Bratniak w Olsztynie stanie się domem dla prawie 500 uchodźców z Ukrainy

2022-03-22 13:24:01(ost. akt: 2022-03-22 13:49:36)
W Bratniaku będzie mogło zamieszkać prawie 500 uchodźców

W Bratniaku będzie mogło zamieszkać prawie 500 uchodźców

Autor zdjęcia: Grzegorz Czywkin

To już pewne, Urząd Wojewódzki porozumiał się z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w sprawie "Bratniaka" czyli akademika na ul. Żołnierskiej w Olsztynie. Obiekt od wielu miesięcy stał pusty, jednak w tym tygodniu stanie się domem dla prawie 500 uchodźców z Ukrainy.
Na szczęście remont Bratniaka nie był konieczny. Obiekt stał pusty od 1 lipca 2021 roku, więc wymagał odpowiedniego sprzątania. Zajęło się tym wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego. Udało nam się dowiedzieć, że obiekt zostanie udostępniony uchodźcom jeszcze w tym tygodniu.

— Sprzątania "Bratniaka" jest już na ukończeniu. Mamy nadzieję, że pierwsi uchodźcy trafią tam jeszcze w tym tygodniu — przekazuje nam Krzysztof Guzek z Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie — Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będziemy mogli tam ulokować prawie 500. uchodźców z Ukrainy. Będzie to jeden z największych ośrodków tego typu w regionie — dodaje Guzek.

Umieszczenie uchodźców w Bratniaku to efekt rozmów między Urzędem Wojewódzkim, który koordynuje rozmieszczenie uchodźców a Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, do którego należy budynek. Do Olsztyna będą przyjeżdżać uchodźcy, którzy trafili do innych części Polski.

Przypomnijmy, że miasto obecnie remontuje budynek przy ul. Korczaka, który przez lata był domem dziecka. Tam schronienie będzie mogło znaleźć około 60. uchodźców. Za remont tego budynku miasto będzie musiało zapłacić około 400 tys. zł.

Karol Grosz

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dorota #3095988 22 mar 2022 16:57

  Przyjmujcie, przyjmujcie ukraińców, jak najwięcej. Dopłata jest do 60 dni, a oni papiery dostają na 18 miesięcy. I jeszcze jest zagrożenie więzieniem dla Polaków za to że powiesz mu żeby oszczędzał prąd czy wodę... Przyjmujcie, przyjmujcie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Dorota #3095987 22 mar 2022 16:17

  Jeszcze trochę i będziecie Polacy uczyli się ukraińskiego. IV rozbiór Polski trwa w najlepszym. Czego jeszcze nie rozumiecie?!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 3. frost #3095985 22 mar 2022 15:35

  Polska udzieliła Ukrainie bezprecedensowej pomocy przyjmując 2 mln uchodźców wojennych w ogromnej większości kobiet i dzieci. Mężczyźni walczą. Natomiast nie znający się na polityce zagranicznej Kaczyński zgłasza projekt misji pokojowej NATO. Nikt nie wie z czym to się je. Wygląda na, że USA chce Polskę wepchać w konflikt. Na miłość Boską! Protestujmy przeciw pomysłom szaleńców z PiS-u!

  Ocena komentarza: warty uwagi (26) odpowiedz na ten komentarz