespołu Downa ponieważ chromosom ten ma kształt skarpetki. Skarpetki mogą być w paski, kropki, za kolano lub tuż przy kostce. Mogą być z różnych, niepasujących do siebie par.

Alina Laskowska
lubawa@gazetaolsztynska.pl