Radni uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

2022-04-06 10:00:00(ost. akt: 2022-04-05 19:36:07)
Sesja rady gminy w Janowcu Kościelnym, 2022

Sesja rady gminy w Janowcu Kościelnym, 2022

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Za nami sesja rady gminy w Janowcu Kościelnym, podczas której radni wysłuchali sprawozdania wójta Piotra Rakoczego z działalności międzysesyjnej oraz przyjęli uchwały.
Po przyjęciu porządku obrad oraz protokołu z poprzedniej sesji, radni gminy Janowiec Kościelny wysłuchali sprawozdania wójta Piotra Rakoczego z działalności międzysesyjnej, w którym wójt szczegółowo przedstawił swoje działania od stycznia do marca.

Mówił o spotkaniach z Lokalną Grupą Działania, spotkaniach ze starostą nidzickim Marcinem Palińskim, o wideokonferencji ze szkołami, o dopłatach do nawozów azotowych do upraw zielonych, dopłatach do ubezpieczenia płodów rolnych, które są bardzo ważne przy szacowaniu szkód rolniczych.

Wspomniał również o doposażeniu szkół i o ocenie pracy dyrektor Szkoły Podstawowej w Janowcu Kościelnym Ewy Ostrowskiej.

Zwrócił uwagę na to, że są inwestorzy zainteresowani działkami na terenie gminy.

Następnie przewodniczący komisji stałych odczytali krótkie sprawozdania z działalności komisji.

Komisja rewizyjna badała działalność finansową wójta oraz jednostek gminnych Samorządowego Ośrodka Kultury i Zakładu Gospodarki Komunalnej. Żadnych uchybień nie stwierdzono.


Następnie działalność Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przedstawili Magdalena Chmielewska i Wiktor Gałka.

Podkreślali, że jest to placówka, która kompleksowo zajmuje się osobami niepełnosprawnymi od urodzenia aż do starości.

Funkcjonują przedszkole, szkoła, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Zakład Aktywności Zawodowej, Środowiskowy Dom Samopomocy z 8 miejscami całodobowymi oraz Spółdzielnia Socjalna. W Napiwodzie znajduje się Dom Pomocy Społecznej, w którym znajduje się 30 pokoi.

Następnie radni przystąpili do procedowania uchwał.

Jedna z nich dotyczyła uchwalenia ekwiwalentu finansowego dla strażaków ochotników. Za udział w akcji będą otrzymywali 15 złotych za godzinę, a za pozostałą działalność — 6 złotych.

Radni uchwalili plan zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Wiłunie i Powierz. Przed przystąpieniem do głosowania wójt gminy Piotr Rakoczy wyjaśnił, że na etapie wyłożenia planu wpłynęło 5 uwag do projektu.

— Jeśli rada przyjmie którąkolwiek uwagę, to cały plan będzie musiał być zmieniony, żeby tę uwagę wpisać. Na nowo będziemy musieli procedować jego uzgodnienia, czyli wrócilibyśmy do punktu wyjścia. Założenie jest takie, żeby przyjąć plan bez przyjęcia uwag ze względu na zaawansowane rozmowy z potencjalnymi inwestorami, którzy nie chcą rozmawiać, dopóki nie będziemy mieli przyjętego planu. Dlatego na dzisiejszej sesji trzeba plan uchwalić, a na następnej sesji kolejną uchwałą będziemy mogli wprowadzić do niego poprawki. Do tych zmian na pewno przystąpimy — zapewnił wójt Piotr Rakoczy.

Radni najpierw głosowali nad wniesionymi uwagami. Wszystkie zostały odrzucone. Następnie jednogłośnie przyjęli plan zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Wiłunie i Powierz.

— To są 3 lata naszej ciężkiej pracy. Tereny pod inwestycję zgłosimy do działań strategicznych. Jest to 300 ha bardzo atrakcyjnych terenów pod inwestycje, które w ciągu 2 -3 lat staną się terenem przemysłowym — mówił wójt Piotr Rakoczy.