Inwestycje trwają cały czas

2022-03-23 08:35:34(ost. akt: 2022-03-23 16:02:01)
Budowa nowej drogi w Tylicach - Rojewie dobiega właśnie końca

Budowa nowej drogi w Tylicach - Rojewie dobiega właśnie końca

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

— Pod względem inwestycyjnym miniony rok był naprawdę bardzo udany, o czym może świadczyć ponad 15 milionów złotych, które zainwestowaliśmy w infrastrukturę na terenie gminy — mówi Tomasz Waruszewski, wójt gminy wiejskiej Nowe Miasto Lubawskie.
— Jakie najbardziej istotne przedsięwzięcia udało się zrealizować w minionym roku?
— Były to głównie inwestycje w poprawę infrastruktury, bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców. Utwardzono i wyremontowane drogi o łącznej długości ponad 4 kilometrów. Takie odcinki wybudowane zostały w Pacółtowie, Tylicach, a także pomiędzy Nawrą i Mikołajkami. Ponadto ułożono kilometry nowej sieci kanalizacyjnej i stworzono nowoczesne miejsca użyteczności publicznej. To tylko niektóre z ponad dwudziestu zrealizowanych przedsięwzięć w minionym roku.

— Czy ubiegłoroczne inwestycje obejmowały również placówki oświatowe?
— Z końcem roku kalendarzowego zakończyły się prace termomodernizacyjne budynku szkoły w Jamielniku. Zadanie między innymi obejmowało: ocieplenie ścian zewnętrznych i dachu, modernizację centralnego ogrzewania, wymianę okien oraz zastąpienie tradycyjnego oświetlenia energooszczędnym systemem ledowym. Pozostając przy temacie gminnej oświaty warto też wspomnieć o otrzymanym wsparciu finansowym z takich programów jak Laboratoria Przyszłości, skąd były fundusze na zakup pomocy dydaktycznych oraz Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, gdzie otrzymaliśmy dofinansowanie na zwiększenie zasobów bibliotek szkolnych w Radomnie i Bratianie.

— A strażacy ochotnicy? Na terenie gminy druhowie działają bardzo prężnie...

– Nie zapominam o nich. Sam wywodzę się z rodziny o strażackich tradycjach i noszę mundur członka OSP. Kolejny rok z rzędu pozyskaliśmy dofinansowanie na kupno średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Nabytek o wartości około ośmiuset tysięcy złotych zasilił jednostkę OSP w Skarlinie, która w ubiegłym roku świętowała jubileusz 120-lecia. Wiem, że druhowie ze Skarlina są dumni z nowego wozu.

— Na rok 2022 gmina wiejska Nowe Miasto ma ambitne plany, m.in. budowę hali targowej w Bratianie...

— Jest to ciekawy projekt i pierwszy taki w powiecie nowomiejskim. Hala targowa powstanie obok drogi krajowej nr 15, przy ulicy Olsztyńskiej w Bratianie, w pobliżu dawnego dworca PKP. Lokalizacja nie jest przypadkowa, bo inwestycja będzie skomunikowana ze ścieżką pieszo-rowerową. Na zakupy można będzie wygodnie dojechać z Nowego Miasta Lubawskiego oraz terenów nowomiejskiej gminy przy granicy z powiatem iławskim. Naszym zamierzeniem było stworzenie przestrzeni przeznaczonej dla handlu. Miejsca z prawdziwego zdarzenia, gdzie produkty rolne (i nie tylko) będzie można nabywać przez cały rok – również zimą i podczas deszczowej aury. W zadaszonym budynku o powierzchni około 500 metrów kwadratowych sprzedawcy będą mieli do dyspozycji 29 stanowisk, z których ponad połowa przeznaczona będzie dla rolników pod sprzedaż produktów rolno-spożywczych, w tym spełniających wymogi produkcji ekologicznej. Oprócz hali handel będzie się odbywał również pod zewnętrznymi wiatami. Inwestycja ma również za zadanie promocję lokalnych produktów.
Nowy asfaltowy odcinek lokalnej drogi w Bratianie umożliwi bardziej komfortowy dojazd do gospodarstw
Fot. Stanisław R. Ulatowski
Nowy asfaltowy odcinek lokalnej drogi w Bratianie umożliwi bardziej komfortowy dojazd do gospodarstw

— Mosty na rzece Wel w Bratianie są w złym stanie technicznym. Czy są plany związane z remontem bądź przebudową mostów?
— Podjęliśmy działania w tym kierunku. Głównym celem przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie możliwości zamknięcia jednego z najważniejszych korytarzy komunikacyjnych w Bratianie. Realizacja zadania ma kluczowy wpływ na dalsze funkcjonowanie układu komunikacyjnego w Bratianie, największej miejscowości w nowomiejskiej gminie. Związane jest to z dwoma przeprawami mostowymi w ciągu ulicy Grunwaldzkiej, które są w złym stanie technicznym. Na jednym z nich, pomiędzy ulicami Młyńską a Szkolną, już wprowadzono ruch wahadłowy i ograniczono tonaż do 5 ton. Zamknięcie ruchu oznaczałoby dla Bratiana zamknięcie podstawowego ciągu komunikacyjnego prowadzącego do kluczowych miejsc we wsi – szkoły podstawowej, firm produkcyjno-usługowych, boiska czy kościoła. W sytuacji odcięcia wsi od najkrótszego dojazdu do centrum miejscowości wszelkie służby ratunkowe zmuszone byłyby do dojazdu drogą okrężną. Nie możemy do tego dopuścić. Dlatego złożyliśmy wniosek w ramach rządowego programu Funduszu Inwestycji Lokalnych Polski Ład na dofinansowanie inwestycji polegającej na przebudowie tych dwóch mostów. Kwota przyznanego dofinansowania to prawie 8 milionów złotych.

— Jakie są plany dotyczące remontów dróg?
— Przebudowa drogi Pustki – Chrośle. To zadanie będzie realizowane w ramach dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wykonanie inwestycji będzie miało pozytywny wpływ na rozwój zabudowy jednorodzinnej i poprawę dostępności do centrów wsi Chrośle i Pustki. Uatrakcyjni także ten teren pod kątem turystycznym w związku z powstaniem ścieżki rowerowej, przydatnej także dla lokalnej społeczności. Odcinek ten jest też łącznikiem dwóch dróg powiatowych. Przebudowa obejmie odcinek o długości ponad 2,2 kilometra. Kolejną istotną inwestycją drogową będzie rozbudowa drogi gminnej Mszanowo – obwodnica Nowego Miasta Lubawskiego. Realizacja tego przedsięwzięcia jest niezmiernie istotna ze strategicznego punktu widzenia. Pozwoli na dojazd do terenów mieszkalnych, rekreacyjnych, inwestycyjnych i przemysłowych, a zaraz po oddaniu do użytkowania obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego w sposób wymierny spowoduje odciążenie odcinka drogi wojewódzkiej nr 538. Odcinek ten zostanie bezpośrednio włączony do drogi serwisowej obwodnicy Nowego Miasta. Długość całej drogi przeznaczonej do rozbudowy to ponad 1,5 kilometra.
Fragment budowanej ścieżki rowerowej Pacółtowo - Tylice
Fot. Stanisław R. Ulatowski
Fragment budowanej ścieżki rowerowej Pacółtowo - Tylice


— Ochotnicza Straż Pożarna w Bratianie pełni ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego. Od dłuższego czasu mówi się o budowie nowej siedziby dla ochotników...

— Ponownie złożyliśmy wniosek na budowę remizy OSP w Bratianie. Staramy się o dofinansowanie z programu Funduszu Inwestycji Lokalnych. Naszym celem jest wybudowanie nowego obiektu o powierzchni liczącej około 600 metrów kwadratowych na miejscu obecnej remizy. Parter przeznaczony będzie dla działań OSP, natomiast piętro o powierzchni około 200 metrów kwadratowych dla działań kulturalno-integracyjnych, m.in. dla Koła Gospodyń Wiejskich oraz innych organizacji społecznych.

— Wyjątkową aktywnością wyróżnia się społeczność wsi Gryźliny. Czy mieszkańcy mogą liczyć na rozbudowaną bądź nową świetlicę wiejską?

— W miejscu starego obiektu powstanie nowa świetlica o powierzchni około 150 metrów kwadratowych. Widzimy bardzo duże zaangażowanie społeczności Gryźlin w życie gminy, prężnie działa tam niedawno założone KGW „Zgryźliwe Babki”. Wraz z sołectwem panie włączają się w organizację wielu wydarzeń, takich jak np. sprzątanie gminy czy Dzień Dziecka, Dzień Kobiet. Co więcej, próbują również swoich sił w konkursach kulinarnych, w których odnoszą sukcesy. Warto wspomnieć chociażby konkurs na najlepszą potrawę z gęsiny podczas festiwalu w Iławie. Ich danie zajęło pierwsze miejsce. Jednak aby móc dalej się rozwijać, potrzebne jest odpowiednie zaplecze. I temu ma również służyć nowa świetlica.

— Obecnie sytuacja jest trudna.
— Z tym się liczymy. Jednak dołożymy wszelkich starań, aby nasze plany i zamierzenia doprowadzić do końca. Póki co możemy powiedzieć, że proces inwestycyjny trwa w naszej gminie nieprzerwanie, niezależnie od pory roku.

Stanisław R. Ulatowski