Jak najlepiej pomóc uchodźcom z Ukrainy? Rozmawiamy z księdzem Janem Hałuszką z Olsztyna

2022-03-19 10:45:00(ost. akt: 2022-03-18 16:43:50)
Sala pod cerkwią otwarta jest od 10 do 19 od poniedziałku do soboty.

Sala pod cerkwią otwarta jest od 10 do 19 od poniedziałku do soboty.

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Cerkiew greckokatolicka przy ul. Lubelskiej w Olsztynie stała się centrum humanitarno-informacyjnym. To właśnie tutaj przychodzą uchodźcy, którzy trafili na Warmię i Mazury i szukają pomocy. Rozmawiam z księdzem proboszczem Janem Hałuszką, który od kilkunastu dni aktywnie pracuje na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy.
W Olsztynie funkcjonuje wiele miejsc, do których możemy zanieść rzeczy, które są potrzebne uchodźcom z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Niektóre artykuły trafiają wprost na front, inne na granicę a część z nich zostaje przeznaczona dla uchodźców, którzy już trafili do Polski. Rzeczy, które przydadzą się obywatelom Ukrainy, którzy uciekając przed wojną trafili na Warmię i Mazury możemy zanieść do cerkwi greckokatolickiej w Olsztynie.

Czego najbardziej potrzebują uchodźcy z Ukrainy w Olsztynie?


To właśnie w cerkwi działa punkty humanitarno-informacyjny, gdzie codziennie przychodzi około 200 osób, które potrzebują pomocy. Rozmawialiśmy z księdzem proboszczem Janem Hałuszką, który od kilkunastu dni przy wsparciu parafian pomaga uchodźcom. Duchowny opowiedział nam, czego w tej chwili najbardziej potrzebują.


Sala otwarta jest od 10 do 19 od poniedziałku do soboty.

Karol Grosz

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Marek #3095882 20 mar 2022 08:55

  Ukraińcy są wymagającymi i roszczeniowymi gośćmi. Łatwo nie będzie się ich pozbyć. Tym bardziej że obowiązują ustawy srovidowe które zabraniają eksmisji. Ci którzy przyjęli mają problem.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-11) odpowiedz na ten komentarz

 2. Babcia #3095881 19 mar 2022 21:08

  Nadawanie numerów pesel i wydawanie dowodów na 18 mcy to przygotowywanie tych ludzi do głosowania na tych okrutnych socjalistów w przyszłym roku. Dziwię się dlaczego ludzie jeszcze nie wychodzą na ulice?!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz

 3. Dorota #3095880 19 mar 2022 21:05

  Dzisiaj widziałam bezdomną kobietę w Olsztynie przy dworcu. Bezdomnych mężczyzn jest niezliczona ilość. Polacy, mamy komu pomagać. Nie jesteśmy najbogatsi na świecie. Jeżeli chcesz człowieku pomóc to pomóż drugiemu Polakowi, a nie komuś kto gnębił i zabijał twoich przodków....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-17) odpowiedz na ten komentarz